Siły zbrojne
Ćwiczenia Defender Europe 23 zawitały do Kosowa
W Prisztinie - stolicy Kosowa - rozpoczęły się w niedzielę największe na Bałkanach ćwiczenia wojskowe NATO „Defender Europe 23” - poinformował kosowski dziennik „Koha Ditore”.
W manewrach uczestniczy ponad 25 tys. żołnierzy z więcej niż 20 państw członkowskich NATO oraz sojuszników. Ćwiczenia potrwają w Kosowie do drugiego czerwca. Żołnierze od kwietnia trenują w 10 europejskich krajach, w tym w czterech spoza Sojuszu - w Armenii, Mołdawii, Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie.
🇽🇰 Today, Kosovo hosted the opening ceremony of the US-led military exercise "Defender Europe 23".
— kos_data (@kos_data) May 21, 2023
Kosovo Security Force, will participate in the event alongside NATO allies.
PM Kurti called this the largest military exercise to ever take place in Kosovo. pic.twitter.com/sF9mbvjEWz
Defense Minister, Armend Mehaj all but confirms #Kosovo has purchased Bayraktars from #Turkey as KSF starts the US led "Defender Europe 23" exercise with NATO allies such are Albania, Croatia, Turkey and North Macedonia. pic.twitter.com/0rVJjXfzT1
— Xhemajl Rexha (@xhemajl_rexha) May 21, 2023
Defender Europe 23 is a symbol of our collective determination to maintain peace and stability in an ever-changing world.
— Vjosa Osmani (@VjosaOsmaniPRKS) May 21, 2023
Together we are stronger against the forces that seek to divide us, proving that unity and cooperation are key to a more secure and prosperous future. pic.twitter.com/0Hni1tJPtn
"To symbol kolektywnej gotowości do obrony pokoju i stabilności w świecie" - powiedziała prezydent Kosowa Vjosa Osmani, otwierając część ćwiczeń przeprowadzaną w kraju, który reprezentuje. "Manewry przypominają, że nasza siła polega nie tylko na zdolnościach kosowskich żołnierzy, ale również na sile naszych sojuszy" - dodała.
Czytaj też
Przemawiający na otwarciu manewrów ambasador USA w Prisztinie zaznaczył, że "uczestnicząc w ćwiczeniach, USA wzmacniają swoich sojuszników w regionie". "W manewrach uczestniczy ponad 9 tys. żołnierzy amerykańskich; ten model wspólnej obrony jest przeciwny temu, co proponują inne siły" - zauważył Jeffry Hovenier.