Siły zbrojne
Duda: rozmawiałem z prezydentem Trumpem o rakietach Tomahawk dla Polski

W trakcie czwartkowego powrotu ze szczytu NATO, na pokładzie samolotu z Brukseli do Warszawy prezydent Duda spotkał się z dziennikarzami, przekazał im, że rozmowy na temat obecności w Polsce dodatkowych sił amerykańskich są już bardzo zaawansowane. Prezydent mówił też, że podczas spotkań z Donaldem Trumpem poruszono temat kolejnych zakupów i doposażenia polskiej armii.
Rozmowa prezydenta z dziennikarzami miała miejsce podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu wracającego z Brukseli po szczycie NATO, zdominowanym przez kwestie związane z podziałem obciążeń i wydatków na obronność. Tę kwestię omawiał też najobszerniej polski prezydent, jednak Andrzej Duda nawiązał również do swoich rozmów z Trumpem, do których doszło dwukrotnie w środę podczas pierwszego dnia szczytu. Rozmowy dotyczyły m.in. zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.
Czytaj też: Zwiększenie wydatków na obronność zdominowało szczyt NATO. Potrzebna była dodatkowa sesja
"Powiedziałem, jak my to postrzegamy, jakie jesteśmy w stanie zaproponować warunki, jeżeli chodzi o kwestie finansowe. Oczywistą sprawą jest dla mnie, że prezydent przywiązuje do tego wagę, to widać. Więc od razu powiedziałem, że my nie tylko chcemy, żeby wojska amerykańskie były u nas, ale że jesteśmy gotowi przygotować infrastrukturę, a w związku z tym sfinansować to przygotowanie do ich obecności" - powiedział prezydent.
Prezydent Duda podkreślił, że spotkało się to z bardzo dobrym przyjęciem ze strony prezydenta USA. "Te rozmowy są już bardzo mocno zaawansowane, jeżeli chodzi o to, by dodatkowe jeszcze siły amerykańskie na naszym terytorium stacjonowały".
Mówiąc o kolejnych tematach rozmów z amerykańskim prezydentem, Andrzej Duda dodał, że omawiano również sprawy kolejnych zakupów wyposażenia dla polskiej armii, przy tej okazji padła informacja o rakietach Tomahawk.
"Rozmawialiśmy z prezydentem Trumpem także na temat kolejnych zakupów uzbrojenia i doposażenia naszej armii. Rozmawialiśmy o rakietach, o Tomahawkach. Tych tematów, które omawialiśmy było kilka i wydaje mi się, że tutaj spotykamy się z przychylnością ze strony nie tylko pana prezydenta, ale także jego administracji, bo byli też jego współpracownicy" - zaznaczył polski prezydent.
Pociski manewrujące Tomahawk są rozpatrywane jako potencjalne uzbrojenie przyszłych polskich okrętów podwodnych Orka, obok oferty francuskich rakiet MdCN, proponowanych wraz z okrętami Scorpene. Koncerny TKMS i Saab, producenci okrętów proponowanych przez Niemcy i Szwecję deklarują zdolność integracji swoich jednostek z rakietami typu Tomahawk. Do pozyskania rakiet tego typu niezbędna będzie umowa międzyrządowa w trybie FMS i zgoda władz Stanów Zjednoczonych.
PAP/AM
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.