Siły zbrojne
Egipt będzie dowodził zespołem na Morzu Czerwonym
Egipska marynarka wojenna przejęła dowództwo od Stanów Zjednoczonych nad zespołem międzynarodowym na Morzu Czerwonym, którego zadaniem jest zwalczanie nielegalnej działalności na tym akwenie oraz Bab el-Mandeb i w Zatoce Adeńskiej – poinformowało Combined Maritime Forces (CMF).
12 grudnia Stany Zjednoczone przekazały egipskiej marynarce wojenne dowództwo na nowo utworzonym międzynarodowym zaspałem na Morzu Czerwonym. Uroczystość przekazania odbyła się w Bahrajnie, gdzie mieści się siedziba wielonarodowego sztabu. Jak pisze na swojej stronie Combined Maritime Forces (CMF) Egipt po raz pierwszy przejmuje dowodzenie sztabem operacyjnym Combined Maritime Forces (CMF) od czasu przystąpienia do złożonego 34 państw partnerstwa morskiego w 2021 roku.
The 🇺🇸 U.S. Navy turned over command of a newly formed international Red Sea task force to the 🇪🇬 Egyptian Navy, Dec. 12, during a ceremony in Bahrain where the multinational staff is headquartered.
— Combined Maritime Forces (@CMF_Bahrain) December 12, 2022
Read more ⬇️https://t.co/cCviEgJLzS pic.twitter.com/f2IAINa3yp
Rzecznik egipskich sił zbrojnych, płk. Gharib Abdel-Hafiz przekazał na oficjalnej stronie na Facebooku, że "odbywa się to w ramach wysiłków podejmowanych przez siły zbrojne, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami, aby stawić czoła zagrożeniom i wyzwaniom dla bezpieczeństwa i stabilności regionu".
Podczas ceremonii, która odbyła się w poniedziałek w Bahrajnie, gdzie mieści się siedziba wielonarodowego sztabu, przekazano, że dowództwo CTF 153 powierzono egipskiemu kontradmirałowi marynarki wojennej Mahmoudowi Abdel-Sattarowi, który ma 27-letnie doświadczenie liniowe. Jak podano w oświadczeniu kontradmirał Mahmoud ma duże doświadczenie w operacjach okrętów podwodnych, a ostatnio pełnił funkcję szefa sztabu bazy marynarki wojennej w Aleksandrii w Egipcie.
CTF 153 jest jednym z czterech zespołów zadaniowych CMF mających na celu wzmocnienia międzynarodowego bezpieczeństwa morskiego i wysiłków na rzecz budowania potencjału na Morzu Czerwonym, Bab al-Mandeb i Zatoce Adeńskiej. Inne grupy zadaniowe CMF to CTF 150, skupiający się na bezpieczeństwie morskim w Zatoce Omańskiej, Oceanie Indyjskim i Zatoce Adeńskiej; CTF 151 prowadzi regionalne wysiłki na rzecz przeciwdziałania piractwu; oraz CTF 152, który jest poświęcony bezpieczeństwu morskiemu w Zatoce Arabskiej. CMF ma siedzibę w Bahrajnie wraz z Centralnym Dowództwem Sił Morskich USA i Piątą Flotą USA.
W skład CMF wchodzą 34 kraje członkowskie: Australia, Bahrajn, Belgia, Brazylia, Kanada, Dania, Egipt, Francja, Niemcy, Grecja, Irak, Włochy, Japonia, Jordania, Republika Korei, Kuwejt, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Pakistan, Filipiny, Portugalia, Katar, Arabia Saudyjska, Seszele, Singapur, Hiszpania, Tajlandia, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Jemen.
Filemon 21
The Washington Post donosi że ktoś flota Egiptu zabezpieczy Aden w Jemenie Aha to Arabia Saudyjska pokazała tam już swoją klasę?