DEFEA 2021: Grupa WB debiutuje w Grecji

19 lipca 2021, 09:06
GRUPA_WB_DEFEA_01
Fot. Grupa WB
Reklama

Grupa WB przygotowała stoisko ze swoją ofertą przemysłową na wystawie obronnej DEFEA (Defence Exhibition Athens) w Grecji. Zaprezentowano tam między innymi systemy Topaz i Fonet, środki łączności, a także bezzałogowce FlyEye i Warmate.

Targi w Atenach były jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Warto dodać, że to pierwsza grecka wystawa sprzętu wojskowego od ponad dekady. Trzydniowe targi zostały zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Greckiej, siły zbrojne tego państwa i przedstawicieli sektora zbrojeniowego.

W wystawie DEFEA wzięło udział 315 innych wystawców z 22 państw. Targi odwiedziło ponad 45 oficjalnych delegacji, w tym wiele zagranicznych. Targi uroczyście zainaugurował grecki Minister Obrony Narodowej Nicos Panagiotopoulos. W ceremonii udział wzięli również wiceminister Alkiviades Stefanis i Szef Sztabu gen. Konstantinos Floros i inni wysocy rangą oficerowie wojsk lądowych, marynarki wojennej i lotnictwa.

Defence Exhibition Athens były pierwszymi międzynarodowymi targami obronnymi, w których brała udział Grupa WB po zniesieniu niektórych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Stoisko, jak podkreśla spółka, jedynego na greckiej wystawie polskiego podmiotu z branży zbrojeniowej, specjalizującego się w zaawansowanych systemach komunikacyjnych, bezpilotowych i zarządzania polem walki wzbudziło duże zainteresowanie.

Już pierwszego dnia przedstawiciele Grupy WB mieli zaszczyt gościć na stoisku Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji Artura Lomparta, któremu towarzyszył attaché wojskowy pułkownik Jan Kurdziałek. Stoisko odwiedziła także delegacja przedstawicieli Sejmu i Senatu RP przebywających z wizytą oficjalną w Atenach.

image
Fot. Grupa WB 

Drugiego dnia imprezy na stoisko Grupy WB zawitał Minister Obrony Narodowej Republiki Greckiej Grecji Nikolaos Panagiotopoulos i szef Generalnego Dyrektoriatu ds. Inwestycji Obronnych i Uzbrojenia Aristeidis Alexopoulos. Z zainteresowaniem zapoznawali się z polskimi rozwiązaniami w branży wojskowej.

Na Defence Exhibition Athens Grupa WB prezentowała platformę komunikacji Fonet i zintegrowany system zarządzania walką Topaz. Pokazano także radiostację programowalną COMP@N w odmianie doręcznej i pojazdowej oraz jedną z najmniejszych i najlżejszych radiostacji doręcznych R35010, która w połączeniu z zestawami pojazdowymi stanowi także bazę dla systemów BMS.

Zainteresowanie gości wzbudzał też wielozadaniowy system bezzałogowy FlyEye, wykorzystywany w roli rozpoznania, naprowadzania i korygowania ognia artylerii, a także latającego przekaźnika zwiększającego zasięg łączności. FlyEye od początku projektowany był do współpracy z systemem Topaz i jest z nim w pełni zintegrowany.

Na stoisku Grupy WB można było także zobaczyć system amunicji krążącej Warmate. To modułowe rozwiązanie, wyposażone w wymienne głowice – bojowe, obserwacyjne lub innego rodzaju. Jak podkreśla Grupa WB, dzięki odseparowaniu Warmate od wyrzutni sam efektor może być lżejszy, niezawodny, charakteryzuje się większą długotrwałością lotu i bardzo dużą masą przenoszonej głowicy w stosunku do masy amunicji krążącej. Bezzałogowce te są używane m.in. przez Wojska Obrony Terytorialnej, a także Turcję i Ukrainę.

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Pablito
wtorek, 20 lipca 2021, 08:13

Ciekawe tylko kiedy na szerszą skalę zadebiutuje w polskiej armii?

Kaktus
wtorek, 20 lipca 2021, 07:17

Najlepszym uwiarygodnieniem firmy jest zakup jej produktów we własnym kraju. A u nas co.....? :(

xyz
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:12

I to jest wyższość spółki prywatnej - w Polsce nienawidzonej i zwalczanej, a na świecie docenianej, nad państwową - niestety odwrotnie.

Monkey
poniedziałek, 19 lipca 2021, 22:58

Napiszę jeszcze raz, bo komentarz mojego autorstwa się nie ukazał:-))) Wypada życzyć powodzenia Grupie WB na zagranicznych rynkach, bo na naszym jest zbanowana dość dokładnie przez MON. Sięgają po jej produkty tylko wtedy, jak juz naprawdę muszą. Wstyd. A pjeszcze jedno. Podziwiam ich chęci i zdolności do wystawiania sie za granicami Polski, gdzie taki moloch jak PGZ nie robi niczego, ale to niczego...

Stary
poniedziałek, 19 lipca 2021, 21:46

Fajna ta WB, druga od lewej... :)).

Witek
wtorek, 20 lipca 2021, 07:17

Bardzo fajna

Autor
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:16

To Monika Pawłowska. Była posłanka lewicy od Biedronia.

Pjoter
poniedziałek, 19 lipca 2021, 15:13

Powodzenia

Mr.Jacek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 15:02

Brawo WB!

Tweets Defence24