Reklama

Siły zbrojne

Egipt zmodernizuje Abramsy i M113?

Fot. Essam Sharaf/CC BY-SA 3.0
Fot. Essam Sharaf/CC BY-SA 3.0

Według niepotwierdzonych doniesień egipska armia planuje zmodernizować posiadane czołgi podstawowe Abrams z obecnej wersji M1A1 do standardu M1A2. Analogiczne plany dotyczą także floty gąsienicowych transporterów opancerzonych M113. Najprawdopodobniej prace te zostały by zrealizowane lokalnie we współpracy z amerykańską zbrojeniówką.

Informacje te przekazał za pośrednictwem Twittera jeden z egipskich analityków wojskowych uczestniczących w międzynarodowych targach zbrojeniowych EDEX 2021, które odbywały się w dniach 29 listopada - 2 grudnia br. w Kairze. Co ciekawe jeszcze w lipcu ub.r. rosyjskie media nieoficjalnie donosiły o zawarciu przez egipski resort obrony kontraktu na dostawy blisko 500 egzemplarzy rosyjskich czołgów podstawowych T-90MS, które miały by być produkowane lokalnie w kraju.

Według przekazywanych wówczas informacji oferta Rosoboronexport miała przewidywać częściowy transfer technologii oraz rozpoczęcie ograniczonej produkcji licencyjnej w spółkach egipskiego przemysłu zbrojeniowego. Lokalna linia montażowa miałaby powstać przy współudziale głównego rosyjskiego beneficjenta tej umowy — zakładów UralWagonZawod (UWZ) do końca 2021 roku. Począwszy od 2022 roku, miała się też rozpocząć lokalna produkcja z wykorzystaniem komponentów sprowadzanych z Rosji.

Po raz pierwszy swoje zainteresowanie rosyjskimi czołgami T-90 egipskie władze wyraziły w lipcu 2017 roku, kiedy to UWZ ujawnił kolejne kontrakty eksportowe związane z tą konstrukcją. W przypadku potwierdzenia zawarcia tego kontraktu z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym Egipt stanie się jedynym państwem na świecie, który zakupił jednocześnie licencję produkcyjną na amerykańskie M1 Abrams (linia montażowa) i rosyjskie T-90. W przypadku wyboru T-90 stałby się też drugim państwem na świecie używającym jednocześnie M1 i T-90. Wszystko wskazuje jednak, że transakcja z Rosją nie dojdzie do skutku, a amerykański rząd zdecydował się na pomóc w unowocześnieniu, a tym samym przedłużeniu służby egipskich Abramsów.

Obecnie na uzbrojeniu egipskich wojsk lądowych znajduje się ok. 1130 egzemplarzy amerykańskich czołgów podstawowych M1A1 Abrams oraz ok. 3000 egzemplarzy amerykańskich gąsienicowych transporterów opancerzonych z rodziny M113 (a w tym 2320 M113A2, 52 M901A3, 280 M577, 275 M548 i 72 M981 FISTV). Wozy te stanowią podstawowe uzbrojenie większości aktywnych egipskich pododdziałów pancerno-zmechanizowanych. Oba zdążyły się już zestarzeć i wymagają modernizacji w celu dalszego utrzymania w służbie liniowej.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. Rain Harper

  A mówią, że nie ma już nowych Abramsów.

  1. Davien

   Wzieło się to stad że USA dla siebie modernizuje te 8000 M1A1 i M1A2 jakie juz wyprodukowali. Na eksport robia nowe, takie np jak dostaje Tajwan.

  2. Rain Harper

   Australijczycy też dostali nowe ?

  3. Davien

   Australijczycy dostaja M1A2SEP3 z tych samych linii co i my mamy dostać, wiec będa to pojazdy nowe, ale powstałe z wykorzystaniem paru elementów z poprzednich "modernizowanych" wersji, czyli starsze pojazdy, rozebrane do ostatniej srubki w których wymieniono wszystko co nie pasuje do SEP3 i z zerowym resursem. USa nazywa to modernizacją, tak mniej wiecej jak modernizacja SKOTA były najbardziej zaawansowane wersje Rys/Irbis.

 2. yro

  egipt z moich wiadomości ma produkować koreański k-2 na licencji i rosyjski t-90ms też na licencji oraz ma zmoderniziwać abramsa z m1a1 do m1a2v3 dopuki sfinansuje arabia sadyjska.

  1. Davien

   Egipt jak widać nie chce ani K2 ani T-90, woli modernizowac Abramsy. Ale podaj żródło tych K2 dla Egiptu.

  2. Jak to Egipt nie chcę T-90? To po co je kupili jak rzekomo ich nie chcą?

  3. Davien

   Jak na razie nic nei kupili i wszystko wskazuje ze nie kupią, nawet w tym artykule o tym pisza.

 3. orel

  Po grzyba im tyle czołgów?

 4. Xzibit

  I co na to wszystko powie Wania z fanklubu ??? Egipt woli modernizować Abramsy niż kupić nowe T-90 :)

 5. Jagoda

  Nawet taki pustynny i o wiele biedniejszy od nas Egipt zaorałby nas swoimi znacznie liczniejszymi i nowocześniejszymi gąsienicami to skandal i sabotaż !

 6. Ślązak

  Koreańczycy też by chętnie się wkręcili ze swoim K-2.

Reklama