Siły zbrojne

Egipt: miliardowe zakupy uzbrojenia w USA

C-130J Hercules
Fot. Steve Lynes/CC BY 2.0

Departament Stanu USA wydał decyzję zatwierdzającą potencjalną sprzedaż partii wojskowych samolotów transportowych C-130J Super Hercules i systemów radarowych SPS-48 dla Egiptu. Zakup ten pozwoli na znaczące wzmocnienie sił powietrznych tego państwa.

Zgoda została wydana po uzyskaniu wymaganej certyfikacji Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego. Równolegle o planach tych został poinformowany Kongres, który również musi zatwierdzić ten zakup. Egipski resort obrony wcześniej zwrócił się do władz USA z prośbą o zakup 12 egzemplarzy wojskowych samolotów transportowych C-130J Super Hercules wraz z 48 silnikami turbośmigłowymi Rolls-royce AE 2100D (w tym 12 zapasowymi), systemami nawigacji GSP, transponderami identyfikacyjnymi, systemami ostrzegania o zbliżających się pociskach, systemami samoobrony oraz innymi elementami. Dodatkowo wniosek obejmował także trzy naziemne systemy radarowe SPS-48 wraz z częściami zamiennymi, generatorami silnikowymi, przekaźnikami i osłonami.

Czytaj też

Według ujawnionych informacji Super Herculesy wraz z pakietem wsparcia mają kosztować Egipt ok. 2,2 mld USD, a radary SPS-48 kolejne 355 mln USD. Głównym beneficjentem obu kontraktów będą odpowiednio amerykańskie koncenry Lockheed Martin oraz L3Harris Technologies. Według amerykańskiego rządu sprzedaż tego typu sprzętu wojskowego dla Egiptu ma przynieść wymierne korzyści dla USA wspierając modernizację techniczną egipskich sił powietrznych. Bez wątpienia Egipt jest jednym z ważniejszych sojuszników USA w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Od czasu przejęcia władzy w USA przez administrację prezydenta Bidena wzajemne stosunki uległy jednak ochłodzeniu ze względu na łamanie praw człowieka w Egipcie.

Czytaj też

Co warte podkreślenia egipskie siły powietrzne wykorzystują już zakupione wcześniej systemy radarowe SPS-48 w związku z czym bieżący zakup będzie miał na celu uzupełnienie posiadanych stanów i nie będzie problemu w zakresie wdrożenia go do służby liniowej. Z kolei egipskie lotnictwo wykorzystuje już samoloty C-130 ale w starszej wersji C-130H Hercules, których 21 egzemplarzy znajduje się obecnie w eksploatacji. Tuzin nowych Super Herculesów najprawdopodobniej zastąpi najbardziej wyeksploatowane i najstarsze egzemplarze lub uzupełni ich flotę.

Czytaj też

Jeszcze w grudniu ub.r. donosiliśmy, że według niepotwierdzonych informacji egipska armia planuje zmodernizować posiadane czołgi podstawowe Abrams z obecnej wersji M1A1 do standardu M1A2 oraz gąsienicowe transportery opancerzone M113 do bliżej niesprecyzowanej wersji. Najprawdopodobniej prace te miałyby zostać zrealizowane lokalnie we współpracy z amerykańską zbrojeniówką. Informacje te pojawiły się w czasie międzynarodowych targów zbrojeniowych EDEX 2021, które odbywały się w dniach 29 listopada - 2 grudnia br. w Kairze. Jak dotąd nie zyskały one jednak oficjalnego potwierdzenia, a równolegle poinformowano o trwających rozmowach z Koreą Południową w sprawie pozyskanie przez egipską armię czołgów podstawowych K2 Black Panther.