Reklama

Dziś, teraz i jutro polskich operacji specjalnych

Premiera książki "Trzy wojny Miotły"
Premiera książki "Trzy wojny Miotły"
Autor. Maciej Szopa/Defence24

25 marca na terenie należącej do Muzeum Wojska Polskiego Cytadeli Warszawskiej miała miejsce premiera najnowsze książki Jarosława Rybaka „Trzy wojny Miotły. Operacje specjalne: Jak było? Jak jest? Jak będzie?”.

Książka traktuje o polskich operacjach specjalnych i podzielona jest na trzy części. Pierwsza historyczna część („Jak było”), obejmuje działalność batalionu Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej „Miotła”. Oddział ten został powołany do likwidacji kolaborantów (Miotła dosłownie „zamiatała śmieci”). Ta część książki ma charakter historyczny i jest zebranymi przez autora wspomnieniami kombatantów tego batalionu.

W części „Jak jest” opisane zostały operacje zespołu bojowego A Jednostki Wojskowej Komandosów, na podstawie wspomnień walczących w nim żołnierzy i dowódców. Jest to więc także część częściowo historyczna, z tym, że mówiąca o historii najnowszej.

Reklama

Część trzecia („Jak będzie”) to wywiad ekspercki z gen. bryg. Tomaszem Białasem, byłym dowódcą operacji zespołu bojowego A Jednostki Wojskowej Komandosów (obecnie dowódcą 25 Brygady Kawalerii Powietrznej). Jego tematem jest to jak wyobraża on sobie działania wojsk specjalnych w dającej się przewidzieć przyszłości.

    Każda część książki podzielona jest na pięć rozdziałów dotyczących doktryny działań specjalnych. Tematy te to: wybór celów wysokowartościowych, zdobywanie informacji o celach, zasady dowodzenia i kontroli, planowanie operacji oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa operacyjnego.

    „Chciałem pokazać, że jest ścisła łączność między drugowojennymi a współczesnymi ++miotlarzami++. Oni wtedy działali na podobnych zasadach, choć nie definiowali ich w ten sposób jak dzisiaj. Nie mówili o OPSEC-u, choć dbano o bezpieczeństwo personalne, organizacyjna; nie nazywali swoich celów wysokowartościowymi, chociaż  były wysokowartościowe. Zależało mi na tym, żeby te historie były żywe i trafiły do młodego odbiorcy. Żeby pokazać, że jest ta łączność między pokoleniami” – powiedział Jarosław Rybak.

    Reklama
    WIDEO: Większa skuteczność. Nowa amerykańska broń w Polsce
    Reklama

    Komentarze

      Reklama