Siły zbrojne

Co z F-16 dla Sił Powietrznych? „Przyspieszenie możliwe, jeśli będą pieniądze”

Fot. kmdr ppor. Grzegorz Łyko, Artur Weber/DPI MON
Fot. kmdr ppor. Grzegorz Łyko, Artur Weber/DPI MON

Wojsko Polskie zakłada, że przyspieszenie pozyskania dodatkowych myśliwców F-16 będzie możliwe, jeśli zostaną uwolnione dodatkowe środki finansowe. Priorytetem MON jest jednak pozyskanie F-35. W ramach Planu Modernizacji Technicznej ujęto też zadanie pozyskania pocisków przeciwradiolokacyjnych AGM-88E AARGM.

W nowym Planie Modernizacji Technicznej w perspektywie do 2035 roku obok programu myśliwca nowej generacji Harpia, przewidującego wprowadzenie F-35, ujęto także pozyskanie dodatkowych myśliwców F-16. W odpowiedzi na pytania Defence24.pl, Zespół Prasowy Sztabu Generalnego WP poinformował, że przyspieszenie pozyskania tych ostatnich jest możliwe, jeśli w ramach innych programów modernizacyjnych zostaną uwolnione środki finansowe, natomiast priorytetem jest zakup F-35.

Uprzejmie informujemy, że rekomendacje dotyczące wszystkich aspektów realizacji zadania określane są w dokumentach wynikowych fazy analityczno-koncepcyjnej. Obecnie priorytetem resortu obrony narodowej w zakresie zwiększania potencjału Sił Powietrznych jest zakup myśliwców 5. generacji F-35. Przyspieszenie pozyskania F-16 potencjalnie jest możliwe po uwolnieniu środków finansowych z innych programów modernizacyjnych (w trakcie realizacji PMT).

Zespół Prasowy SG WP

Informacja przekazana przez SG WP jest w pewien sposób zbieżna z tym, co niedawno mówił Inspektor Sił Powietrznych i pełnomocnik MON ds. programu Harpia gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła. Generał stwierdził, że „Do pozyskania tego samolotu (F-35) nie będziemy równolegle starać się o zakup dodatkowych samolotów F-16”. Jako podstawowe zadanie MON uznaje więc właśnie wprowadzenie nowych myśliwców.

Jak na razie nie wiadomo, czy Polska zdecyduje się na pozyskanie nowych, czy używanych F-16. Z przekazanych Defence24.pl wyjaśnień wynika, że czas realizacji tego zadania zależny jest od tego, czy zostaną „uwolnione” dodatkowe środki finansowe w ramach zadań PMT, nie został więc jeszcze określony dokładny harmonogram tego zadania.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Sztab Generalny WP poinformował też, że w nowym Planie Modernizacji Technicznej „ujęto zadanie dotyczące pozyskania pocisków rakietowych samonaprowadzających się na źródła promieniowania elektromagnetycznego AGM-88E AARGM”.

Pozyskanie AARGM zaplanowano już w poprzedniej perspektywie finansowej do 2026 roku, o czym Defence24.pl informowało we wrześniu ubiegłego roku. Polska zwróciła się też wcześniej z zapytaniem o cenę i dostępność zarówno pocisków wersji standardowej AGM-88E AARGM, jak i zmodernizowanej AARGM-ER.

AARGM to pocisk przeciwradiolokacyjny nowej generacji, powstały z wykorzystaniem konstrukcji rakiety HARM, zbudowany w ramach wspólnego programu Marynarki Wojennej USA i sił powietrznych Włoch. Pociski tego typu mają nową, cyfrową pasywną głowicę radiolokacyjną, radar milimetrowy i system INS/GPS. AARGM-ER to wersja rozwojowa AARGM, opracowywana w ramach prac badawczo-rozwojowych. Będzie ona dysponować nową konstrukcją i układem napędowym pozwalającym na znaczne zwiększenie zasięgu i prędkości lotu. Będzie też zdolna m.in. do przenoszenia w komorach wewnętrznych myśliwców piątej generacji.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.