Reklama

Siły zbrojne

Dowództwo 8. Dywizji w Kielcach, nie w Nowym Mieście

edzibą dowództwa 8. Dywizji będą Kielce
Autor. 18 Dywizja Zmechanizowana / X

Dowództwo 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej będzie ulokowane w Kielcach, nie w Nowym Mieście nad Pilicą - zapowiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Nowe Miasto nad Pilicą będzie siedzibą jednostek tej dywizji.

„Dowództwo oraz batalion dowodzenia będą zlokalizowane w Kielcach, gdzie są spełnione wszystkie potrzeby osobowe, technologiczne i infrastrukturalne” – powiedział minister obrony w piątek w Kielcach.

Reklama

Zapewnił, że decyzja o lokalizacji dowództwa nowej dywizji w Kielcach została podjęta po analizie przeprowadzonej przez Sztab Generalny, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz MON, która wykazała, że w Kielcach „gotowość do realizacji tego celu jest największa, a zasoby ludzkie bardzo duże”.

„Mój poprzednik planował stworzyć to dowództwo w Nowym Mieście, ale decyzja została podjęta po przegranych przez PiS wyborach. My, po analizie, zdecydowaliśmy o przeniesieniu lokalizacji do Kielc” – powiedział Kosiniak-Kamysz. Wybór Nowego Miasta nad Pilicą (woj. mazowieckie) na siedzibę dowództwa 8. Dywizji Piechoty AK im. Romualda Traugutta ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił w listopadzie 2023 r. – po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023.

Czytaj też

Nowe Miasto nad Pilicą nadal jest uwzględniane w planach formowania 8. Dywizji. Jak powiedział minister, będzie ono siedzibą batalionu rozpoznawczego. W Nowym Mieście, gdzie stacjonuje batalion obrony terytorialnej, mają też być ulokowane „elementy związane ze szkoleniem sił powietrznych” – zapowiedział. Jednostki 8. Dywizji mają stacjonować w różnych miejscowościach województwa świętokrzyskiego, m.in. w Połańcu, Staszowie i Jędrzejowie, a także województwach śląskim, łódzkim, mazowieckim, małopolskim i podkarpackim.

Pierwszy etap tworzenia dowództwa nowej dywizji ma się zakończyć w 2028 roku. Prace rozpoczną się jeszcze w bieżącym roku w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Dowódcą 8. Dywizji pozostanie powołany przez Błaszczaka gen. bryg. Krzysztof Knut.

Czytaj też

Ogłaszając w listopadzie ub. r. decyzję o wyborze Nowego Miasta nad Pilicą na siedzibę dowództwa 8. Dywizji Błaszczak także powoływał się na analizy przeprowadzone w dowództwach i resorcie obrony oraz plany dotyczące CPK. Przypominał tradycje wojskowe miasta. Powołanie kolejnej nowej dywizji wiązało się w planem utworzenia 300-tysięcznej armii. Także wg ówczesnych zapowiedzi jednostki dywizji miały stacjonować w woj. świętokrzyskim i łódzkim oraz w północnej części woj. podkarpackiego. Jak podawano, struktura dywizji była opracowywana w uwzględnieniem wniosków z formowania 1. i 18. Dywizji oraz z narodowych i międzynarodowych ćwiczeń i gier wojennych, a w skład nowego związku mają wchodzić dwie brygady zmechanizowane, brygada zmotoryzowana, brygada artylerii, brygada pancerna, pułki logistyczny, przeciwpancerny i przeciwlotniczy, bataliony dowodzenia, rozpoznania i chemiczny.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama