Reklama

Siły zbrojne

Czescy artylerzyści ćwiczyli na Litwie

4th Task Force of the Czech Armed Forces MN BG LITHUANIA
Czeskia haubica DANA wz.77 z 4. Grupy Zadaniowej Czeskich Sił Zbrojnych MN BG LITHUANIA podczas ćwiczeń poligonowych na Litwie.
Autor. nrtm. Jíři Zábrš/ Ministerstwo Obrony Czech

Czescy żołnierze należący do 4. Grupy Zadaniowej Czeskich Sił Zbrojnych MN BG LITHUANIA wzięli udział w międzynarodowych ćwiczeniach Grand Eagle na terenie litewskiego poligonu Pabradé. Wśród wykorzystanego sprzętu znalazły się haubice DANA wz.77.

Ćwiczenia miały miejsce na terenie litewskiego poligonu wojskowego Pabradé i trwały od końca sierpnia do początku września, gdzie czeskie jednostki współpracowały z niemieckimi. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności wsparcia ogniowego podczas operacji obronnych. Wzięło w nich udział ponad 1000 żołnierzy z 3 państw (Czechy, Litwa, Niemcy).

W trakcie ćwiczeń zapewniliśmy pośrednie wsparcie ogniowe niemieckiemu 91. Batalionowi Zmechanizowanemu w ćwiczeniu obronnym z wykorzystaniem przeszkód terenowych oraz stworzyliśmy osłonę ogniową. Zadanie polegało konkretnie na obronie przeprawy przez rzekę Bevara. Jego realizacja wystawiła na próbę umiejętności językowe naszych żołnierzy, gdyż komunikacja z sojusznikami prowadzona była wyłącznie w języku angielskim. Oprócz tego musieli stawić czoła trudnemu terenowi i niesprzyjającym warunkom klimatycznym.
Dowódca 4. Grupy Zadaniowej Czeskich Sił Zbrojnych MN BG LITHUANIA mjr Roman Buldra.
Reklama

W ramach ćwiczeń wybrane elementy niemieckiej 21. Brygady Pancernej (dokładnie to 91. Batalion Zmechanizowany) przemieściły się z Rotenburga w Niemczech na poligon wojskowy Pabradé. Podczas wykonywania misji niemieccy żołnierze byli wspierani przez swoich litewskich odpowiedników oraz czeskich artylerzystów z 4. Grupy Zadaniowej Czeskich Sił Zbrojnych MN BG LITHUANIA wykorzystujących kołowe haubice DANA wz.77. Po zakończonych ćwiczeniach żołnierze pozytywnie je ocenili, podkreślając w ramach swoich wrażeń możliwość spotkań i współpracy z zagranicznymi kolegami oraz doskonalenia znajomości języków obcych. Co do samych haubic DANA, to mimo wieku i ich schyłku w czeskiej armii to miały one spisać się bardzo dobrze, zbierając pochwały od żołnierzy jako niezawodny i skuteczny środek wsparcia ogniowego.

Czytaj też

Reklama

DANA wz.77 to system artyleryjski czechosłowackiej produkcji oparty o podwozie samochodu ciężarowego Tatra T-815 8x8 produkowany przez ZŤS Dubnica nad Váhom, a opracowany przez Konštruktę Trenčín. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi haubica kal. 152 mm z lufą o długości 36 kalibrów, pozwalającą (w zależności od użytej amunicji) na rażenie celów lądowych oddalonych o 18-28 km. Szybkostrzelność została określona na cztery wystrzały na minutę, zaś zapas amunicji wynosi 36 nabojów. Do samoobrony służy wielkokalibrowy karabin maszynowy DSzKM kal. 12,7 mm. Pojazd napędzany jest za pomocą silnika Tatra T2-930-34 o mocy 345 KM, co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 80 km/h (przy masie własnej 29 ton) . Obecnie tych systemów artyleryjskich używają armie takich krajów jak Polska, Ukraina, Czechy, Azerbejdżan, Libia oraz Gruzja.

4th Task Force of the Czech Armed Forces MN BG LITHUANIA
Czeskie haubice DANA wz.77 z 4. Grupy Zadaniowej Czeskich Sił Zbrojnych MN BG LITHUANIA podczas ćwiczeń poligonowych na Litwie.
Autor. nrtm. Jíři Zábrš/ Ministerstwo Obrony Czech
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. radziomb

    Trochę wstyd że niektóre kraje NATO ( w tym Polska) używa ciągle sowieckch, (radzieckich) standardów, (kalibrów) amunicji, uzbrojenia. NIe wierzę że na rynku nie można tego sprzedać i kupić system Natowski.

Reklama