Reklama

Siły zbrojne

Egipt zmodyfikuje systemy M48A3 Chaparral

Egipski M48 Chaparrel. Fot. MO Egiptu
Egipski M48 Chaparrel. Fot. MO Egiptu

Amerykańska firma ProjectXYZ Inc. otrzymała kontrakt na modernizacje amerykańskich samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych bliskiego zasięgu MIM-72/M48 Chaparrel używanych przez egipską armię.

Egipt jakiś czas temu zdecydował się na modyfikację mocno leciwego i przestarzałego, ale nadal pozostającego w aktywniej służbie systemu przeciwlotniczego M48A3 Chaparrel. W ogłoszonym postępowaniu zgłosiła się tylko jedna firma — amerykański ProjectXYZ z Huntsville w Alabamie, który został wybrany na dostawcę modyfikacji systemu. Kontrakt o wartości ponad 17 milionów USD ma zostać zrealizowany na miejscu w Egipcie i zakończony do końca 2020 roku.

Nie ujawniono żadnych szczegółowych informacji na temat zakresu planowanych modyfikacji ani ilości poddanych im egzemplarzy. Suma kontraktu sugeruje, że zakres modyfikacji jest raczej niewielki i ma na celu wydłużenie okresu eksploatacji, czyli prawdopodobnie przeprowadzone zostaną remonty i ograniczona modyfikacja. 

MIM-72/M48 Chaparral to amerykański samobieżny przeciwlotniczy system rakietowy krótkiego zasięgu. Nośnikiem tego systemu jest specjalnie zmodyfikowane podwozie transportera opancerzonego M113. Efektorem tego systemu są cztery przeciwlotnicze pociski rakietowe ziemia-powietrze MIM-72A (będące modyfikacją pocisków AIM-9D Sidewinder) zamontowane na specjalnej wyrzutni, a także 8 zapasowych pocisków tego typu. System ten może zwalczać obiekty latające na wysokości od 25 do 4000 metrów i w zasięgu od 500 do 9000 metrów od wyrzutni. Stanowił on uzupełnienie amerykańskiego samobieżnego przeciwlotniczego systemu artyleryjskiego M163 Vulcan Air Defence System (VADS). 

System ten został opracowany w pierwszej połowie lat 60 i wdrożony do służby w US Army i US Marine Corps w 1969 roku skąd podobnie jak system M163 VADS był stopniowo wycofywany w latach 1990-1998. Egipt nabył ok. 50 systemów tego typu w latach 80, a dodatkowo w latach 2008-2014 miał pozyskać 550 pocisków tego typu, co sugeruje, że systemy te nadal są aktywnie używane przez egipską armię, a zakupy amunicji miały na celu odbudowę jej zapasów. Najprawdopodobniej, najpóźniej w ciągu kilkunastu najbliższych lat (zapewne głównie z powodów budżetowych) nastąpi ostateczne i całkowite wycofanie tego systemu ze służby z powodu całkowitego wyczerpania resursów i zastąpienia go nowym systemem przeciwlotniczym.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. zbibi

    hmm. propozycja dla Narwi ? u nas lubią zabytki, ładnie by wyglądał obok T-72, Mi-2 ....

    1. Davien

      Zbibi, to teraz wyobraz sobie ten system ale z pociskami AIM-9X o zasięgu 32km a nie AIM-9D o zasięgu 12km.

    2. 32 km to na obecne czasy krótko

    3. Covax

      Aim9x ma zasięg 32 km przy odpaleniu z powierzchni ziemi ??

  2. PIC

    System z lat 60 i ma zasięg 9 km a nasz Grom niespełna 7,aż tak zacofani jesteśmy

    1. trepusz

      Wiesz Grom to manpads i musi być bardziej mobilny (lżejszy) i stąd nie można było dać większego zapasu paliwa.

    2. Davien

      Pani PIC a zauwazyłes jakich pocisków uzywa? Bo nie sa to MANPADS ale Sidewindery w wersji D o zasiegu przy odpaleniu z powietrza do 12km.

    3. Obserwator

      Ciekawy komentarz... tylko dla czego na Popradzie też takie rakiety są? Chyba tam nie ma problemu z masą? 20 kg więcej nie zrobi różnica a zasięg 7 a np. 12 km to jest zasadnicza różnica. Czy aby na pewno to tylko kwestia wagi?

  3. Polish blues

    No świetnie! Jest szansa na eksport Pilicy! Zapewne już ustawili się w kolejce po naszą "wunderwaffe".

  4. Gargamel

    Polska powinna zakupić licencję tego sytemu. Lepsze niż Hibernyt.