Reklama

Siły zbrojne

Filipiny otrzymają drony obserwacyjne od Australii

Autor. Royal Australian Air Force

Australia dostarczy filipińskiej straży przybrzeżnej drony obserwacyjne i inny zaawansowany technicznie sprzęt. Ponadto Canberra poważnie zastanawia się nad wzięciem udziału we wspólnych patrolach na spornym Morzu Południowochińskim – informuje agencja AP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Australijskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Canberra dostarczy filipińskiej straży przybrzeżnej drony obserwacyjne i inny zaawansowany technicznie sprzęt. Oświadczenie to złożono po wizycie australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong w Manili, gdzie spotkała się ze swoim filipińskim odpowiednikiem Enrique A. Manalo. Minister odwiedziła także siedzibę straży przybrzeżnej, gdzie filipińscy oficerowie podzielili się z nią doświadczeniami z patrolowania Morza Południowochińskiego. Trzydniowa wizyta, która zakończyła się w miniony piątek, zbiegła się również z corocznymi wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi prowadzonymi przez Manilę i Canberrę.

Czytaj też

Na razie nie wiadomo, jakiego typu drony miałyby zostać dostarczone Filipinom. Nie wspomniano również o ich liczbie oraz wartości pakietu pomocy. Podczas spotkania ustalono także potencjalny udział Australii we wspólnych patrolach na Morzu Południowochińskim. Canberra ma być zainteresowana utrzymaniem wolności żeglugi i chce być trwale zaangażowana w kontynuowanie wieloletniej obecności w regionie Indo-Pacyfiku. W mediach pojawiła się także informacja, że oba kraje mają omawiać plany dotyczące większej liczby wspólnych szkoleń i ćwiczeń wojskowych, o czym donosi The Defense Post. Australia planuje również dzielić się informacjami i zapewniać pomoc techniczną rządowi Filipin, aby pomóc temu krajowi w walce z nielegalnymi połowami na jego wodach terytorialnych.

Reklama

W ostatnich miesiącach Australia wraz z USA zwiększyła pomoc w zakresie obrony i bezpieczeństwa wobec Filipin, aby wspomóc Manilę w walce z rosnącymi wpływami Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Australia respektuje orzeczenie międzynarodowego trybunału z 2016 r., w którym stwierdzono, że wschodnie części Morza Południowochińskiego, które znajdują się w wyłącznej strefie ekonomicznej Manili, obszaru o długości 200 mil morskich, należą do Filipin. Filipińczycy nazywają ten obszar Morzem Zachodniofilipińskim. Chiny odmawiają uznania tego wyroku. Pekin zintensyfikował działania wojskowe i budowę sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim.

Wspólne patrole są konieczne, by powstrzymać agresywne zapędy Chin. Pod koniec kwietnia filipińska straż przybrzeżna ogłosiła, że na spornym Morzu Południowochińskim doszło do konfrontacji pomiędzy jej okrętami a jednostkami chińskimi, które wykonywały "niebezpieczne manewry". Filipińska straż przybrzeżna poinformowała, że w czasie patrolu od 18 do 24 kwietnia zidentyfikowała ponad 100 "domniemanych jednostek chińskiej milicji morskiej, korwetę Marynarki Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i dwie jednostki chińskiej straży przybrzeżnej" wewnątrz wyłącznej strefy ekonomicznej Filipin.

Czytaj też

Po tym incydencie Filipiny postanowiły umieścić pięć boi w spornym obszarze wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. Filipińska straż przybrzeżna ogłosiła również plany postawienia sześciu kolejnych boi na morzu do końca roku, a niedawno dostarczyła podstawowe zapasy, w tym żywność i książki, stałym mieszkańcom wyspy Thitu, największego naturalnego fragmentu lądu w okolicy, w przeszłości zablokowanego przez Chiny. Dodatkowo filipińskie władze mocno inwestują w straż przybrzeżną. W ostatnich latach USA i Japonia przekazały Manili wielozadaniowe okręty patrolowe, a Stany Zjednoczone pomogły w utworzeniu Narodowego Centrum Straży Przybrzeżnej (NCWC).

Czytaj też

Oprócz współpracy morskiej minister Wong powiedziała, że oficjalna pomoc rozwojowa Australii dla Manili na lata 2023-2024 wyniesie 80 mln dolarów. Australia będzie wspierać programy obejmujące wzrost gospodarczy, edukację, odporność na klęski żywiołowe i klimat, a także pokój i stabilność w południowych Filipinach.

Oba kraje mają długą historię dobrych relacji. 22 sierpnia 1995 r. podpisano umowę o nazwie "Wspólny Komitet Współpracy Obronnej" (JDCC) w celu koordynacji polityki bezpieczeństwa i monitorowania obcych działań w regionie. Umowa o Statusie Sił Wizytujących (SOVFA) weszła w życie we wrześniu 2012 r., aby zapewnić kompleksowe ramy prawne i operacyjne dla współpracy obronnej. SOVFA odegrała kluczową rolę w 2013 r. podczas operacji Philippine Assist, zorganizowanej w odpowiedzi na tajfun Haiyan, ułatwiając szybkie rozmieszczenie pomocy medycznej, dostarczenie wsparcia humanitarnego i odbudowę z udziałem ponad 500 pracowników służb. W akcji pomocowej zaangażowano również liczne samoloty oraz okręt desantowy HMAS Tobruk.

W dniu 18 listopada 2015 r. podpisano postanowienie o kompleksowym partnerstwie, a także przygotowano nowe inicjatywy dwustronne. Najważniejszą z nich jest rozpoczęcie strategicznych rozmów na szczeblu marynarek wojennych obu państw.

Reklama
Reklama

Komentarze