Siły zbrojne
Dowódcze Rosomaki dostarczone
W drugiej połowie kwietnia spółka Rosomak S.A. przekazała kolejne dwa Wozy Dowodzenia na platformie KTO Rosomak dla 9 Batalionu Dowodzenia w Olsztynie, wchodzącego w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej. Przekazanie Wozów Dowodzenia to efekt realizacji Umowy podpisanej w grudniu 2020 roku, między Inspektoratem Uzbrojenia a Rosomak S.A.
Wspomniana wcześniej umowa opiewała na 73,7 mln zł brutto i dotyczyła dostawy ośmiu wozów, z których sześć przekazano jeszcze w końcu ubiegłego roku, a dwa ostatnie - w drugiej połowie kwietnia.
Spółka Rosomak S.A. podkreśla, że realizacja projektu przebiegła w szybkim tempie, a co najważniejsze została zrealizowana przed terminem wyznaczonym przez Zamawiającego. „W wyniku dotychczasowej eksploatacji oraz zgromadzonych doświadczeń z całą stanowczością należy stwierdzić, iż przekazane kolejne partie sprzętu do 9. Batalionu dowodzenia to sprzęt najwyższej klasy i z pewnością dobrze przysłuży się w umacnianie bezpieczeństwa RP i NATO" powiedział Dowódca 9 Batalionu Dowodzenia ppłk Przemysław Kurzawiak.
Czytaj też
Opracowany na bazie Platformy Systemowej KTO 8x8 Wóz Dowodzenia, zapewnia dowódcom i osobom funkcyjnym możliwość kierowania i dowodzenia zarówno w ruchu, jak i podczas postoju pojazdu (w tym utrzymanie łączności, wspomaganie procesów informacyjno-decyzyjnych oraz wymianę informacji z przełożonym, jednostkami podległymi i współdziałającymi). Zastosowany sprzęt specjalistyczny, jak i opracowane oprogramowanie, zapewniają możliwość przetwarzania informacji niejawnych do klauzuli NATO SECRET włącznie. Podwyższone podwozie bazowe KTO Rosomak zapewnia komfortowe warunki pracy dla dowódcy obsługi, operatora oraz czterech osób funkcyjnych – Stanowiska Dowodzenia.
Zainstalowany sprzęt został zabudowany, przez specjalistów Rosomak S.A. oraz WB Electronics. Wojsko Polskie obecnie posiada 17 wozów tego typu. Są używane m.in. w 18 Dywizji Zmechanizowanej i Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Rosomak w wersji wozu dowodzenia obok posiadania specjalistycznego sprzętu łączności i teleinformatycznego wyróżnia się też posiadaniem kamuflażu mobilnego, opracowanego przez Grupę Lubawa. To rozwiązanie znacząco zwiększa zdolność przetrwania pojazdu.
Perun Shogun
Do wszystkich marudzacych ze dowodcze Rosomaki sa latwe do likwidacji - wy naprawde wierzycie, ze rosyjskie drony beda hulaly ponad polskimi oddzialami? Zadania tego Rosomaka sa okreslone i zaden Rosomak nie jest odporny na artylerie czy rakiete czy ma wieze czy nie. Chcialbym wiedziec ilu z was - marudzacych na temat tych pojazdow - bralo udzial w jakichkolwiek cwiczeniach oddzialow i pododdzialow. Chcecie powiedziec, ze oficerowie Wojska Polskiego sa tak glupi, ze nie wiedza jaki sprzet im jest potrzebny? Moze od razu poddajcie sie Rosji - bo propagandzie i zdrowemu rozsadkowie nie dajecie rady.
CIA forever
Perun --racja w każdym słowie:)
Thorgal
Zamiast myśleć o własnym pojeździe będą dalej szukać właścicieli z licencją.. Mając już tyle lat doświadczenia aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie mamy swojego rosomaka....
Był czas_3 dekady
Tak dokładnie tak jest. Nie wyciągnęli wniosków z problemami z Patrią, a przecież wiele komponentów do produkcji KTO posiadamy, a i inżynierów mamy zdolnych. Trzeba dać ludziom szansę by się mogli rozwijać.
DIM1
@Thorgal. Zauważ, jak na razie, przerosła nas konstrukcja i wdrożenie choćby prostego, popularnego auta elektrycznego. Mimo tylu szumnych zapowiedzi.
Chyżwar
@DIM1 Nieśmiało pragnąłbym zauważyć, że elektryczny samochód dla cywilnego odbiorcy "co nieco" różni się od wymienionego przypadku. Po pierwsze musi być fabryka, która będzie go produkowała, po drugie musi być odpowiednia ilość ludzi, którzy zdecydują się taki samochód kupić, po trzecie wreszcie konieczny jest odpowiednio rozbudowany serwis. W przypadku nowego KTO mamy fabrykę. Mamy kogoś, kto go kupi. Nie byłoby raczej także większego kłopotu z serwisem. Poza tym jak widać w przypadku Borsuka, bardziej skomplikowana konstrukcja na podwoziu gąsienicowym jakoś nas nie przerasta.
Herr Flick
Przecież to już nie te czasy, kiedy wóz dowódcy musi się wyróżniać od pozostałych (choćby stosownym proporczykiem na antenie). Jak myślicie - kogo operator ppk lub obsługa granatnika ppanc w pierwszej kolejności weźmie na cel? Chyba że mowa jest o pojeździe np. dcy brygady lub dywizji, który nie znajduje się na tzw. pierwszej linii walk...
DIM1
@HerrFlick. A odwiedzający właśnie Abrahama rosyjscy generałowie, uważasz że wszyscy znajdowali się na pierwszej linii walk ?
Hamak
Super!!!! Szkoda tylko ze nikt nie wpadl na pomysl uzbrojenia tego wozu chocuazby w jeden km. To takie trudne i kosxtowne????
Był czas_3 dekady
Dla decydentów to niepojęte. Ponieważ jest to wóz dowódczy, toteż powinien posiadać ZSMU jako bardziej bezpieczne i z możliwością łatwiejszego odnajdywania i niszczenia celu także w ruchu.
Wuc Naczelny
Nei kosztowne tylko głupie bo uniemożliwiłoby pływanie.
DIM1
@Hamak. W żadnym wypadku km ! Rosomak dowódczy winien wyglądać identycznie jak wszystkie inne Rosomaki. Czyli także posiadać wieżę identycznego wyglądu zewnętrznego. A co w tej wieży i pod nią, to już inna sprawa.
DIM1
Widzę, że dalej nikt nie kojarzy, nie wyciąga wniosków, że śmierci tak dużej liczby rosyjskich dowódców ? Przy nowoczesnych środkach obserwacyjnych, "dowódczy" Rosomak, jeśli różniący się wyglądem zewnętrznym od pozostałych, to jest po prostu zbiorowa trumna.
Husarz
Mogliby dać chociaż wieżyczkę z WKM, bo wóz ten obecnie jest kompletnie bezbronny.
AdSumus
Po co? Jeszcze przyjdzie komuś do głowy, że można się bronić.
szczebelek
To dobrze, że tak się wyróżniają w otoczeniu innych rosomaków 😎🤭
AdSumus
To odróżnij je od medycznych. Najlepiej z 1000m.
Maczek
No i co dalej? Wielu wolnych podwozi nie ma a te 17 wozów to mało licencja wygasa i lepszy jest XP więc w zasadzie od początku mogli te WD klepać na lepszym waiancie XP bo znowu będziemy mieć wiele wersji tego samego