Wojsko Polskie dostało nowoczesne radiostacje

Autor. Grupa WB
Do Sił Zbrojnych RP trafiła pierwsza partia radiostacji COMP@N-Z wyprodukowanych przez należącą do Grupy WB spółkę Radmor.
To drugi w historii polskiej radiokomunikacji wojskowej system łączności, który uzyskał certyfikat ochrony kryptograficznej. Radiostacja w pełni opracowana przez Grupę WB jest dopuszczona do ochrony informacji niejawnych o klauzuli Zastrzeżone. Jak podkreślają przedstawiciele producenta, to ważny krok zwiększający suwerenność technologiczną Polski.
„Wprowadzenie systemu COMP@N-Z do służby w Siłach Zbrojnych RP wzmacnia pozycję Polski jako producenta nowoczesnych systemów łączności spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa w kraju, w NATO i w Unii Europejskiej. Pozycja samodzielnego wytwórcy radiostacji jest kluczowa w kontekście rosnących wymagań obronnych i zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa” - brzmi komunikat producenta.
Czytaj też
Radiostacja definiowana programowo COMP@N-Z, poza zaawansowanymi funkcjami łączności taktycznej, przeszła pełny proces weryfikacji obejmujący nie tylko samo urządzenie, ale także oprogramowanie, waveform, a także system zarządzania i generacji dokumentów kryptograficznych.
System COMP@N-Z obejmuje radiostację doręczną H09-Z/1 wykorzystującą waveformy BMS IP i W2FH o zwiększonej odporności na zakłócenia. Kluczowym elementem urządzenia jest system utajnionej transmisji informacji, pozwalający na wymianę niejawnych sygnałów głosowych i danych zgodnie ze standardami SCIP/STACiS (STANAG 5068) i NINE (STANAG 4787).
W skład systemu COMP@N-Z, oprócz definiowalnej programowo (SDR, Software-defined Radio) radiostacji doręcznej H-09-Z/1, wchodzi także radiostacja pojazdowa V09-Z/1, System Planowania Sieci Radiowych, System Zarządzania i Generowania Danych Kryptograficznych oraz szeroki zestaw akcesoriów (ładowarki, zasilacze, adaptery, wzmacniacze, anteny, mikrotelefony, głośniki, zestawy nagłowne i manipulatory).
Czytaj też
System łączności COMP@N-Z umożliwia przetwarzanie informacji niejawnych do poziomu Zastrzeżone/NATO & EU Restricted, co zostało potwierdzone certyfikatem Służby Kontrwywiadu Wojskowego z 12 czerwca 2025 r. Radiostacja pozwala także na realizację jawnej i niejawnej komunikacji fonicznej oraz niejawnej transmisji danych.
System Planowania Sieci Radiowych pozwala na planowanie i organizację łączności w sieciach dowodzenia i współdziałania na poziomie taktycznym – od szczebla brygady w dół. System Zarządzania i Generowania Danych Kryptograficznych odpowiedzialny jest za inicjalizację i personalizację radiostacji, generację i przygotowanie danych kryptograficznych oraz zarządzanie cyklem życia radiostacji.
Buczacza
W PRL nawet tego nie mogliśmy. Pamiętam przedpotopowe r-107,107r. Wielkości plecaka na k-2. I ciężaru zbroi z Grunwaldu. Akumulator naładowany po podłączeniu po 2 minutach do ładowania. A r-130 po godzinie można było jajka smażyć. Przełom lat 80-90 technologicznie lata 50... Jak trafiła pierwsza Polska 140 . To ruscy na poligonie nie mogli się nadziwić...
Essex
Rety, inne czasy byly czlowieku, inna technologia po co do tego wracac? Daj zyc
Buczacza
(clowieku tzeba wracac i pamietac po to zeby zyc)...
Essex
Jestesmy tacy swietni w tych radiostacjach ze do Borsuka wezmiemy amerykanskie.....a tych nowych naszych radyjek kupili ile? 10 sztuk?
Grom2137
Do Borsuka wojsko wybrało Amerykańskie, stwierdziło że są lepsze. Koniec historii
Thirdman
Miejmy nadzieje, że to wersja niewybuchowa stacji ;)
Chyżwar
O wybuchy martwiłbym się gdybyśmy kupowali coś z Izraela. COMP@N-Z natomiast to radiostacje znajdujące się pod naszą narodową kontrolą.
Bolko
Ważne, że to My produkujemy.
KrzysiekS
Dobra wiadomość tylko coś jest nie tak w zamówieniach MON w sprawie radiostacji.