Przemysł Zbrojeniowy
DSEI 2021: "Team Thunder" rusza w Wielkiej Brytanii
Jak poinformował południowokoreański koncern Hanwha Defense, wraz z wybranymi spółkami brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego powoła do życia „Team Thunder”. Zespół ten ma wziąć udział w programie Mobile Fires Platform (MFP), który zakłada pozyskanie nowej armatohaubicy samobieżnej dla British Army.
Południowokoreańska propozycja zakłada przeniesienie pełnej produkcji "brytyjskiego" wariantu K9 Thunder do Wielkiej Brytanii zgodnie z hasłem "Made in UK". Obecnie współpracę z Koreańczykami nawiązały brytyjskie firmy takie jak Leonardo UK, Pearson Engineering, Horstman Defence Systems i Soucy Defense, a Lockheed Martin UK ma prowadzić rozmowy na temat potencjalnego dołączenia do tego zespołu. Na targach DSEI 2021 południowokoreańska spółka zaprezentowała modele różnego rodzaju wozów bojowych znajdujących się w jej ofercie.
Czytaj też: Jak Korea modernizuje wojska lądowe? [ANALIZA]
Sama konstrukcja ma być oparta na obecnie opracowywanej najnowszej wersji południowokoreańskiej armatohaubicy samobieżnej oznaczonej jako K9A2, której istnienie ujawniono w maju br. Ta z kolei ma być względem klasycznych wariantów K9 i K9A1 wyposażona w pełni bezzałogowy moduł wieżowy oraz automat ładowania. Pozwoli na w pełni autonomiczne prowadzenie ognia z szybkostrzelnością 9 szt./min., a także zmniejszenie liczby załogi z pięciu do trzech żołnierzy. Rozważana jest także możliwość wprowadzenia kompozytowych gąsienic gumowych w celu poprawy mobilności.
Czytaj też: Hanwha podejmuje współpracę z US Army
MFP to jeden z kluczowych programów modernizacji technicznej brytyjskich wojsk lądowych w najbliższych latach, który został rozpoczęty na początku 2019 roku i ma w założeniu pochłonąć ok. 800 mln funtów. Jego głównym celem jest docelowe zastąpienie obecnie eksploatowanych gąsienicowych haubic samobieżnych AS-90 w 1. Królewskim Pułku Artylerii Konnej i 19. Pułku Artylerii British Army. Nowy brytyjski lufowy system artyleryjski ma być samobieżny, jednak nie sprecyzowano jeszcze czy będzie to wariant kołowy, czy też gąsienicowy. Nieoficjalnie mówi się o większym zainteresowaniem tym pierwszym.
Swoją ofertę w ramach tego programu przedstawił już niemiecki Rheinmetall prezentując nową armatohaubicę kołową, która powstała w wyniku osadzenia artyleryjskiego modułu wieżowego Artillery Gun Module (AGM) na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego HX3 10 × 10. Docelowo plany brytyjskiego resortu obrony obejmują pozyskanie łącznie 116 egzemplarzy tego systemu w perspektywie do 2032 roku. Pierwszych 18 z nich miałoby osiągnąć wstępną gotowość bojową na początku 2029 roku.
K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Systemy te znajdują się też na uzbrojeniu użytkowników eksportowych takich jak: Australia, Estonia, Finlandia, Indie i Norwegia, Polska (podwozie do AHS Krab) czy Turcja. Jego nabyciem zainteresowanych jest kilka kolejnych państw.
Czytaj też: Estońskie K9 Thunder w linii
Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów i zasięgu 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104