Siły zbrojne
CNN: wojskowi usunęli wrażliwe dane z drona przed rozbiciem go w Morzu Czarnym
Operatorzy rozbitego w Morzu Czarnym amerykańskiego drona MQ-9 zdołali wcześniej wymazać z niego wrażliwe dane, w tym oprogramowanie używane do zbierania danych wywiadowczych - podała w środę telewizja CNN, powołując się na dwóch przedstawicieli Pentagonu.
Według telewizji, to oprogramowanie było najwrażliwszym elementem systemu.
"Krok, który podjęto, to zdalne wymazanie oprogramowania z drona; wrażliwego oprogramowania, które zajmuje się zbieraniem sygnałów i danych wywiadowczych, które wysyłane są dalej" - podał korespondent telewizji Oren Lieberman. Miało to zapewnić, że najbardziej wrażliwa część MQ-9 nie trafi w ręce Rosjan lub kogokolwiek innego.
Moskwa zapowiedziała, że będzie starała się wydobyć szczątki drona z morza.
Czytaj też
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby przyznał z kolei, że odzyskanie go przez USA będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, m.in. z powodu głębokości wód w miejscu jego rozbicia oraz braku okrętów wojennych na Morzu Czarnym.
Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział w wywiadzie dla telewizji MSNBC, że zderzenie rosyjskiego Su-27 z MQ-9 było "prawdopodobnie niezamierzone" i było wynikiem "głębokiej niekompetencji" rosyjskiego pilota. Zaznaczył jednak, że ostatecznie to, co się liczy, to efekt tego zdarzenia.
"Wideo pokazuje rosyjskiego pilota, który - jak na to wygląda - w sposób niemal niekontrolowany wpada na bezzałogowy amerykański statek powietrzny, co zmusiło wojsko USA do rozbicia go nad Morzem Czarnym" - ocenił Price. Dodał, że Pentagon zajmuje się już kwestią publikacji filmu.
Czytaj też
"Takie zdarzenia mają potencjał, by sprawić, że Stany Zjednoczone wejdą w bezpośredni kontakt z Rosją. Nikt tego nie chce. My z pewnością tego nie chcemy. Nasze przesłanie do Rosjan jest takie, że to nie może być kontynuowane" - zaznaczył.
Ma_XX
Biorąc pod uwagę do czego taki sprzęt ma służyć nie chce mi się wierzyć ze nie ma na pokładzie mikroladunkow wybuchowych w najwrażliwszych elementach a po drugie ruskie samoloty mogły mieć zasobniki WRE do rozpoznania emisji EM
Extern.
Na pewno nie ma żadnych ładunków, najwrażliwszą wywiadowczo rzeczą w każdym takim sprzęcie jest dziś oprogramowanie, Przykład masz w swoim PC, bez softu to tylko trochę dobrze wszystkim znanej elektroniki. A przed kompromitacją oprogramowania można się zabezpieczać na kilka znacznie bardziej finezyjnych sposobów niż wysadzenie czy spalenie elektroniki.
Jerzy
Ciekawe dlaczego USA zmieniło narrację - początkowo wskazywano, że strącenie drona było intencjonalne, obecnie mówią, że "niezamierzone" i to wojsko USA było "zmuszone do rozbicia".
Mireq
Moim zdaniem tak zaawansowane bezzałogowce narażone na przechwycenie (nie tylko latające) powinny mieć mechanizm samozniszczenia