Reklama

Siły zbrojne

Czechy dostaną więcej Leopardów 2 z Niemiec

Czeskie Leopardy 2A4.
Czeskie Leopardy 2A4.
Autor. Armáda ČR/X

Czechy podpisały umowę na dostawę kolejnych czołgów Leopard 2A4 oraz wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 od Niemiec w ramach rekompensaty za przekazywane Ukrainie uzbrojenie. Obecnie negocjowane są warunki umowy na kupno kolejnych pojazdów.

Umowa podpisana przez dyrektora Departamentu Logistyki Ministerstwa Obrony Narodowej Czech generała dywizji Robert Bieleny oraz przedstawicieli koncernu Rheinmetall Stefana Ivesa i Alexandry Cristea-Schmid oznacza przypieczętowanie trwających od wielu miesięcy rozmów czesko-niemieckich dotyczących przekazania Pradze kolejnych 14 czołgów Leopard 2A4 oraz wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 w ramach procedury Ringtausch. Dostawa pierwszego czołgu ma mieć miejsce do końca tego roku, zaś pozostałych do końca kwietnia. W przypadku przekazania wozu Bergepanzer 3 Czesi będą musieli poczekać do początku roku 2026. Oprócz tego trwają negocjacje dotyczące tym razem zakupu kolejnych tożsamych 14 czołgów oraz 1 wzt. Wartość potencjalnego kontraktu miałaby zamknąć się w kilkudziesięciu-kilkuset milionach euro.

Modernizacja naszej armii pancernej trwa. Zastępujemy sprzęt radziecki nowymi, nowoczesnymi maszynami, które są w stanie wytrzymać na obecnym polu bitwy. To ważny krok naprzód dla naszych czołgistów. Chcę także podziękować stronie niemieckiej za to, że mogła w ten sposób docenić naszą pomoc dla Ukrainy, która stoi w obliczu brutalnej agresji rosyjskiej.
Minister Obrony Czech Jana Černochová

To już druga donacja niemieckich czołgów oraz wozu wsparcia, wcześniej Czechy otrzymały identyczną liczbę pojazdów (dalej czekają na wzt, który miał być dostarczony w okolicach połowy roku) w ramach rekompensaty za przekazane Ukrainie czołgi T-72M1. Mimo że Niemcy podają to jako przykład procedury Ringtausch, to Praga zdecydowała o dostarczeniu do Kijowa poradzieckich czołgów tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku, zanim w Berlinie przygotowano taką procedurę wymiany sprzętu wojskowego. Nie jest wiadome, czy w związku z otrzymaniem kolejnych Leopardów 2A4 Czesi zdecydują się teraz na przekazanie Ukrainie kolejnych T-72M1 (dotychczas oddali 62 sztuki z zasobów armii), których w linii sprawnych ma być jeszcze około 20 egzemplarzy. Zostały one kilka lat temu przywrócone do służby z racji na olbrzymie problemy ze sprawnością gruntownie zmodernizowanych T-72M4CZ (które obecnie także są remontowane). O problemach z eksploatacją tych ostatnich relacjonował choćby Honza Beránek z Česká televize.

Reklama

Tym samym Czechy będą posiadać docelowo obok 30 T-72M4, 44-58 Leopardów 2A8 także 42 Leopardy 2A4, które w większości będą przeznaczone do szkolenia lub znajdą się w rezerwie sprzętowej. Przekazywane teraz czołgi oraz te, jakie Czechy kupią to prawdopodobnie wozy eks-szwajcarskie, które koncern Rheinmetall odkupił jakiś czas temu (plus 3 wozów z zapasów niemieckiego przemysłu). Tym samym Czechy będą posiadać w aktywnej służbie (tudzież także w rezerwie sprzętowej) łącznie 108-120 czołgów. W przypadku pozostałych T-72M1 będą one najpewniej przekazane Ukrainie w takiej lub innej formie (np. po modernizacji do wersji T-72EA). Docelowo jednak armia czeska będzie użytkować tylko Leopardy 2, zatem liczba wozów w służbie i płytkiej rezerwie (do głębokiej trafią T-72M4CZ lub także trafią na Ukrainę) wyniesie 86-100 czołgów.

Czytaj też

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 r. To ostatnia wersja Leoparda 2 wdrożona w czasie zimnej wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kalibru 120 mm. Zapas amunicji wynosi 42 naboje. Z armatą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Identyczny ukm umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h przemieszczając się wstecz. Do tej wersji modernizowano wszystkie wcześniejsze warianty Leoparda 2 (A0-A3). Czołgi w tym standardzie zostały zakupione przez (między innymi) Polskę, Ukrainę, Hiszpanię, Finlandię, Chile, Czechy, Słowację, Czechy czy Grecję.

Słowacki Leopard 2A4.
Słowacki Leopard 2A4.
Autor. Ministerstwo Obrony Słowacji
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama