Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zmodernizowany Rosomak na Jeziorze Rybnickim [FOTO]

Autor. Rosomak S.A

Pracownicy spółki Rosomak S.A. przeprowadzili prezentację możliwości pływania demonstratora technologii MLU (Mid-life Upgrade) KTO Rosomak 8x8, dla przedstawicieli Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego RSZ.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazd wyposażony w równoważnik masowy uzbrojenia, wykonał z powodzeniem serię prób pływania na Jeziorze Rybnickim. W czasie przeprowadzonych w połowie lutego br. testów sprawdzono szczelność pojazdu, pracę systemu napędowego, wyważenie konstrukcji a także jej zachowanie podczas wykonywanych manewrów.

Czytaj też

Dodatkowo zaprezentowano możliwości pokonywania przeszkód wodnych przez wydłużoną wersję platformy KTO Rosomak, która otrzymała roboczą nazwę Rosomak – L oraz wersję z obrotnicą. Było to kolejne w ostatnich tygodniach spotkanie przedstawicieli MON oraz Rosomak SA, dotyczące koncepcji modernizacji (MLU) Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak, wykorzystywanych od blisko dwóch dekad w SZ RP.

Reklama

Czytaj też

Wojsko Polskie ma ponad 350 Rosomaków w wersji bojowej z wieżą Hitfist i więcej niż drugie tyle w wersjach specjalistycznych. Jako, że pierwsze z nich weszły do służby w 2004 roku, naturalnym rozwiązaniem jest modernizacja w cyklu życia (właśnie tzw. Mid Life Upgrade). Prezentowane zdjęcia wyraźnie pokazują, że modernizacja dotyczy podwozia, a nie wieży. Jeśli chodzi o tą ostatnią, to istniejące transportery mają wieże Hitfist, nowo wprowadzane otrzymają dużo nowocześniejszą, krajową ZSSW-30.

Czytaj też

Na razie zakres zmian proponowanych przez Rosomak S.A. nie jest jednak szerzej znany. Warto jednak pamiętać, że w 2015 roku prezentowano demonstrator Rosomak-M, dysponujący m.in. pancerzem wypornościowym i wieżą Hitfist z ppk Spike, nie jest to więc pierwsze podejście do modernizacji transportera. Ich modernizacja pozostaje kwestią otwartą, choć przeprowadzenie prób pływania stanowi pewien krok do jej przeprowadzenia.

Autor. Rosomak S.A
Autor. Rosomak S.A
Reklama

Komentarze (4)

 1. Amator

  Pytanie może głupie, ale co widzi kierowca kiedy sobie tak płynie z podniesionym falochronem?

  1. Perun Shogun

   to co mu pokazuja kamery i monitor

 2. Perun Shogun

  Extern. Lepiej miec KTO z wieza i zamontowanymi KPP. Ale ze ani wiezy ani innych ssytemow nie ma to lepiej zrobic to wlasnie tak. Spikobusy maja juz okreslona taktyke i wspolpracuja z calymi innymi kompaniami, tak jak Raki. Poki nie ma ZSSW, ani podwozia na ktore mozna przerzucic Raki to mamy te 1000 roskow w roznych wersjach. Bojowe to beda dopiero Borsuki. BWP-1 i Teciaki powinny byc spakowane w folie i czekac na inne rozwiazania albo zlomowanie. bo o ile T-72 chronia przed 40mm to BWP-1 juz nie chronia przed nowymi 30mm albo i mniej a zaden stary woz nie chroni przed minami czy kornetami. A to ochrona a nie sila ognia jest podstawowa funkcja KTO czy BWP

 3. Monkey

  Oby MON się zdecydował na MLU, bo faktycznie pierwsze sztuki wprowadzono do słuzby juz niemal 20 lat temu. Zapewne trochę się zużyły. To samo dotyczy F-16, oba te programy, bardzo zreszta udane, były prowadzone niemal w tym samym czasie.

 4. Antonioo

  Rosomaki bez uzbrojenia to duże marnotrawstwo. Każdy powinien mieć jprzynajmniej akiś zdalnie sterowany karabin do osłony.

  1. Perun Shogun

   Jakim ty jestes maruda! Czolgi be, Rosomaki be. Co to znaczy bez uzbrojenia? W srodku jest druzyna, ktora jest dobrze uzbrojona. Wieza to jest tylko wsparcie ogniowe. KTO to sa kolowe transportery opancerzone - zeby zolnierze szybko i w miare bezpiecznie dostali sie w poblize jednostek wroga a nie po to zeby prowadzic walke pancerna. Wsparcie ogniowe daja dla kompani daja Raki Zapytaj sie zolnierzy - czy wola Roska bez wiezy czy BWP z wieza. I to nie pytam o wozenie sie po miescie, tylko w takim Afganistanie. Albo znasz odpowiedz albo jestes tylko maruda...

  2. Extern.

   Antonioo trochę tu racji ma, 12stka na obrotnicy wiele nie kosztuje, a siłę ognia ma sporą. Wystarczy spojrzeć co robią Amerykanie ze swoimi pojazdami, Na co tylko się daje pakują jakąś sikawkę na .50 BMG.

  3. Był czas_3 dekady

   Bardzo słuszna uwaga. ZM Tarnów oferuje ZSMU 12,7mm a także grupa WB +AREX swoje interesujące wyroby ZSU, tylko wojsko woli jakieś archaiczne dziwaczne obrotnice.

Reklama