Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

„Zwycięzca” - samolot Rafale egipskich sił powietrznych. Fot. Egipskie ministerstwo obrony/ Facebook

Walka Su-35 z Rafale. Wygrywa Rafale [KOMENTARZ]

Egipt potwierdził opinię indyjskich pilotów co do wartości rosyjskich samolotów w starciu z zachodnimi. Okazało się bowiem, że w czasie ćwiczebnych walk powietrznych, myśliwiec Su-35 przegrał z francuskim Rafale. Co ciekawe, informację o tej konfrontacji powietrznej nagłośniły rosyjskie media branżowe – ale z odpowiednim komentarzem.

Egipcjanie przeprowadzili ćwiczenie, w którym francuski myśliwiec Rafale zmierzył się z rosyjskim myśliwcem Su-35 i „wygrał” z nim walki powietrzne. Konfrontacja była o tyle równorzędna, że przeciwstawiono sobie dwa zaliczone do tej samej generacji samoloty, które dodatkowo były zupełnie nowe – a więc przynajmniej teoretycznie powinny mieć wyposażenie pokładowe najnowszej wersji oraz uaktualnione oprogramowanie.

Samoloty Su-35 w ilości dwudziestu czterech sztuk zostały bowiem zakupione przez Egipt w ramach umowy podpisanej 19 marca 2018 roku. Pierwszych pięć myśliwców w “apgrejdowanej” wersji Su-35SE zostało przekazanych egipskim siłom powietrznym 25 lutego 2021 roku, ale zdjęcia tych samolotów opublikowano już w lipcu 2020 roku. Egipt miał więc czas by rosyjskie samoloty poznać i wyszkolić pilotów według wskazówek rosyjskich instruktorów, którzy mieli podobno korzystać z doświadczeń bojowych zdobytych nad Syrią.

image
„Pokonany” - samolot Su-35. Fot. Rosoboronoexport

 Czytaj też: Su-35 dla Egiptu mimo sprzeciwu USA?

Naprzeciwko Su-35SE stanął Rafale – samolot wielozadaniowy wyprodukowany przez francuską firmę Dassault Aviation. Jak na razie nie wiadomo, jaka wersja tego myśliwca zmierzyła się z rosyjskim Su-35SE. W ramach umowy podpisanej z Egiptem 12 lutego 2015 roku na dostawę dwudziestu czterech samolotów Rafale z serii F3 (wyposażonych m.in. w radar z aktywną anteną klasy AESA) dostarczono bowiem od 2015 do 2020 roku szesnaście dwumiejscowych Rafale DM i osiem jednomiejscowych Rafale EM. Co więcej, naprzeciwko rosyjskiego myśliwca mógł stanąć myśliwiec budowany dla francuskich sił powietrznych, bo właśnie takie otrzymali Egipcjanie w 2015 roku w pierwszej partii, by przyśpieszyć dostawy.

O wyniku starcia obu samolotów zadecydowała „elektronika”. Podczas ćwiczenia rosyjski Su-35 grał rolę „agresora” i to on miał zaatakować Rafale. Pilot francuskiego myśliwca szybko zorientował się jednak, że jest opromieniowany radarem i wykorzystując pokładowy system walki elektronicznej – Thales SPECTRA (Self-Protection Equipment to Counter Threats for Rafale Aircraft) zagłuszył bez problemu stację radiolokacyjną Su-35. Rosyjski samolot nie był więc w stanie naprowadzać swojego uzbrojenia, natomiast Rafale bez problemu namierzył przeciwnika swoim radarem i ostatecznie go „zestrzelił”.

image
„Zwycięzca” - samolot Rafale egipskich sił powietrznych. Fot. Egipskie ministerstwo obrony/ Facebook

Ćwiczenia w Egipcie były o tyle istotne, że wcześniej tłumaczono przewagę samolotów zachodnich nad rosyjskimi w walce tylko tym, że zachodni piloci są naprowadzani przez samoloty wczesnego ostrzegania klasy AWACS. Egipt ma również takie samoloty (E-2 Hawkeye) jednak nie wykorzystano ich w tym ćwiczeniu na korzyść żadnej ze stron. W ten sposób wykazano dosadnie, że nawet w starciu „jeden na jeden” francuski myśliwiec bez problemu ogrywa przeciwnika, który dodatkowo był „prosto z fabryki”, a pilot bezpośrednio po szkoleniu prowadzonym przez rosyjskich instruktorów (a nie egipskich wyszkolonych wcześniej w Rosji).

Dodatkowo Rosjanie cały czas się chwalą, że Su-35 to ich najnowocześniejszy myśliwiec (po Su-57), który podobnie jak Rafale wyposażono w radar z anteną ścianową (N035 „Irbis”), zdolny do wykrywania obiektów powietrznych o skutecznej powierzchni odbicia 0,01 m2 (a więc samolotów stealth) z odległości do 100 km. Piloci mają dodatkowo na krótszych dystansach do dyspozycji optoelektroniczny system obserwacji i kierowania

Jak się jednak okazuje radar radarowi nie jest równy. Rosjanie zastosowali bowiem starą technologię i ich antena ścianowa jest pasywna, a sterowane elektronicznie elementy promieniujące są zasilane z jednego nadajnika radarowego. Francuski radar RBE2-AA należy do klasy AESA, a to oznacza, że jego antena składa się z wielu takich samych modułów nadawczo odbiorczych, co poprawia niezawodność (zepsucie się jednego „nadajnika” nie wyłącza całego urządzenia), ale co najważniejsze: pozwala na „inteligentne” skanowanie przestrzeni – z wyznaczeniem priorytetowych kierunków wykrywania oraz ze śledzeniem większej ilości celów jednocześnie.

Teraz sami Rosjanie przyznają, że wynik tej ćwiczebnej walki powietrznej może wpłynąć na potencjał eksportowy Su-35. Egipt jest drugim, zagranicznym użytkownikiem tych samolotów. W 2015 roku Rosja podpisała bowiem kontrakt na dostawę 24 myśliwców Su-35 do Chin. Ale myśliwcem tym interesowało się także o wiele więcej państw i obecnie ta sytuacja może się zmienić.

image
„Pokonany” - samolot Su-35. Fot. Rosoboronoexport

Oczywiście zawsze istnieje argument ceny. Egipcjanie zapłacili za 24 samoloty Su-35 około 2 miliardów dolarów (najprawdopodobniej bez uzbrojenia), a za tyle samo samolotów Rafale około 3,5 mld euro plus kolejne 700 mln euro za uzbrojenie (m.in. rakiety „powietrze-powietrze” MICA(EM) RF i MICAIR, bomby kierowane AASM/Hammer, rakiety przeciwokrętowe Exocet AM39 i rakiety manewrujące SCALP). Rafale kosztowały więc drożej, ale okazały się po prostu lepsze.

I to prawdopodobnie również dlatego Egipt zamówił kolejnych 30 takich myśliwców uznając (i taką ocenę umieszczono również w rosyjskich mediach), że jest to najbardziej „zaawansowany” samolot bojowy w arsenale kraju arabskiego (a nie nowszy rocznikowo Su-35). Rafale kupiły także indyjskie siły powietrzne i tam również skonfrontowano możliwości tej konstrukcji z rosyjskimi samolotami – z tym że typu Su-30MKI, wykorzystywanymi w Indiach od 2002 roku. Zwycięzcami tych pojedynków były najczęściej Rafale – tym bardziej, że zetknęły się ze starszą już wersją myśliwców Suchoja. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie one (i jeszcze starsze Su-27) są obecnie masowo na wyposażeniu rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych.

Jak się okazuje rosyjskie media bardzo szybko znalazły wyjście z tej trudnej wizerunkowo sytuacji. Przypomina się w nich bowiem, że 20 lipca 2021 roku, w czasie międzynarodowego salonu lotniczo-kosmicznego MAKS-2021, „Rosja pokazała całemu światu nowy myśliwiec Checkmate. Samolot ten powinien wykonać swój pierwszy lot w 2023 roku. Planuje się, że seryjna produkcja rozpocznie się w latach 2026-2027”.

Rosjanie teraz reklamują, że ma być to już myśliwiec V generacji, lżejszy od amerykańskiego F-35 (do 20 ton w porównaniu do 30 ton), o skróconym starcie i lądowaniu, wysokiej manewrowości i prędkości większej niż 2 Mach. I to właśnie ten samolot ma być oferowany takim państwom jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Wietnam i Argentyna. Nie zmienia to faktu, że do czasu wyprodukowania Checkmate, nawet jeżeli terminy będą dotrzymane, trudno będzie znaleźć kupców na myśliwce Su-35 – poza oczywiście rosyjskimi siłami zbrojnymi.

A wszystko dlatego, że Egipcjanie nie uwierzyli w „brak analogów na świecie” i powiedzieli „sprawdzam”.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (77)

  1. ja

    Po "sukcesach" pancyrów nie spodziewałem się innego wyniku...

  2. Buczacza

    Faktycznie kolejny próg przekroczony. Bo kto to widział żeby napisać prawdę o rosji putina ! Nawet autor artykułu jest odpytywany na tę okoliczność. Oczywiście to wszystko Polacy.... Bezinteresownie walczą jak lwy o matuszkę. Żadnej okazji nie przepuszczą....

  3. Szymon

    Nie wyciągałbym zbyt daleko idących wniosków z pojedynczej walki ćwiczebnej. Dużo ważniejsze w kontekście oceny maszyn rosyjskich i francuskiej są wyniki pozorowanych starć w Indiach.

  4. czytelnik D24

    Spowodował pan tajfun w gnieździe trolli panie Maksymilianie :)

  5. Kr.

    Ruskie trolle już nawet pana Maksymiliana zaatakowały wbrew temu co pisze też zagraniczna prasa (np. Breaking Defense). Nieźle im się styki zagrzały.:)

  6. Przemo

    Ale ruskie trolle dostały wścieklizny... Portal AirRecognition podaje w artykule sprzed kilku dni, że do Egiptu dostarczono już 17 Su-35, tytuł artykułu: "Egyptian Air Force already received 17 Su-35 fighter jets". ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Piloci wojskowi w mediach społecznościowych i wywiadach dla mediów, od wielu lat powtarzają, że manewrowość już tak bardzo się nie liczy, że liczy się awionika i stealth. Wygrywa maszyna z lepszym radarem i lepszym wyposażeniem do zakłócania radarów wroga. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Wnioski dla Polski - nie czekać z modernizacją F-16, doposażyć w najnowszy radar AESA i najnowszy wariant systemu walki elektronicznej - na Su35 wystarczy.

  7. SU35

    fałszywe informacje, Egipt nie ma Su 35, w każdym razie radar Su 35 jest najpotężniejszy 20 kW, a następnie Reb Su 35 hibina jest w stanie stworzyć dziesiątki fałszywych celów dla wroga

    1. czytelnik D24

      No właśnie po co rozprowadzasz fałszywe informacje? Egipt posiada 5 sztuk Su-35 od 25 lutego bieżącego roku :)

    2. Miś

      Powiedz to egipskim pilotom Su-35. Może czegoś nie wiedzą.

    3. Kot

      A Rosyjskie zegarki są najszybsze, tudzież ich samochody osobowe mają największe wzięcie na świecie...

  8. Ajax

    Pytanie pierwsze, kiedy to rosyjskich instruktorzy, *podobno* zdobyli doświadczenia bojowe w walkach powietrznych pilotując Su-35 nad Syrią?. Pytanie drugie, Rafale użył system walki elektronicznej natomiast Su-35SE takiego systemu nie użył w trakcie pozorowanej konfrontacji? I ostatnie pytanie do pana redaktora. Su-35SE posiada optoelektroniczny system obserwacji. Zatem zapytam, czym jest system obserwacji i śledzenia OSF i głowica na podczerwień IRST zabudowany na Rafale?

    1. ktos

      no wiec tak... o ile pamietam wojsko Rosji bylo obecne w Syrii i prowadzilo tam operacje bojowe co sami Rosjanie potwierdzaja. Wiec zdobyli jakies doswiadczenie prawda? Co do systemu zaklocania... pewnie taki system byl wlaczony ale widac nie przeszkodzil on Rafale zamierzyc i zestrzelic SU-35. Co do systemu optoelektronicznego to on dziala na krotszych dystansach, jezeli walczono na maksymalnym zasiegu rakiet to z definicji system optoelektroniczny nie mogl byc skutecznie uzyty.

    2. wielbiciel JB

      Widzę że wezwano na pomoc nawet dywersje z Interii. Co do pierwszego pytania to nie wiem dlaczego rozumiesz określenie "doświadczenie bojowe" jako że to ich osobiste doświadczenie i na su 35? To takie czepianie sie szczegółów żeby było na twoje.

  9. BUBA

    A ja mam takie wnioski: Sygnatura radarowa Su-35 SE niewiele się różni od sygnatury Su-30 MKI. Indie potrzebowały samolotu do walki z Chińczykami, których podstawowym systemem bojowym są klony Su-27/30/35 więc Francuzi ściśle pracowali z Hindusami i otrzymali wszystkie niezbędne dane do opracowania taktyki i środków przeciwdziałania. I ta współpraca przynosi teraz owoce..................................... Pierwsze Su-30 K miały wyposażenie rosyjskie, nie pamiętam jak z Su-30 MKI pierwszych serii......................... ........................................................................................................................................................................................... Podobnie było w latach 90 gdy Amerykanie dostali na widelcu wszelkie możliwe systemy bojowe ZSRR po jego upadku. Nawet Polska za Suchockiej podarowała sojusznikowi uzbrojenie WP............................................ .......................................................................................................................................................................................... Niemniej decyduje czynnik ludzki i wyszkolenie. Ja słabo to tutaj widzę. Piloci latali bardzo skomplikowaną maszyna 5 miesięcy. Nasi na o wiele prostszym F-16 Block 52+ szkolili się prawie 2 lata................................... ......................................................................................................................................................................................... "W Tucson w Arizonie informowano nas o tym, jak będą wyglądały nasze szkolenia lotnicze w Stanach - mówi porucznik. Jesienią 2004 roku cała dwunastka poleciała do USA na trwającą półtora roku praktykę. Wtedy właśnie otrzymaliśmy od Amerykanów pierwsze dwanaście maszyn....".............................................................. ......................................................................................................................................................................................... I później w starciu z niemodernizowanymi MiGami-29 z Malborka był remis z pomocą amerykańskich instruktorów i AWACSa. Pewnie dlatego że MiGi-29 były po Luftwaffe i nie utraciły dobrych nawyków :)........ ......................................................................................................................................................................................... Taka walka niewiele mówi o tym co najważniejsze - skuteczność głowic samonaprowadzających się przy walce i samoobronie WE/WRE. AIM-125 C-5 okazał się zbyt przestarzały by przełamać najnowszy hinduski system samoobrony Su-30 MKI, natomiast poradził sobie z rosyjskim sprzed 2000 roku MiGa-21 Bison....... ......................................................................................................................................................................................... Wnioski dla Polski - mamy nieskuteczne uzbrojenie................................................................................................

    1. Davien

      BUBA dawno tak sie z twoich bajek nie usmiałem:) A dla twojej zerowej wiedzy, Su-30MKI jedynie dlatego ocalały że właczyły dopalacze i zwiały a MiG-21 Bison z izraelskimi systemami WRE nie zdąrzył:))

    2. Tak to sobie tłumacz, szkoda tylko że Indyjski pilot żyje a syn pewnego emerytowanego wysokiego rangą oficera pakistańskiego, przez przypadek pilot F-16, nie żyje , a młody był. Pogrzeb był zaraz po incydencie.

  10. ktos

    Mysle ze swiat nie dowiedzial sie niczego zaskakujacego. Tradycja jest ze Rosjanie znacznie zawyzaja parametry swojego uzbrojenia. Wiedza o tym chocby byli zolnierze ktorzy pracowali na sprzecie z Rosji w czasach PRL. To co bylo w katalogu czesto nijak mialo sie do faktycznych mozliwosci.

  11. zdziwiony

    Ja bym proponował w polskim lotnictwie, wycofać z użycia stare Su-22 i kupić od Amerykanów 24 sztuki używanych F-15, które stopniowo oni wycofują i zastępują nowszą wersją F-15 EX. Te stare F-15 dałyby nam czas na zastąpienie ich nowymi maszynami może za 15 lat w ilości np 48 sztuk lub więcej. A na razie mamy inne wydatki.

  12. Wania

    Rosyjscy komentatorzy już widzę dostali wytyczne i jest wysyp wpisów kwestionujących te walki. Egipt zamówił samoloty francuskie po tym porównaniu. I Francuzi czekają zapewne na kolejne. Rosyjskie su-35 z rosyjskimi systemami mają to do siebie że się grzeją i bardzo kiepski działają co nie jest dla nikogo tajemnica i potwierdzenie w tym teście nie jest dla nikogo tajemnicą. W końcu Rosja montuje w tych samolotach procesory o wydajności dwuletniego chińskiego smartfona. Z dolnej półki.

    1. Carell

      Nie ma to jak opinia eksperta...

    2. Gniewko

      Inna kwestia czy samolot dla sił powietrznych Rosji jest taki sam jak dla sił powietrznych Egiptu. Wątpię.

    3. Milczenie jest złotem

      Co ty nie powiesz. To oznacza że dają tam bardzo wydajne procesory. Bo samolotach bojowych nie jest najważniejsze by był szybki tylko niezawodny i odporny. W takim F-22 komputer może wykonać około 2 miliardów operacji na sekundę a wiekowy już procesor do komputerów domowych intel i7 2600k wykonuje 128 miliardów operacji na sekundę.

  13. franek

    Rosja od tzw Zachodu na każdym polu dostanie baty jedynie czym może straszyć to Atomem i też to dlatego robi

    1. Kot nr 398

      Na granicy litewsko-białoruskiej właśnie trwa wojna nowej generacji (choć w dziejach świata wiele razy to już grali). W realiach politycznej poprawności zachód nie ma żadnych szans.

  14. lizol

    Jest to niemozliwe, żeby Rosja dorównała technologicznemu potencjałowi Zachodu. Na potencjał Zachodu pracuje wiele rozwiniętych państw , na potencjał Rosji pracuje sama Rosja. Stąd wynik tego pojedynku nie jest żadnym zaskoczeniem. Wyższa cena za Rafaele wynika zaś z jakości. Jak ktoś chce urządzać rzezie tak jak w Syrii to nie potrzebuje Rafaeli, może kupować rosyjskie uzbrojenie. Rosjanie wytłukli ISiS na swoich maszynach. Gdyby mieli lepszy sprzęt, prawdopodobnie nie wyrżnęliby tylu cywili, ale zdaje się, nie bardzo to ich obchodziło.

    1. yar

      Ale na potencjał Rafale pracuje TYLKO Francja! A rosyjska propaganda przecież ciągle krzyczy, że wszystko co ich to najlepsze i nie analogów w świecie!

    2. lizol

      a skąd wiesz co tam jest zainstalowane? Na 100% mają jakichś zagranicznych kooperantów.

    3. Davien

      Nie , Rafale jest wyłacznie francuskiej konstrukcji i uzywa francuskiego uzbrojenia wiec bajek nie opowiadaj.

  15. Maras2

    Panie Maksymilianie ... tak sie Pan dał wmanewrowac w fake. Cenie Pana artykuły i wypowiedzi również w TV ale tutaj słabiutko. Można dotrzeć do źródła tej informacji z.. 19.07. Poklika sobie Pan w necie to sobie Pan znajdzie i prosze przeczytac sekcję "What we do" .Typowy anty-rosyjski portal, nie wiadomo przez kogo sponsorowany. Nawet nie wiedza jaki radar jest zamontowany w Su-35. Żenada. Fakt ze nieliczne media rosyjskie tez dały się wmanewrować ale zaden istotny portal traktujący o wojskowosci nie pisze o tym. Poza tym szkoda ze nie wkleił Pan zdjęcia egipskiego Su-35. Pewnie nie udało się znaleźć w necie. Widzi Pan to jest rosyjska technologia stealth. Niewidoczny ale potrafi sie teleportowac bo ponoc te 5 Su-35 były widziane w Komsomolsku nad Amurem. A moze były w Egipcie i wróciły? Kto wie? A moze ktos widział zdjęcie Su-35 w egipskich barwach?

    1. Przedewszystkim autor "zapomniał", że Su-35 schodzi już z rynku wraz ze swoim radarem, zaś radar do Rafale ledwie przyjęty na uzbrojenie nie tylko w Egipcie ale we Francji, zaś rosyjski w pierwszej odmianie wszedł do służby w 2001 roku.

    2. i tyle w temacie ...

      @Maras2 Czy naprawdę uważasz, że fakty są tu istotne ?

    3. Davien

      Marasku, radar Su-35 jest podany własciwie wiec to ty kłamiesz, ba nawet pan kmdr Dura zawyżył jego osiągi i to powaznie bo N035 Irbis wykrywa RCS 0,01m2 z 45km( 90 to w trybie dalekiego wyszukiwania)

  16. Grzyb

    A propos zdolności rosyjskich pilotów i potęgi ich maszyn: pamiętacie jak parę lat temu rosyjski samolot z ambasadorem na pokładzie został zaniepokojony przez obcy myśliwiec? Ale pojawiły się zwycięzkie rosyjskie myśliwce, pokazały mu, że są uzbrojone i wraży myśliwiec uciekł? Pełno o tym było w telewizji i necie. Tylko w komentarzach była kupa śmiechu, że Ruscy piloci nie wykryli, że gdzieś w pobliżu krył drugi wraży myśliwiec, bo zawsze latają parami. At i cała prawda o Ruskich pilotach, ich radarach i propagandzie.

    1. Skleroticus

      To nie był ambasador tylko osobiście Szojgu, minister obrony. A wraże myśliwce to były nasze F16. Rosyjscy oficerowie go nie lubią bo nie jest zawodowym wojskowym tylko przyszedł że straży pożarnej. Dowodem był filmik z wnętrza rosyjskiego samolotu, jak wystraszony Szojgu biega od okienka do okienka i dopytuje co dalej :))) Skądinąd Ruscy faktycznie pokazywali jak to Su "odpędza" naszego ale... jednego . Zresztą ten jeden "odpędzony" też pokazał, że coś ma i odlatywał dość nieśpiesznie.

    2. Młody grzyb

      A była też taka sytuacja, jak to polski F16 wypuścił podwozie by móc zrównać się z rosyjskim zespołem wywiadowczym z czego była kupa śmiechu z F16 ...

  17. Sailor

    Kwik pracowników Olgino bezcenny!!! Biorę popcorn, siadam i czytam. Takiego zaginania czasoprzestrzeni nie wymyślili by nawet na spółkę Einstein i Hawking.

    1. Yh

      Dokładnie, wiją się jak węże :D

    2. Rusofobia to stan umysłu

      I wysyp rusofobom co słyszą kwiki, jęki i nie wiadomo co jeszcze

    3. Sailor

      Faktycznie zacząłem jęczeć bo od uśmiechu brzuch mnie rozbolał. Poza tym faktycznie może Polska jest rusoboficzna ale mamy ku temu poważne powody. Dlatego tak łatwo jest rozpoznać ruskiego trolla.

  18. Eee tam

    Po utracie zdolności budowy konkurencyjnych kosmicznych rakiet nośnych Rosja utraciła zdolność budowy samolotów pasażerskich teraz przyszła pora na maszyny wojskowe. Kaniec filma.

    1. Cieszyć się z tego że w Europie Wschodniej wszystko idzie w dół?! Cieszyć z również własnego, polskiego nieszczęścia jakim jest równia pochyła przemysłu wojsko-lotniczego w Europie wschodniej niszczonego brutalnego przewagą kapitału przez zachód. W Polsce i Rosji przemysł zbrojeniowy niedąża przez tych samych sprawców - zachód mający przewagę kapitału. C

  19. Basil

    "Interestingly, the information about this air confrontation was publicized by the Russian industry media" Can you provide your sources, please? Because I've seen some, and all of them are based on the same BreakingDefence article, which does NOT contain any mentions of such SU35 vs Rafale test/comparisons So all this hype looks like deliberate fake... Unless you can provide actual (not fake) sources...

    1. AWU

      what certainly is not fake.. the Russians have never been able to design an acft that would match contemporary western constructions , with notable exemption of Mig-15 but airframe designed by German prisoner engineers mostly from FW bureau and powered by copied RR Nene (of course NO license) Their avionics and EW decades behind the West. So if you are inclined to believe that while under sanctions that civilized world has placed on them, sanctions that incl not only military but also dual use technology, suddenly the Holy Spirit has descended and enlightened their designers and by another miracle their depleted industry was able to manufacture it ... well good luck .. btw I am first to admit that they ARE able to design and manufacture a beautiful airframe, but their weakness has always been the powerplant, avionics and EW suite ..

  20. Bobi

    To tak jak któryś z brodaczy w Syrii krzyczal że ich czołg postrzelili z Jawelina, potem się okazało że zapomniał włączyć pancerz aktywny. Nikt normalny nie sprzedaje broń której sam nie da rady zwalczyć. Zawsze tam coś będzie brakowało lub przestarzałe.

    1. Ot chwila ulotna

      To Rosja planuje wojnę z Egiptem? Trzeba powiadomić natychmiast Kair.

    2. Davien

      No dawno tak się nei usmiałem:) Operator Javelina zapomniał właczyc pancerz aktywny??:))

    3. Hm nie wiedziałem ze pancerz aktywny trzeba manualnie włączać .

  21. w oczy boli,Polacy nie gęsi...litości

    pięć myśliwców w “apgrejdowanej”!!!!!!

  22. SDX

    Wynik oczywisty. Rafale jest młodszy od Su-27 (z którego wywodzi się Su-35), ma lepszy radar, lepszy IRST, lepsze ECM, lepsze uzbrojenie, lepszy RCS. Można przyjąć że Rafale wygrałby walkę nawet z Su-57. Bo choć Felon jest młodszy i ma lepszy RCS to Rafale nadal ma lepszą elektronikę i uzbrojenie. Więc tak samo zakłóciłby radar lub rakiety Felona. Pozatym Su-57 nie ma stealth termicznego i elektromagnetycznego, więc na nowoczesnych zachodnich IRST zostałby wykryty z daleka, podobnie praca jego radaru (posiadającego tylko teoretycznie LPI) zostałaby wykryta z daleka.

  23. rzeszow

    A gdyby okazało się, że to Su-35,W przypadku starć na krótsze dystanse naprowadza na podczerwień pocisk R-74 (oznaczenie NATO: AA-11 Archer) jest zdolny do namierzania „— po prostu patrząc przez celownik optyczny na hełmie, Najbardziej ulepszenia Su-35 w stosunku do jego poprzedników mogą dotyczyć sprzętu. Jest wyposażony w potężny elektroniczny system przeciwdziałania L175M Khibiny przeznaczony do zniekształcania fal radarowych i niewłaściwego kierowania wrogich pocisków. Może to znacznie osłabić próby namierzenia i trafienia Flanker-E. Oczekuje się, że pasywny radar z elektronicznym skanowaniem (PESA) Su-35 IRBIS-E zapewni lepsze osiągi w walce z samolotami stealth. Twierdzi się, że jest w stanie śledzić do trzydziestu celów powietrznych o przekroju radaru wynoszącym 3 metry do 250 mil – oraz celów o przekrojach tak małych, jak 0,1 metra na odległość 50 mil. Jednak radary PESA są łatwiejsze do wykrycia i zagłuszania niż radary z aktywną elektronicznie skanowaną macierzą (AESA) używane obecnie przez myśliwce zachodnie. IRBIS posiada również tryb powietrze-ziemia, który może jednocześnie wyznaczyć do czterech celów naziemnych dla PGM. Uzupełnieniem radaru jest system celowniczy OLS-35, który obejmuje system wyszukiwania i śledzenia na podczerwień (IRST), który podobno ma zasięg pięćdziesięciu mil - ....

  24. bc

    No kto by się spodziewał że SU27 block 35 świeci jak choinka i ma RCS jak stodoła. Co może potrafić F35 jak w Szwajcarskich testach górował wyraźnie nad Rafale.

  25. asd

    Nareszcie ktoś zdemaskował ruską wunderwaflę.

Reklama