Reklama

Siły zbrojne

Czarna seria amerykańskich Apache

Fot. U.S. Air Force photo/Tech. Sgt. Matt Hecht
Fot. U.S. Air Force photo/Tech. Sgt. Matt Hecht

W rejonie bazy amerykańskiej Fort Novosel (dawniej Fort Rucker) rozbił się śmigłowiec bojowy AH-64. W wyniku wypadku zginął instruktor, emerytowany pilot Apache, który był zatrudniony jako prywatny kontraktor. Drugi członek załogi – uczący się pilot – został przewieziony do szpitala. Prawdopodobnie odniósł tylko lekkie obrażenia.

Przyczyny wypadku nie są znane i bada je obecnie specjalna komisja. Fort Novosel to baza w której prowadzone są szkolenia podstawowe na AH-64 dla pilotów amerykańskich, ale także zagranicznych. Ostatnio ukończyły tam szkolenia także polskie załogi, które wkrótce przesiądą się ze śmigłowców Mi-24, Mi-8/17 i W-3 na leasingowane AH-64D, a potem na AH-64E.

Reklama

To już trzeci AH-64 utracony przez U.S. Army w tym roku. Wcześniej w lutym utracono jedną maszynę należącą do Gwardii Narodowej, operującą z bazy West Jordan w Utah i jedną – także Gwardii Narodowej – z bazy Boonville w Missisipi. W pierwszym z tych zdarzeń lotniczych obyło się bez ofiar. W drugim zginęła dwuosobowa załoga. Ciężko uszkodzone zostały też w marcu jeden AH-64 z Fort Carson w Kolorado (załoga trafiła do szpitala, lekkie obrażenia), jeden z Lewis–McChord w stanie Waszyngton (załoga hospitalizowana)). W kwietniu uszkodzona została jedna maszyna z Fortu Novosel (twarde lądowanie po zderzeniu z ptakiem).

Czytaj też

Straty te najprawdopodobniej związane są ze zwiększoną intensywnością szkolenia armii amerykańskiej, wynikającą z obecnej sytuacji międzynarodowej. Jest to także wynik olbrzymiej skali floty amerykańskich Apache. Na początku 2024 roku Amerykanie mieli ich 824 sztuki. To więcej niż Rosjanie obecnie posiadają śmigłowców bojowych (Mi24/35, Mi-28, Ka-52) wszystkich typów i więcej niż mieli ich przed napaścią na Ukrainę.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Shin Kazama

    Dwa AH-64 zostały również uszkodzone w jednej z baz w USA, na skutek huraganu. Plus po jednym CH-64 i UH-60.

  2. Chyżwar

    824 AH-64 + 189 AH-1Z. - 1 = 1012 śmigłowców szturmowych. W przypadku Polski mówimy tylko o 94 śmigłowcach. A rwetes jest przy tym, że ho ho.

  3. Ita-AW-129 pilot

    Pozwólcie mi powiedzieć, jako zewnętrznemu obserwatorowi z Włoch, że to nie może mieć nic wspólnego z waszym zakupem 96 AH-64E. Jestem instruktorem lotów na AH-129 od lat i takie rzeczy mogą się zdarzać normalnie. Powiem wam również, że decyzja Polski o zakupie „nowych” śmigłowców jak nasze włoskie AW 149 była absolutnie słuszna i perfekcyjna. Gratulacje dla Polski za dążenie do wzmocnienia własnej obrony. Niestety we Włoszech, które zachowują się jak pasożyt wobec NATO, w 2025 roku dążymy do 1,599% PKB. Nieakceptowalny błąd, za który mam nadzieję, że „moja” Italia zapłaci odpowiednią „cenę”. Mam nadzieję, że tłumaczenie na polski tego, co piszę, jest zrozumiałe.

  4. GB

    Jak już liczymy śmigłowce szturmowe to amerykański korpus piechoty morskiej ma 176 AH-1Z Viper.

Reklama