Siły zbrojne

Ćwiczenia „atomowych” Iskanderów

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o ćwiczeniach „transportu i załadunku specjalnej amunicji operacyjno-taktycznego systemu rakietowego Iskander-M”. Pod pojęciem „amunicja specjalna” kryją się pociski z taktycznymi głowicami jądrowymi. W ten enigmatyczny sposób Rosja oficjalnie potwierdziła, że jednostki uzbrojone w wyrzutnie Iskander-M dysponują bronią atomową i trenują jej użycie.

Krótki komunikat służby prasowej Wschodniego Okręgu Wojskowego mówi o przeprowadzeniu ćwiczeń w zakresie transportu, załadunku i zabezpieczenia w transporcie „amunicji specjalnej” dla wyrzutni Iskander-M stacjonującej w Buriacji. Inne źródła precyzują iż chodzi o 103 Samodzielną Brygadę Rakietową z Ułan-Ude. Ćwiczenia obejmowały cały proces transportu amunicji specjalnej: od miejsca stałego magazynowania, przez zabezpieczenie transportu, przeładunek na pojazdy amunicyjne, dostarczenie na miejsce stacjonowania wyrzutni i załadunek. Ten pozornie mało interesujący komunikat ma jednak podwójne dno.

image
Fot. mil.ru

Pod hasłem „amunicja specjalna dla operacyjno-taktycznego systemu rakietowego Iskander-M” kryją się pociski z głowicą jądrową, których transport i załadunek na wyrzutnie, jak łatwo się domyślić, obwarowany jest szczególnymi środkami bezpieczeństwa. Dotąd Rosja nie informowała o ćwiczeniach z tego typu amunicją jednostek wyposażonych w system Iskander. Można uznać tego typu komunikat za demonstrację siły lub też ostrzeżenie, związane z ubiegłorocznym wycofaniem się USA z traktatu INF ang. Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces), całkowicie likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu na wyrzutniach lądowych.

Podczas wspomnianych ćwiczeń, które odbyły się 22 stycznia 2020 roku, prawdopodobnie ćwiczono załadunek pocisków 9M729 (opracowany na bazie morskich systemów 3M14 Kalibr-NK i 3M54/3M54-1). Nominalnie mają one zasięg 500 km, jednak niektóre źródła mówią o możliwości rażenia celów na dystansie dwu-, a nawet pięciokrotnie dłuższym. Co ciekawe, jest to drugi tego typu komunikat w ciągu kilku tygodni. Niemal identyczna informacja, dotycząca również ćwiczeń w Buriacji, pojawiła się 26 grudnia 2019 roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.