Siły zbrojne
Cypryjskie Mi-35 sprzedane Serbom
Na terenie lotniska wojskowego w Batajnicy prezydent Serbii Aleksandar Vučić oraz minister obrony Miloš Vučević przywitali żołnierzy wraz z ich nowo dostarczonymi śmigłowcami szturmowymi Mi-35P, które to w ostatnich dniach zakupiono od Cypru.
W czasie całego wydarzenia obecny był także zastępca Szefa Sztabu Generalnego Armii Serbskiej, generał broni Želimir Glišović. Śmigłowce, które zakupiono od Cypru były przez trzy dni dostarczane na teren lotniska za pomocą ciężkiego samolotu transportowego An-124 należącego do linii lotniczej Antonow Airlines. Łącznie Belgrad pozyskał 11 wiropłatów, które dołączą do posiadanych już cztery Mi-35M używanych przez żołnierzy z 714. Eskadry Śmigłowców Bojowych. Pierwsze informacje o możliwej sprzedaży cypryjskich Mi-35P do Serbii pojawiły się latem 2021 roku, a rok później w związku z trwającą wojną na Ukrainie pojawiał się wątek ich ewentualnej sprzedaży/przekazania do Kijowa w zamian za maszyny typu zachodniego. Powodem ich pozbycia się przez Cypr były problemy ze sprawnością oraz stale rosnące koszty eksploatacji.
Председник Републике и врховни командант Војске Србије @avucic обишао је данас новонабављена средства наоружања и војне опреме за Војску Србије на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници. Обиласку су присуствовали потпредседник Владе и министар одбране… pic.twitter.com/qkyf53NPwb
— MO и ВС (@mo_i_vs) November 23, 2023
Szacunki z lat ubiegłych cypryjskiej armii wskazywały, że utrzymanie Mi-24 w służbie liniowej przez kolejne 10 lat będzie kosztowało nawet 100 mln euro. Obecnie koszty te byłby znacząco większe. Szczególnie, że nie wiadomo czy Rosjanie byliby w stanie dostarczać części zamienne na Cypr przy problemach ich własnej armii. Mi-35 zostały zakupione w liczbie 12 egzemplarzy w 2001 roku jako element odstraszania wobec potencjalnej tureckiej inwazji. Jeden z cypryjskich Mi-35P został utracony w wyniku katastrofy lotniczej, gdy rozbił się w lipcu 2006 roku podczas ćwiczeń w Ayia Marinouda w Pafos. Maszyna uległa całkowitemu zniszczeniu, a załoga w postaci rosyjskiego instruktora i cypryjskiego pilota zginęła na miejscu. Sprzedaż kończy służbę tych maszyn w cypryjskiej armii, w ich miejsce wejdą H145M zakupione w czasie targów ILA 2022 w liczbie sześciu maszyn, chociaż docelowo planuje się podwoić tę liczbę.
Tani2
Za serbską amunicję na Ukr. Jaki świat jest mały. Wytłumaczę o co loto już było kilka filmikòw z serbską czyli ich produkcji amunicjà artyleryjską. Sowieci są zdziwieni ja nie.