Siły zbrojne

Ciche Orły nad piaskami Izraela?

Fot. Boeing
Fot. Boeing

Izraelskie Siły Powietrzne być może zostaną pierwszym na świecie użytkownikiem myśliwców F-15 w wersji o cechach obniżonej wykrywalności Silent Eagle. Samoloty mają zostać dostarczone na Bliski Wschód jako kompensacja za podpisanie porozumienia atomowego z Iranem.

Izraelskie Siły Powietrzne będą być może pierwszym na świecie użytkownikiem myśliwców F-15 w wersji o cechach obniżonej wykrywalności Silent Eagle. Izrael zażądał eskadry samolotów Boeing F-15SE dla podniesienia własnego bezpieczeństwa po podpisaniu umowy atomowej pomiędzy Zachodem a Iranem, czemu Tel Awiw był zdecydowanie przeciwny. W ramach kompensacji za to porozumienie izraelski minister obrony Mosze Ja’alon miał uzyskać podczas wizyty w Waszyngtonie zapewnienie, ze Amerykanie sprzedadzą Izraelowi dodatkowe myśliwce F-15.

Maszyny mają zostać przy tym wyposażone w izraelską awionikę. Eskadra F-15SE dołączy do używanych przez Izrael od 1998 roku 25 samolotów F-15I Ra’am (odpowiednik amerykańskich F-15E Strike Eagle) oraz 58 starszych, pochodzących z lat 70. i 80. XX wieku myśliwców F-15A/B/C/D Baz. Maszyny Boeinga będą także stanowić uzupełnienie dla zamówionych przez Tel Awiw samolotów 5. generacji F-35A produkowanych przez koncern Lockheed Martin.

F-15SE Silent Eagle to najbardziej zaawansowana wersja samolotu F-15, zaprezentowana w 2008 roku. Zawiera ona pewne rozwiązania techniczne charakterystyczne dla samolotów 5. generacji, takie jak wewnętrzne komory uzbrojenia, deflektory obniżające temperaturę gazów wylotowych, czy pokrycie płatowca materiałami pochłaniającymi fale radarowe. Maszyna wyposażona jest także w konforemne zbiorniki paliwa.

Do tej pory jednak żaden kraj nie kupił samolotów w tej wersji, a blisko podjęcia takiej decyzji była jedynie Korea Południowa. W sierpniu 2013 roku koreańska Defense Acquisition Program Administration (DAPA) zarekomendowała zakup 60 samolotów F-15SE w celu zastąpienia przestarzałych F-4E i F-5E, ale wobec oporu wielu kręgów politycznych i wojskowych Ministerstwo Obrony Korei Południowej podjęło decyzję o rozpoczęciu całego przetargu od nowa. Ostatecznie zadecydowano o zakupie 40 samolotów Lockheed Martin F-35A, które zdaniem Koreańczyków mają znacznie lepsze właściwości stealth niż konstrukcja Boeinga.

Jeśli informacja o sprzedaży F-15SE dla Izraela się potwierdzi, będzie to dobra wiadomość dla zakładów Boeinga w St. Louis,  którym grozi zamknięcie. Na razie do 2019 r. będą produkować samoloty F-15SA dla Arabii Saudyjskiej, jednak po zakończeniu realizacji tego kontraktu los zakładów jest bardzo niepewny, gdyż produkcja F/A-18 Super Hornet zakończy się w 2018 roku, a kontrakt na opracowanie bombowca LRS-B został przyznany firmie Northrop Grumman, a nie zespołowi koncernów Boeing i Lockheed Martin.

Czytaj więcej: 42 lata Orła. F-15 Eagle w powietrzu od 1972 roku

Komentarze (11)

 1. Marek

  Izraelczycy dobrze wiedzą co robią. A, że w zasadzie są non stop w stanie wojny, to nie kombinują bez sensu za dużo, tylko biorą to, co ich zdaniem się sprawdzi. Na F-22 szansy nie mają. Stać ich, więc zamówili F-35 i zamiast euro g..., w którym pękają elementy konstrukcji ciche F-15, których potencjał jest nadal spory. Co do wykorzystania przez nich potencjału tych maszyn wątpliwości nie mam, zważywszy na to, co potrafili osiągnąć przy pomocy starszych wersji piętnastek. Tak na marginesie, życzyłbym sobie w Polsce podobnego do izraelskiego pragmatyzmu.

  1. Przemo

   Izrael sprzęt od USA dostaje za darmo, albo za pół darmo. Za Eurofightery czy Rafale musieliby zapłacić 100% ceny.

 2. OnetowaPisanina

  "Samoloty mają zostać dostarczone na Bliski Wschód jako kompensacja za podpisanie porozumienia atomowego z Iranem." - czy Polska zażądała już od USA jakiejś rekompensaty za RESET Obamy z 17 września w prawie Rosji? Jak pokazuje przykład Izraela - można! Niech podeślą za free 48 samolotów F35 w ramach reparacji za tę decyzję polityczną. Swoją drogą nie wierzę, iż F15 będzie bardziej silent.

  1. MW80

   Jeśli całe uzbrojenie umieścisz w komorach wewnętrznych i dodasz parę ulepszeń do płatowca + farba pochłaniająca część widma promieniowania radiolokacyjnego to tak, będzie wyraźnie trudniej wykrywalny od standardowego F-15C.

 3. AMD

  F-15SE bylby idealny w miejsce mig-29. Dobrze by było aby Polska wiziela f-15SE zamiast F-35

  1. ...

   Uważam ,że nie powinniśmy ich kupować, oczywiście są one świetne aczkolwiek samoloty 5 generacji będzie trzeba kupić, a utrzymywanie 3 nowoczesnych rodzajów samolotów (f16, f15, f35) to by było na nasze możliwości za dużo.

  2. Jac

   Panowie, ja też mam marzenia o silnej Polsce. Proszę, oceniajcie potrzeby, w miarę, adekwatnie do naszych możliwości.

  3. edd

   Cała dyskusja jest bezcelowa, oferowane Korei F-15SE miały kosztować 200mln usd za szt., czyli ok. 2x więcej niż f-16 black 60. Korei nawet nie było na to stać.

 4. Antex

  Gdyby rzeczywiście F15SE można było kupić dużo szybciej i taniej od F-35 to by sie mogło opłacić (bo Boeingowi zalezy na utrzymaniu fabryki a L-M raczej nie ... bo na razie ma pełny portfel zamówień)

 5. maxx

  Panie Marcin 555 wizy w USA są tylko dla Polaków , Bułgarów i Rumunów , wszyscy pozostali jeżdzą kiedy chcą do USA i nie pisz pan ,że dla wszystkich są takie same czyli wg Pana dla Kanadyjczyków, Anglików itp .Jeszcze raz informuję wszyscy oni jeżdzą bez wiz a bieli murzyni jak Polacy , Bułgarzy i Rumuni muszą mieć wizy i do USA nie są wpuszczani ( w ramach wielkiej przyjaźni i współpracy polsko-amerykańskiej)

  1. Teodor

   Arabowie nie odróżniają polskiego od rosyjskiego, widocznie Anglosasi mają ten sam problem. Swoją drogą ciekawy jestem czy Niemcy z NRD dostają te wizy, w końcu 33% populacji była w Stasi. Na 4 os. rodzinę ojciec, matka albo oboje musieli być członkami Stasi.

  2. ..............

   bo nie spełniamy kryteriów - podziękuj rodakom swoim za taki stan rzeczy i poczytaj zasady dotyczące ruchu bezwizowego zanim zaczniesz pisać bzdury

 6. wizor

  Ciekawe co Europa ma z Izraela w ramach rekompensaty ,że Izrael gra w piłkę nożną w ramach drużyn europejskich chociaż jest na Bliskim Wschodzie czyli Azji... Przecież powinien grać z drużynami z tego kontynentu...

  1. Moshe Schwantz

   ... może to, że prawie w każdym rządzie europejskim są przedstawiciele tego kraju? :))

 7. "z netu" przestań kłamać

  A nie "najlepszy na świecie" F-35? :-)))

  1. Jac

   Chcesz wiedzieć jak zestrzelić F-35? Para Gripenów E, z wyłączonymi radarami namierza F-35 ze znacznej odległości za pomocą IRST. Współpracujące ze sobą ich systemy określają odległość do celu za pomocą głupiej triangulacji. Pozostaje tylko odpalenie Meteora. Nadmienię, że Ruscy myślą podobnie. Mam nadzieję, że jeszcze nie wprowadzili K-77M.

  2. Trep

   Gdybyś potrafił czytać i rozumiał co przeczytałeś to byś wiedział że obok F-35 będą F-15SE.

  3. Ares

   Też, o czym akurat ten artykuł nie pisze. Info z innych źródeł: "Oprócz dodatkowych myśliwców F-15 Izrael poprosił także o dostawę latających cystern, dodatkowych myśliwców Lockheed Martin F-35A Lightning II (w tym bomb bunker buster) i wiropłatów V-22 Osprey."

 8. gosc

  USA sprzedzadza czy dadza za darmo w ramach kompensacji, bo Izrael tego zazadal? Oczywiscie oprocz corocznych ponad 3 mld $ dotacji z USA w ramach pomocy dla opozycji dla Iranu.. A ile Polska dostaje w ramach opozycji dla agresywnej Rosji? NIC.

 9. Jac

  Oczywiste działanie, którego celem jest nie doprowadzić do likwidacji fabryki w St. Louis. "Szerszenie" giną, ale "Orły" będą dalej latać. Paradoksalnie śmierć Szerszeni jest szansą dla Gryfów :).

 10. wolf

  A czego Polska zażądała w ramach narażenia "jej" na niebezpieczeństwo ze wschodu????

  1. zxcv

   Zażądać to my sobie możemy. Nawet wiz do tej pory nie zniesiono. Sikorski robrze mówił, murzyńskość i tyle...

 11. JJJ

  Ciekawe jak cenowo i ciekawa alternatywa dla naszych Su.