Reklama

Technologie

Czy Wenezuelczycy wykryli F-22?

F-22 Fot. USAF
F-22 Fot. USAF

Obrona powietrzna Wenezueli wykryła, zbliżające się „prowokacyjny sposób” w stronę przestrzeni powietrznej tego kraju, amerykańskie myśliwce F-22A Raptor. Wykrycia miano dokonać za pomocą radaru wczesnego ostrzegania chińskiej produkcji - poinformował rosyjski portal Avia Pro.

Strona amerykańska jak na razie nie skomentowała tej informacji. Wenezuelskie wojskowe „anonimowe źródło” natomiast podało, że wykrycia dokonano za pomocą radaru wczesnego ostrzegania JY-27, zakupionego przez Wenezuelę od Chińskiej Republiki Ludowej. Po wykryciu Wenezuelczycy mieli wysłać Amerykanom ostrzeżenie i nie doszło do dalszej eskalacji incydentu. Później siły zbrojne południowoamerykańskiego państwa miały wystosować ostrzeżenie do US Air Force, że będą strzelać bez ostrzeżenia do każdego amerykańskiego samolotu, który będzie próbował naruszyć ich przestrzeń powietrzną. Cały incydent wpisywałby się w serie oskarżeń Wenezueli pod adresem USA o agresywne zamiary i przerzucanie do tego kraju najemników celem dokonania zamachu stanu. Stany Zjednoczone z kolei oskarżają Wenezuelę o "narkotykowy terroryzm".

Cała sprawa może być fake newsem. Możliwe jednak, że F-22 rzeczywiście zbliżały się do przestrzeni powietrznej Wenezueli z podwieszonymi dodatkowymi zbiornikami paliwa, które naruszają ich własności stealth albo wręcz ze specjalnymi urządzeniami zwiększającymi widmo radarowe tych samolotów. Amerykanie używają tych ostatnich tak, aby nie można było ocenić ich prawdziwych właściwości.

Niewykluczone też, że całe „podejście” w okolice wenezuelskiej przestrzeni powietrznej było obliczone na to aby właśnie nastąpiło wykrycie i miała to być forma wywierania presji na to państwo przez Stany Zjednoczone. F-22, które nie zostały wykryte, nikogo by przecież nie wystraszyły.

F-22 mogły też rzeczywiście zostać na którymś etapie lotu wykryte wbrew intencjom amerykańskim. Obecnie uważa się, że nie jest to już niemożliwe. Szczególnie, że samoloty te operowały już w Syrii i jakieś dane na temat ich właściwości zebrali już Rosjanie, którzy mogli podzielić się nimi ze swoimi wenezuelskimi sojusznikami. Wykrycie celu nie oznacza jednak automatycznie zdolności do jego śledzenia i skutecznego naprowadzania na niego pocisków.

Chińczycy twierdzą, że ich radar, za pomocą którego dokonano wykrycia - JY-27 - może wykrywać samoloty stealth z odległości 500 km. Poza Wenezuelą trafił on m.in. do Pakistanu, jest używany także w Syrii. System ten podobno wykrył F-22 lecący na Air Show w Republice Korei. Raczej na pewno jednak maszyna lecąca na pokazy lotnicze była wyposażona w urządzenie zwiększające odbicie fal radarowych. Inne doniesienia na temat JY-27 to z kolei informacja o nieudanej probie wykrycia za jego pomocą izraelskich F-16.

Podstawę naziemnej obrony powietrznej Wenezueli stanowią zakupione kilkanaście lat temu rosyjskie systemy S-300WM, Buk-M2 i S-125 Peczora-2M.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (40)

  1. Belfer71

    Czy rosyjski portal już podał, że żołnierze uzbekistańscy oddali swoje łóżka polowe bezdomnym Syryjczykom ale tylko dlatego, ze wygodniej jest już spać na gołej skale. Łóżka tez były chińskie.

    1. I to jest clue tej opowieści.

  2. Michael Wolf

    Szczerze mówiąc, to guzik wiemy i tyle...

  3. Bucefal

    Wykryć się da wszystko, porazić już niekoniecznie...

    1. Szary

      Pocisk nie musi trafić bezpośrednio w sam obiekt. Do zniszczenia wystarczy że wybuchnie w odległości 100 -150 m od niego.

    2. Zapomnij

      Nie rozumiesz to zapytaj. Nie pisz głupot. T o czym wykryjesz F22, nie pozwoli na skierowanie pocisku nawet na 500m od F22.

    3. kaczkodan

      W życiu. W takiej odległości zdetonowana w bombowcu bomba nie niszczyła sąsiednich samolotów. A samoloty naddźwiękowe są znacznie twardsze strukturalnie. Z kilkudziesięciu metrów mogą atakować głowice kierunkowe.

  4. Rataj

    Pewnie to co zwykle--ostatnio na ruskim forum Sasza udowadnial ze wykrywanie F-35 i F-22 nie stanowi dla nich problemu bo tydzien wczesniej ich radar wykryl dwa- podal ich kurs , predkosc i nawet numery seryjne, nie mogl zatrybic ze samoloty wojskowe poruszajac sie w przestrzeni cywilnej moga miec wlaczony transponder, zamknol sie dopiero gdy zapytalem czy ten ich radar oprocz numeru seryjnego ,,podal takze rozmiar skarpetek pilota

  5. Pedro alwarez

    SUPER news Bravo Maduro Comendante Chiński ryz płynie do Wenezueli bo GŁÓD W NARODZIE

    1. huawei

      Do nas też i co?

  6. Chinol

    Wychodzi na to ze Chińczycy wykryja F22 bazujące na okinawie

    1. ciekawy

      Tak tak. Radar "kwantowy". Em-Drive juz wiezie Tajkoautów na Marsa? Elektrownia orbitalna ile GWh przesłała na ziemię? Fuzja jądrowa juz trwa? Itp. itd, opowieści czego to Chińczycy nie "mają". A Chińskie samochody jakimś cudem nie mogą wejść na europejski czy amerykański rynek...

    2. Olo

      em-drive dobry jest do transportu wyposażenia ale nie ludzi

    3. w jaki sposób jest "dobry" skoro nic nie transportuje?

  7. gros

    Zdaje mi się że w czasopiśmie Technika Wojskowa jakiś czas temu w opisie o obronie przeciwlotniczej Syrii było napisane ,że Rosja i Chiny mają systemy wykrywające amerykańskie samoloty trudno wykrywalne ale systemy te są bardzo drogie. Nigdy nie uwierzę w to , przy obecnej rozwijającej się technice aby nikt nie znalazł sposobu na trudno wykrywalne samoloty. W latach 80-tych było wiele Czechosłowackich i radzieckich systemów radarowych ( pasywnych) które radziły sobie z F-117 min Tamara, Kolczuga i inne. Przypominam wszystkim ,że termowizor made in USA też można oszukać ponieważ nie przechodzi od przez szkło czy zwykłą szybę...Noktowizor made in USA gen 3+ ( nie ważne czy ma autogated czy nie) będzie bezużyteczny czy oślepieniu silną latarką...

    1. suawek

      Jak udowodnisz tezę że cokolwiek radziło sobie z F-117? Termowizor radziecki (czy tam francuski) nie "przechodzi przez szkło"? Mam nadzieję że to ostatnie to skrót myślowy...

  8. Jakam

    To nie był ten sam radar co w Syrii. W Wenezueli radar który wykrył F-22, to JY-27A, a w Syrii był stary JY-27. Zresztą co w tym dziwnego że radar do wykrywania samolotów stealth wykrył samolot stealth? Wykrycie to jeszcze nie namierzenie do zestrzelenia, do tego trzeba innych radarów.

    1. Davien

      Panei Jakam, radar JY-27 został po raz pierwszy pokazany w 2017r wiec stary to on nie był. A jakby ten radar miał takie charakterystyki jakpodają Chinzycy to by go nie spzredawali do panstw skąd łatwo moga go zbadać np Amerykanie jak Pakistan. A dla JY-27A zasiek maksymalny to 500km

    2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      Tylko po co badać coś co jest proste jak budowa cepa i znane od dawna. Polska tez ma swój radar anty stealth P-18PL tyle że to jest dziecinna zabawka przy tych chińskich czy ruskich.

    3. Zniesmaczony

      Zawsze radują mnie komentarze "szczerych" obrońców rosyjskiej techniki na def24. Oni tak dobrze poznali... zza swojej klawiatury, nawet te najtajniejsze parametry najnowszych radarów, opracowanych w najskrytszej tajemnicy w najbardziej chronionych laboratoriach. Ich głęboka "wiedza" (?) od razu, w oparciu o internetowe artykuły pozwala im ocenić kto i co ma najlepszego. I od razu "wiedzą", że najlepsze mają "oczywiście" i wyłącznie....Rosja i Chiny. Cytuje za Tobą: "Prosty jak konstrukcja cepa radar do wykrywania samolotów Stealth" ? Więc tak na koniec: naprawdę nie widzisz, że się po prostu ośmieszasz takimi wpisami?

  9. Palmel

    Wykrycia miano dokonać za pomocą radaru wczesnego ostrzegania chińskiej produkcji - a nasze F35 czyli zubożona wersja F22 a kiedy rosyjskie radary z Kaliningradu je wykryją tak jak w Syrii w lutym 2018 roku F35 który Izrael musiał spisać na straty

    1. Pal mall

      Palmel czy Peter sburg?

    2. F22 jest sprzed 20 lat, a mimo to rosyjskie Su nie, zlakt go wykryć

    3. Skąd się tacy biorą??

      Mimo, że F22 to technologia sprzed aż 20 lat, to owe F22 niewykryte niczym podleciały w Syrii - wzorem "Mavericka" - do rosyjskich Su na 50m czym nieomal wystraszyły je na śmierć. Pamiętasz to oczywiście? A ty piszesz "miano" je wykryć? Nie przyszło ci do głowy, że skoro USA nie prowadzi działań bojowych wobec Wenezueli to latanie w konfiguracji bojowej bez - celowo montowanych w takiej sytuacji - "reflektorów radarowych", nie wchodzi absolutnie w grę? A co z tym mają wspólnego nasze F35, które będą dopiero w 2026 i będą wtedy stanowić aktualną technologię? Kompletnie n i c!! To mam nadzieję rozumiesz? Czy jednak to za trudne do zrozumienia? Zatem proste pytanie: jaki związek widzisz pomiędzy celowo ujawnianymi F22, z naszymi przyszłymi F35 które będą dopiero mieć najnowszą przyszłą technologię? Poza tym tylko ostatni niedouczony ignorant napisze, że JEDNOsilnikowy F35 jest zubożoną wersją samolotu... DWUsilnikowego. Ilość bzdur w twoim poście oszałamia.

  10. Piotr

    I co teraz z f35?Tyle kasy,jezeli to Prawda to polacy zaplacil tyle kasy za bezwartosciowy samolot!slaba predkosc,brak manewrowosci,maly zasieg,niemoze zaszybko latac Bo powloke gubi,teraz wiecie czemu niemcy niekupili f35,to sa madrzy ludzie!z glowami na karku,ha ha

    1. mobilny

      No po doświadczeniach z yankesami widać dystans trzymają. Wspierają to co swoje i na koniec nie ufają im wogole.

    2. Wd40

      Jeżeli to bzdura,to ile jest warty Twój wpis......

    3. Anty 50 C-cali przed 500+

      i co teraz z straszeniem mnie ustawą O Języku , ha ha..."jezeli polacy zaplacil za (...) brak manewrowosci, niemoze zaszybko latac " To co o dziadzie Tu-95 alias 142 co fruwa raz i drugi przed szybkimi Tu-160 dokoła Bogu ducha winnej Irlandii?!? Skoro f35 bezwartosciowy niemoze zaszybko latac to Piotrze Wielki znawco porównaj szybkości,przelotowe, maksymalne...Albo czemu Niemcy nie kupili od francuza tylko z "glowami" na karku woleli jankeskie radary z aktywnym skanowaniem, pociski przeciwradiolokacyjne etc.

  11. Fanklub Daviena

    Piękne te samoloty. wyglądają jak z jakiegoś filmu SF.

    1. Ali

      Moskwiczi Łada też pięknie wygląda buahaha...

    2. kali

      no raczej nie. "Moskwiczi " Łada jest paskudnym gratem.

  12. mobilny

    I zaraz się zacznie że to wezenuelska propaganda, że to niemożliwe bo kopiuj- wklej i takie tam Davienowe plemie swe mądrości będą prawić. A ja twierdzę i twierdzić będę że STEALTH to ślepa uliczka w ewolucji a kwestia powstania radaru mogącego je wykryć to kwestia czasu. Najlepsze jest to że Chińczycy i Rosjanie też dali się wkręcić w ten wyścig fanów śmiercionośnych zabawek które w razie konfliktu światowego pochodzą zaledwie parę chwil. Cóż czas start panowie

    1. mobile

      nie kwestia czasu tylko już są, najnowszy to rosyjski Kontainer

    2. Lukluk2

      W nic nie dali się wkręcić. Stealth jest przydatny w konflikcie asymetrycznym gdy walczy się ze słabym OPL. W starciu z zaawansowanym OPL ta właściwość nie daje żadnej przewagi. Dlatego Rosja i Chiny chcą mieć swoich niewidzialnych by małym kosztem poskromić kraje o arsenale pokroju Ukrainy jednak nie wymieniają całej floty bo wiedzą że to nie ma taktycznego uzasadnienia w starciu z większym przeciwnikiem.

    3. mobilny

      Ale to by znaczyło że jak Su-35 dojdzie F-35 o to panie efik niech ucieka i zaraz się zacznie że nie dojdzie bo to i tamto ale F-35 żeby mieć przewagę musi mieć głębię strategiczną a my jej nie mamy. Czas start......

  13. Majak

    Amerykanskie samoloty zostawiają ślad termiczny chyba że na wyłonczonych silnikach latają jak Polskie szybowce

    1. Tylko amerykńskie?

  14. obalaczbredni

    Ale to jest wiadome od bardzo dawna. F22 to zwykły samolot, ma skrzyła, krawędzie natarcia, lotki pionowe i poziomie, wloty powietrza , 2 silniki. Nie ma kształtu jak B2 ani F117. F22 kształtem niewiele różni się od F18 poza zmianą wyglądu "nosa" samolotu i troszkę zmienionymi wlotami ale nie jakoś drastycznie - i nagle jakiaś czapka niewidka zwykły samolot robi niewidzialnym - zwykły marketing. RCS to nie jest wartość jak masa- zmienia się drastycznie dla każdego kąta padania fali radarowej. F22 jak każdy samolot ma chyba z milion wartości RCS w zależności gdzie znajduje się radar i są to wartości różne - ale w viki tego nie piszą. Podano jedną wybraną najmniejszą wartość dla jakiegoś kąta padania fali - nie podano dla jakiego - i w każdym artykule ludzie nie majcy pojęcia czym jest RCS i jak się go wyznacza posługują się tą wartością. I podobnie jest z F35 i każdym obiektem poza KULĄ, czy sześcianem - czyli prostymi figurami geometrycznymi dla których można wyznaczyć jedną lub kilka wartości RCS - dla samolotu ich ilość jest ogromna. Ale w ulotkach to fajnie brzmi. Więc F22 jest jak najbardziej wykrywalny przez radar i tak samo można na niego naprowadzić rakiety. I wszyscy gracze o tym wiedzą. I dlatego zaprzestano jego dalsze produkcji, a nie jak F35 powstaje 7-8 wersja. F16 doszedł do wersji V, F15 podobnie, F18 mamy już pewnie z 5 czy 6 wersję a F22 - jedna i koniec produkcji. A czemu bo nie miał sensu - zabierał za mało uzbrojenia, pailwa a obsługa była zbyt kosztowna i nie dawał żadnej przewagi w stosunku do innych samolotów za 100 x większe koszty utrzymania.

    1. Lukluk2

      Ten marketingowy RCS wyznacza się na wprost od dziobu samolotu. Jest to sytuacja gdy dwa samoloty są idealnie na kursie kolizyjnym. Oczywiście RCS z radaru naziemnego będzie o wiele wyższy. Jedyne co zmniejsza znacząco ten parametr to tzw. skóra ale tą trzeba utrzymywać w dobrym stanie a USA w eksploatowanych samolotach ostatnimi czasy kładzie na to lagę dość mocno.

    2. bender

      Pod jakim kątem radar naziemny widzi samolot? Niech samolot osiągnie pułap maks 15 km, a zasięg radaru to 400 km. Obliczam 15 podzielone przez 400 i sinus z tego czyli sinus 0.04, czyli jakieś 2.29 stopnia. Przy 200 km sinus 0.08 czyli 4.59 stopnia. Przy 100 km 8.63 stopnia, ale jak zmniejszymy pułap do 5 km to tylko 2.87 stopnia. Ergo kąt widzenia samolotu przez radar jest bardzo plaski i zwiększa się wraz przybliżaniem samolotu do radaru.

  15. Lipa

    No jak to Wenezuela. Może wykryli nie raptora tylko innego dinozaura?? Z resztą jak wykryli to ciekawy jestem czy sprawdzili fizycznie czy to nie stado ptaków lub samoloty radzieckie lecące po zloto.???

  16. kwa-kwa

    Wenezuela to może sobie wykryć co najwyżej Mig-a 19 -i to jeszcze wolno lecącego , a nie F 22

    1. Za to ty wszystko potrafisz

    2. Arek

      tak jak Serbia F -117.......

    3. Davien

      Ledwo go wykryli z 28km radarem widzacym MiG-29 na 150km i to tylko dlatego ze wiedzieli gdize i kiedy bedzie:) Masz cos jeszcze do dodania?

  17. X

    To teraz Wenezuelczycy mają narodowe wzmożenie zamiast chleba.

  18. na_iwny

    to Wenezuela ma lepszą obronę rakietową plot niż Polska???

    1. Po czym wnosisz? Marynarkę wojenną także?

    2. Szimson

      Jeżeli ma coś nowszego niż poradzieckie S125 Newa albo S200 Wega, to znaczy, że ma lepszą.

    3. Władko

      Marynarkę to mamy w szafie.

  19. NSA- NWO

    Nie wykryli. Kłamią. Wszyscy kłamią USA prawde ci powiedzą

  20. Tomek

    Nie ma sensu pisać ani czytać takich artykułów.. szkoda czasu na takie "sensacje"..

    1. Pedro alwarez

      Kolego grypy z wuhan nie ma,w Wenezueli

  21. wesoły menel

    Na tytułowym zdjęciu widać, że cienka warstwa nanoszona na kadłub brązowieje. To efekt procesu utleniania nanocząsteczek metali. Traci wtedy swoje własności ochronne i może się nawet odrywać od powierzchni poszycia. Ile kosztuje wymiana całego pokrycia i dlaczego ostatnio dokłada się kilka warstw więcej wie tylko GRU.

  22. dd

    To oczywiście bzdura. Po drugie, nawet gdyby to była prawda to nie można w ten sposób naprowadzać rakiet na F-22, trzeba użyć fal krótkich, a dla nich F-22 jest niewidoczny. Po trzecie, nawet jakby był widzialny to F-22 albo te rakiety zakłóci albo wymanewruje. Po czwarte w realnej wojnie na ten radar poleciałby JASSM z odległości setek km i by go zniszczył zanim ten cokolwiek by wykrył.

    1. R

      "F-22 albo te rakiety zakłóci albo wymanewruje. Po czwarte w realnej wojnie na ten radar poleciałby JASSM z odległości setek km i by go zniszczył zanim ten cokolwiek by wykrył." a swisak siedzi i zawija w pazlotka.

    2. biały

      no dodatkowo informacje że kosmici będą odpowiadać na ataki na swoje statki , widać że oni też nie potrafią sobie poradzić z raptorami

    3. dd

      SEAD + ECM to jedno z podstawowych działań amerykańskiego lotnictwa. Radary wczesnego ostrzegania są duze, mało mobilne, a ich praca jest wykrywalna z dużych odległości. Więc w razie czego polecą na nie Tomahawki lub JASSM. Zresztą Syryjczycy nawet F-16 czy F-15 nie mogą zestrzelić, a co dopiero F-22 lub F-35.

  23. ciekawy

    Rosyjski portal podał informację, że Wenezuela wykryła niewyrywalny samolot Chińskim radarem. Głuchy słyszał jak niemy mówił, że ślepy widział kulawego który złapał zająca... A ten cudowny Chiński radar to pewnie "kwantowy"?

    1. Stare wraca

      Prymitywne trollowanie. W stylu ZMPowskiego aktywisty.

    2. ciekawy

      Pełna zgoda. Po Rosjanach niczego innego bym się nie spodziewał

  24. chateaux

    Oczywiscie ze to jest mozliwe. Zawsz ebylo. Jesli wykryto je za pomoca radaru wczesnego ostrzegania, to znaczy ze za pomoca radarow dzialajacych na falach dlugich. Obiekty sstealth zawsze mozna bylo wykryc korzystajac z fal dlugich. Tyle ze korzystajac z fal dlugich, nie mozna bylo nigdy sledzic, a wiec pobrac namiaru bojowego. Do tego potrzebne sa fale krotkie i jeszcze krotsze.

    1. futurolog

      ... albo spojrzenie z orbity, choć to może jeszcze futurologia

    2. Fanklub Daviena

      Rosyjskie Nebo mają dokładność określania pozycji celu większą niż radar naprowadzania S-75. Jakieś pytania, propagandzisto? :)

    3. bender

      Ale czy mają dokładność wystarczającą do naprowadzania pocisków kłamczuchu? Wszyscy wiemy, że nie.

  25. JASIO CO WIE

    spokojnie będzie jak z F-117 .... Amerykanie ogłoszą światu że F-22 był przez długi czas używany w skrajnych sytuacjach i warunkach jako platforma doświadczalna....do akcji wkracza hipersoniczna "Jutrzenka"

    1. Z "hipersoniczną" jutrzenką będzie jak z "hipersonicznym" kinżałem.

    2. gaba

      Jeśli mówisz o F-117 nad Serbią, to zapewne wiesz, że sami serbowie zestrzelili go metodą "wsteczną" tj wiedzieli, że tam będzie, a dopiero potem szukali. Nie sądzę, żeby amerykanie popełnili drugi raz taki sam kompromitujący błąd.

Reklama