Reklama

Siły zbrojne

Dynamic Manta 24, czyli NATO ćwiczy pod wodą

NATO, Dynamic Manta
Ćwiczenia Dynamic Manta 24 to najbradziej zaawansowane manewry w zakrezie wojny
Autor. Biuro Spraw Publicznych MARCOM

Pod koniec lutego rozpoczęły się ćwiczenia Dynamic Manta 24 na Morzu Śródziemnym. Przygotowują one załogi okrętów podwodnych NATO do reagowania i adaptacji do wybranych wyzwań.

Najbardziej zaawansowane manewry w zakresie wojny pod powierzchnią wody Dynamic Manta 24 odbywają się równolegle z innymi ćwiczeniami Steadfast Defender, co demonstruje zdolność Sojuszu do prowadzenia równoczesnych ćwiczeń i misji w obszarze euroatlantyckim.

Celem Dynamic Manta jest zwiększenie interoperacyjności i sprawności w zakresie wojny podwodnej. Każda uczestnicząca jednostka będzie miała okazję do przeprowadzenia różnorodnych operacji w jej zakresie. Okręty podwodne będą na przemian polować i być wystawionymi na polowanie, jednocześnie ściśle koordynując swoje działania z innymi uczestnikami - w powietrzu i na wodzie.

Czytaj też

Po raz drugi od 2013 roku jednostki okrętów podwodnych będą również współpracować z sojuszniczymi morskimi Siłami Operacji Specjalnych (SOF). W tej edycji grecki zespół SOF wyląduje z włoskiego okrętu podwodnego, aby przeprowadzić zaplanowaną misję.

Reklama

„Wojna podwodna to sport zespołowy, gdzie każdy wnosi swoje możliwości i cenny wkład, a te ćwiczenia umożliwiają naszym sojusznikom i zespołom doskonalenie swoich umiejętności oraz opracowywanie nowych taktyk, jednocześnie zwiększając interoperacyjność i współpracę” – powiedział amerykański wiceadmirał Thomas Wall. „Rozwijanie naszych zbiorowych umiejętności w wojnie przeciwpowierzchniowej przyczynia się bezpośrednio do koncepcji Odstraszania i Obrony NATO poprzez poprawę naszej zdolności do zapewnienia wszechstronnej świadomości sytuacyjnej morskiej od dna morza po przestrzeń kosmiczną.”

Czytaj też

Zaplanowane przez Dowództwo Morskie Sojuszu NATO (MARCOM) ćwiczenia odbędą się na wschodnich i południowych wybrzeżach Sycylii. Sześć okrętów podwodnych będzie na przemian polować na siebie. Jednostki należą do flot greckiej, francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej i tureckiej, a Dowództwo Okrętów Podwodnych NATO (COMSUBNATO) będzie sprawować kontrolę operacyjną nad kilkoma z nich, zgodnie z wymaganiami scenariusza ćwiczenia.

Reklama

Morskie samoloty patrolowe (MPA) z Kanady, Niemiec, Grecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz morskie śmigłowce (MPH) z Włoch również wezmą udział w tym ćwiczeniu. Wspierać je będą okręty nawodne należące do Stałego Zespołu Sił Morskich NATO nr 2 (SNMG2), pod dowództwem włoskiego wiceadmirała Pasquale Esposito.

Włochy, jako państwo-gospodarz, zapewnią wsparcie w portach i bazach. Manewry te rozpoczęły się 26 lutego i będą trwać do 8 marca.

Dynamic Manta są jednymi z prawie dziesięciu corocznych ćwiczeń morskich prowadzonych przez MARCOM, obok licznych ćwiczeń krajowych, które zwiększają gotowość obronną Sojuszu. Jego siostrzane ćwiczenie, Dynamic Mongoose, odbywa się w wodach Oceanu Atlantyckiego.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze