Reklama

Siły zbrojne

Ciągłość, tradycja i konsekwencja w realizacji prac badawczych-rozwojowych OBR CTM S.A.

Systemy zintegrowane OBR CTM S.A. Fot. OBR CTM
Systemy zintegrowane OBR CTM S.A. Fot. OBR CTM

Wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) dostarcza i rozwija swoje rozwiązania odbiorcom krajowym jak i zagranicznym, dzięki m.in. prowadzonym w trybie ciągłym badaniom naukowym i pracom badawczo-rozwojowym i wdrożeniowym. Są one realizowane konsekwentnie od trzydziestu siedmiu lat istnienia OBR CTM S.A., zarówno na rzecz opracowania nowych, jak i rozwoju istniejących wyrobów oraz technologii - pisze w artykule dla Defence24.pl dr Hubert Jando, rzecznik prasowy OBR CTM S.A.

W pierwszym dziesięcioleciu działalności OBR CTM S.A., główne kierunki prac badawczo-rozwojowych skupione były na projektowaniu okrętów i mechanizmów okrętowych oraz szeroko pojętej obrony pasywnej okrętów. Zrealizowane w tym okresie prace koncentrowały się na projektowaniu niszczyciela min projektu 255 oraz budowie modeli i prototypów jego podsystemów, wytwarzaniu uzbrojenia i urządzeń dla budowanej serii trałowców projektu 207 i badaniu mechanizmów przeznaczonych na wyposażenie tych okrętów oraz na pracach rozwojowych w dziedzinie pól fizycznych okrętów.

Zmiana systemu politycznego w Polsce i głęboka restrukturyzacja armii, w początku lat dziewięćdziesiątych, miała istotny wpływ na programy badawcze realizowane w Ośrodku. Ograniczono wówczas zapotrzebowanie na prace projektowe nowych okrętów, co wywołało konieczność przystosowania OBR CTM S.A. do prac związanych z badaniami i projektowaniem systemów dla modernizowanych okrętów, głównie obrony przeciwminowej. W tym okresie ukształtowały się i ustabilizowały podstawowe kierunki działalności Ośrodka t.j: okrętowe i brzegowe systemy dowodzenia, w tym systemy łączności MW RP, systemy broni podwodnej, ze szczególnym uwzględnieniem systemów monitorowania sytuacji podwodnej, zwalczania min i uzbrojenia minowego, systemy ochrony antyterrorystycznej portów, kotwicowisk i torów wodnych oraz innych ważnych dla gospodarki obiektów morskich. Jednocześnie dążąc do podniesienia jakości usług badawczych i produkcyjnych w OBR CTM S.A. zbudowano specjalistyczne laboratoria badawcze t.j.: wibroakustyki, odporności udarowej i pól magnetycznych oraz kompatybilności elektromagnetycznej.

image
Fot. CTM

Kolejna lata przyniosły potrzebę podjęcia nowych kierunków badań, tym razem w dziedzinie systemów monitoringu terrorystycznych zagrożeń podwodnych, które zaowocowały realizowaną w latach 2000-2003 pracą badawczo-rozwojową p.k. „Kryl”. Jej celem było opracowanie wielosensorowego systemu ochrony portu Marynarki Wojennej w Gdyni. System reagował na zagrożenia ze strony nurków, małych okrętów podwodnych oraz jednostek nawodnych. Jego zadaniem była detekcja środków dywersji podwodnej prowadzonej w oparciu o sensory hydroakustyczne, bariery magnetyczne oraz umieszczone w strefie nawodnej sensory optyczne.

image
System Ochrony Morskiej infrastruktury Krytycznej. Fot. CTM

Zdobyte kompetencje i wiedza pozwoliły na udział OBR CTM S.A. w realizacji międzynarodowych programów i projektów badawczo-rozwojowych w ramach NATO. Od 2011 roku OBR CTM S.A., aktywnie uczestniczy w programie NATO p.t. „Defence Against Terrorism Program of Work”, w ramach którego zrealizował dotychczas sześć projektów. Dotyczyły one opracowania i budowy demonstratora technologii wielosensorowego systemu detekcji oraz przeciwdziałania zagrożeniom podwodnym.

image
Schemat ORP Kormoran Fot. CTM

Od dłuższego czasu OBR CTM S.A. zaangażowany jest również w prace badawczo-rozwojowe na rzecz Europejskiej Agencji Obrony (EDA), które poświęcone są bezzałogowym platformom morskim. Spółka realizuje m.in. projekty w ramach programu „Unmanned Maritime Systems for mine counter-measures and other naval applications”. Celem pierwszego projektu „Modular Lightweight Minesweeping” (MLM), realizowanego w latach 2011-2014, było opracowanie demonstratora technologii modułowego lekkiego trału niekontaktowego. Aktualnie w ramach projektu MLM II, będącego kontynuacją projektu MLM, CTM realizuje prace mające na celu rozwój wspomnianego trału.

W kolejnym projekcie funkcjonującym pod nazwą „Buried Mines” (BURMIN), zrealizowanym w  latach 2013-2017, OBR CTM S.A. odpowiadał za opracowanie stabilizowanej względem dna podwodnej platformy sensorycznej, wyposażonej w sensory magnetyczne i elektromagnetyczne, która również przygotowana była do montażu innych rodzajów sensorów.

Od marca 2018 r. OBR CTM S.A. realizuje, w ramach europejskiego konsorcjum, projekt EDA OCEAN 2020. Jego celem jest rozbudowa potencjału bezzałogowych platform  powietrznych,  nawodnych oraz podwodnych, w prowadzeniu rozpoznania i nadzoru akwenów morskich, znajdujących się na wodach terytorialnych Unii Europejskiej. Aktualnie Spółka podejmuje działania zmierzające do uczestnictwa w kolejnym międzynarodowym projekcie HARMSPRO (Harbour & Maritime Surveillance and Protection), w ramach stałej współpracy strukturalnej PESCO (Permanent Structured Cooperation), którego celem jest stworzenie systemu nadzoru i ochrony wód portowych i przybrzeżnych.

Ostatnie lata upłynęły dla OBR CTM S.A. pod znakiem realizacji pracy rozwojowej pt. „Nowoczesny niszczyciel min Kormoran II”, której celem było dostarczenie MW RP nowej jednostki przeciwminowej. W jej ramach Spółka wytworzyła i dostarczyła na okręt Zintegrowany System Walki, w tym: okrętowy  system zarządzania walką SCOT, system obrony biernej, system obserwacji podwodnej, w tym stacje hydrolokacyjne oraz ładunki do niszczenia min. Warto podkreślić, że obecnie gdyńskie Centrum pomyślnie realizuje kolejne etapy budowy dwóch następnych niszczycieli min typu „Kormoran”, zgodnie z podpisanymi w dniu 27 grudnia 2017 roku z MON umowami, dostarczając na ww. typy  okrętów kluczowe, z punktu widzenia realizowanych przez nie zadań bojowych, systemy.

image
Podwodna stabilizowana platforma sensoryczna. Fot. CTM

Aktualnie działalność badawczo-rozwojowa i wdrożeniowa OBR CTM S.A. prowadzona jest przez pion badawczo-rozwojowy, w którego strukturze skupione są kompetencje z zakresu systemów: łączności radiowej i wymiany danych, broni podwodnej, obserwacji podwodnej, dowodzenia i kierowania uzbrojeniem oraz badań i certyfikacji wyrobów. W ramach pierwszego obszaru opracowywane są rozwiązania z dziedziny elektroniki (w tym projektowania układów elektronicznych cyfrowych i analogowych), programowania systemów wbudowanych oraz projektowanie systemów łączności.

Drugi obszar ściśle związany jest z projektowaniem systemów obrony biernej okrętów, uzbrojenia broni podwodnej (w tym broni minowej i systemów zwalczania min) oraz prowadzeniem pomiarów mechanizmów i urządzeń na stanowiskach pomiaru pola magnetycznego oraz pomiarami magnetycznymi wykonywanymi na akwenach przy użyciu podwodnej platformy sensorycznej. Kolejny obszar dotyczy detekcji i klasyfikacji hydroakustycznej i magnetycznej obiektów podwodnych (stacje hydrolokacyjne z rodziny SHL), projektowania systemów z zakresu hydroakustyki, elektroniki, elektrotechniki oraz inżynierii materiałowej, pozycjonowania nawodnego oraz automatyki.  

Czwarty z obszarów związany jest z opracowywaniem brzegowych systemów dowodzenia oraz okrętowych systemów dowodzenia i kierowania uzbrojeniem. Ostatni z obszarów dzięki rozbudowanej infrastrukturze badawczej pozwala świadczyć akredytowane usługi badawcze zgodnie z zakresami akredytacji Ministra Obrony Narodowej, Polskiego Centrum Akredytacji oraz uznania Polskiego Rejestru Statków. Ponadto pozwala prowadzić działalność związaną z badaniami sprzętu wojskowego (OiB), urządzeń techniki morskiej  oraz urządzeń komercyjnych.

image
Modułowy Lekki Trał niekontaktowy MLN. Fot. CTM

Realizowane w OBR CTM S.A. prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe, wprowadzają zaawansowane, innowacyjne rozwiązania w zakresie zintegrowanych systemów z obszarów techniki wojskowej i cywilnej, w tym w szczególności systemów: dowodzenia, analizy i przetwarzania danych, łączności, okrętowych oraz podwodnych. Doświadczona kadra naukowa i badawczo-techniczna Spółki posiada wiedzę, kompetencje i doświadczenie w zakresie opracowywania produktów i usług na życzenie klienta, spełniających wysokie wymagania środowiskowe i niezawodnościowe. OBR CTM S.A. posiada poparte wdrożeniami doświadczenie w realizacji międzynarodowych programów i projektów badawczo-rozwojowych na rzecz Unii Europejskiej (EU), Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i North Atlantic Treaty Organization (NATO) .

CTM, jako spółka Grupy Kapitałowej PGZ S.A., planuje uczestnictwo w kolejno ogłaszanych przez EDA projektach i tym samym wniesienie do nich swoich kompetencji i doświadczeń, zarówno jako wytwórca, dostawca, jak i integrator kompleksowych, zintegrowanych systemów. W połączeniu z unikatowym zapleczem technicznym oraz wykwalifikowaną kadrą, CTM bierze udział w tych projektach jako równorzędny partner.

dr Hubert Jando, rzecznik prasowy OBR CTM S.A. 

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Gort

    Powinni jeszcze wesprzeć prace nad morskim Popradem. Bo dzisiaj okręty są bezbronne i nawet śmigłowca nie przepłoszą.

  2. Paranoid

    Tak się zastanawiam, czego Prezes PGZ nie może pochodzić z takich spółek? Z doświadczeniem inżynierskim, technologicznym itp. Tylko zawsze jest to ktoś z nadania bez doświadczenia? Tylko nie gadajcie tych bzdur, że prezes musi mieć doświadczenia z zarządzania ...

  3. DN

    Tak trzymać !!.