Reklama

Siły zbrojne

DARPA: drony MALE na małych okrętach

Amerykanie chcą by niewielkie okręty jak np. LCS typu Independence mogły wykorzystywać drony MALE – fot. US Navy
Amerykanie chcą by niewielkie okręty jak np. LCS typu Independence mogły wykorzystywać drony MALE – fot. US Navy

Agencja DARPA wybrała pięć podmiotów do prac nad systemem startu i lądowania dronów MALE, który można będzie zastosować na pokładzie małych okrętów. 

Wojskowa agencja zaawansowanych programów badawczych DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) pracuje nad stworzeniem systemu dającego możliwość startu i lądowania dronom średniego pułapu i dużej autonomiczności MALE (medium-altitude, long-endurance), przy wykorzystaniu nawet niewielkich jednostek pływających.

Do prac zaproszono m.in. ekspertów z: Northrop Grumman z Arlington w Wirginii, Carter Aviation Technologies LLC w Wichita Falls w Teksasie oraz Aurora Flight Sciences w Manassas z Wirginii, którzy dołączyli do już pracujących nad tym projektem od sierpnia br. specjalistów z AeroVironment Inc. w Monrovia w Kalifornii i Maritime Applied Physics Corp. z Baltimore.

Program prowadzony przez DARPA ma zmniejszyć ograniczenia, jakie wynikają z braku bezzałogowych dronów MALE na mniejszych okrętach. Podkreśla się przy tym, że bezzałogowe śmigłowce są przydatne, ale maja duże ograniczenia, jeżeli chodzi o zasięg i czas działania. Są więc to środki bardziej „interwencyjne” niż „nadzorujące”.

Celem obecnych prac jest stworzenie demonstratora systemu, który byłby w stanie zapewnić start i lądowanie dronu o wadze do 270 kg, zdolnego do operowania w odległości 900 Mm od własnego okrętu. Co więcej system ten ma się zmieścić na pokładzie tak niewielkiej jednostki jak okręt do działań przybrzeżnych LCS typu Independence (o wyporności 2784 t).

Reklama

Komentarze

    Reklama