Reklama

Siły zbrojne

Delegacja z RPA w Grupie WB. Wkrótce pancerna premiera

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

Delegacja Departamentu Stosunków Międzynarodowych i Współpracy (DIRCO), której przewodniczył wiceminister Alvin Botes, rozmawiała z zarządem Grupy WB – Piotrem Wojciechowskim i Adamem Bartosiewiczem. W spotkaniu uczestniczyła też pani ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce Nomvula Josephine Mngomezulu. W komunikacie Grupa WB poinformowała o planowanej prezentacji nowego pojazdu opancerzonego podczas targów MSPO.

Jak czytamy w komunikacie Grupy WB, spotkanie poświęcone było omówieniu historii wieloletniej współpracy jej spółek z przedsiębiorstwami południowoafrykańskimi dotyczącej łączności radiowej, systemów pojazdowych i innych rozwiązań w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Wymieniono też z ministrem Botesem uwagi dotyczące struktury własnościowej podmiotów gospodarczych i udziałów państwa w firmach zbrojeniowych.

Przedstawiciele południowoafrykańskiego Departamentu Stosunków Międzynarodowych i Współpracy zapoznawali się ze zdolnościami Grupy WB w sferze rozwiązań dla wojska i służb mundurowych, ale także elektroenergetyki. Gościom z RPA przedstawiony został system ochrony perymetrycznej AMSTA, wdrożony do polskiej Straży Granicznej. To rozwiązanie umożliwia zabezpieczenie granic i ważnych obiektów infrastruktury przy użyciu sieci inteligentnych sensorów.

Zainteresowanie gości wzbudziły także modułowe magazyny energii rozwijane przez GRUPĘ WB. Te nowoczesne systemy oparto o całkowicie polskie rozwiązania techniczne i technologiczne. Opracowane przez rodzimych inżynierów magazyny energii mają istotne znaczenie dla każdego kraju dążącego do jak największego udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym.

Delegacji przedstawiono także rozwiązania opracowane w wyniku kooperacji między polskimi podmiotami wchodzącymi w skład GRUPY WB a przedsiębiorstwami południowoafrykańskimi. Owoce współpracy zostaną pokazane na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

Restrykcje spowodowały także, że WB ograniczyła swoje prezentacje targowe w 2021 roku, rezygnując między innymi z udziału w targach w Stambule i Londynie. Dlatego na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego ujawniony zostanie sprzęt Grupy WB zaprojektowany pod kątem rynków eksportowych.

Obejmuje to wielozadaniowy wóz bojowy COMBATMATE. To jeden z przykładów kooperacji między spółkami GRUPY WB i podmiotami z Republiki Południowej Afryki. Opancerzony, minoodporny pojazd oferowany będzie w różnych wersjach, w tym rozpoznawczej, dla służb mundurowych i jako nośnik systemów bezzałogowych.

COMBATMATE to modułowa, efektywna kosztowo, łatwo adaptowalna do potrzeb użytkownika konstrukcja, wyposażona w rozwiązania GRUPY WB. W pojazd zintegrowano z systemem komunikacji pojazdowej FONET, systemem zarządzania polem walki TOPAZ i systemami łączności radiowej COMP@N i PERAD.

Prezentowana w Kielcach odmiana wozu COMBATMATE będzie także wyposażona w stabilizowaną, zdalnie sterowaną stację uzbrojenia ZSU-03 uzbrojoną w 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy standardu M2HB oraz wielorazowe wyrzutnie amunicji krążącej Warmate-TL.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. wert

    WB zamiast wziąć się do roboty znowu żeruje. Drtugi Cegielski. Radmoru już mało? moze się weźmiecie za zrobienie przyzwoitego drona? Harpy/Haroop CZEKA, za chwile będzie przestarzały!

    1. RafR

      I po co mają robić te drony, jak potem PGZ dostanie kontrakt z przydziału w oparciu o makietę?

    2. Beka z PGZ

      Za 800mln zł dodajmy...

    3. wert

      PGZ robi Orlika. WB robi pseudo roje, a reszta to dziś starocie. Kupować ten badziew? Nawet do Afryki nie potrafili sprzedać. ukraińcy parę wzięli przetestowali i robią swój LUACC od którego WB dzielą lata świetlne. Jak zwykle tylko PR na najwyższym poziomie i liczne grono wyznafców"

  2. Viktor

    Centauro 105mm Niestabilne

  3. Piotr

    dobrze się zapowiada - nadałoby się prawdopodobnie jako pojazd dla WOT

    1. A po kiego grzyba lekkiej piechocie pojazdy opancerzone?

  4. Jasiek

    Raczej będzie to uniwersalny robot bojowy : szeroko rozumiane rozpoznanie, obrona i atak w zależności od potrzeb w danej sytuacji. IMO

    1. mick8791

      Czym to będzie to decyduje 'raczej' WBK, a nie Ty!

  5. Jato

    Tu się czyta o sieci inteligentnych sensorów wprowadzonych przez Straż Graniczną do ochrony granic, a Błaszczak chwali się zasiekami z drutu kolczastego. To po co kupowano sensory ?

    1. KrzysiekS

      Jato jedno nie przeszkadza drugiemu robisz płot za nim orasz i sensory obserwują teren zaorany to jest stosowane jeszcze od czasu komuny na różnych obiektach nic nowego.

    2. Yaro

      Panie 'oracz' pojedź sobie obejrzeć jakiś teren przygraniczny i spróbuj tam znaleźć jakieś pasy zaoranej ziemi monitorowanej przez czujniki! A jak już jej nie znajdziesz to poczytaj na jakiej zasadzie działa system WB.

  6. rezerwa 77r.

    jeśli podniesie to zdolności obronne , oraz możliwości produkcji w POLSCE . to należy dać zielone światło

    1. mick8791

      A niby kto i na jakiej zasadzie ma dawać zielone światło odnośnie produkcji w Polsce polskiej prywatnej firmie? Coś Ci się ewidentnie pokręciło...

  7. woj

    To jest dobry kierunek. DENEL jest w rozsypce, a ma mnóstwo gotowych i ciekawych rozwiązań ( szczególnie pociski przeciwlotnicze, przeciwpancerne, artyleryjskie). Przy dobrze przeprowadzonych negocjacjach można za dobre pieniądze mieć ich produkcję w PL

    1. KrzysiekS

      woj Pomysł może i dobry ale stawiam na HSW i TATRĘ jedna i druga firma sprawdzona i jakość produktów gwarantowana.

  8. SYGNALISTA

    ..Polska wyraziła wolę zakupu 62 sztuk wozów opancerzonych Rooikat z działem 76 mm (z opcją zakupu dodatkowych 24 sztuk) oraz 56sztuk opancerzonych 155 mm haubice G6 Denel systemy są przeznaczone ze względu na dynamikę poruszania ( koła) zasięg rażenia armat 40 i 70 km do obrony wybrzeża , stolicy i szybkie systemy łatające wyłomy we froncie

    1. SPOKOJNIE te systemy mamy pozyskać co prawda w mniejszych ilościach ale będą ,poza tym prowadzone są rozmowy na zakup pocisków przeciwlotniczych Umkhonto oraz licencji na ich produkcje

    2. observer

      G6 Denel 155 to zamiast Dany 152?

    3. Centauro

      Rosomak w tym w wersji z armata 105/120 mm i Rak sprawę te rozwiązują

  9. ranyściewy

    Teraz kupimy uzbrojenie z Afryki. Tego jeszcze nie było.

    1. Miki89

      Czytaj ze zrozumieniem z Afryki jest tylko nośnik systemów WB

    2. Anders

      Fordy dla Mustang kupili w RPA

    3. AlS

      Nie miałbym nic przeciwko zakupowi przez Polskę technologii pocisków przeciwlotniczych Umkhonto z RPA.

  10. KrzysiekS

    COMBATMATE to najprawdopodobniej odmiana Mbombe 4 a to masa własna wynosi 13 300 kg (operacyjna 16 000 kg) a ładowność do 2 700 kg czyli coś w rodzaju Czeskiego PATRIOT II to ja stawiam na tego drugiego. Dla malkontentów oczywiście również potrzebujemy czegoś lżejszego i tu może być AH 20.44 - Autobox Honker lub coś podobnego.

  11. kruk

    Brawo!

Reklama