Siły zbrojne

Chorwacja otrzyma amerykańskie Black Hawki [WIDEO]

Fot. MO Chorwacji
Fot. MO Chorwacji

Chorwacja otrzyma dwa fabrycznie nowe śmigłowce wielozadaniowe UH-60M Black Hawk wraz z pakie­tem czę­ści zamien­nych oraz wypo­sa­że­nia naziem­nego i  szkoleniami w ramach pakietu o łącznej wartości 53 mln dolarów. Jest to element ame­ry­kań­skiego pro­gramu pomocy woj­sko­wej prze­zna­czo­nej dla Chorwatów.

Informacja o planowanej darowiźnie została oficjalnie potwierdzona przez ministra obrony Damira Krstičevicia i ambasadora USA Roberta Kohorsta 12 października 2018, podczas wizyty dwóch śmigłowców US Army Sikorsky UH-60M Black Hawk w bazie lotniczej Pleso na obrzeżach Zagrzebia. Stanowiła ona prezentację maszyn, które w 2020 roku mają zasilić siły zbrojne Chorwacji. W tym samym czasie do kraju powinny dotrzeć pierwsze z zamówionych w Izraelu 12 samolotów F-16 wartych około pół miliarda dolarów.

Dostawa śmigłowców zaplanowana na rok 2020 wynika z potrzeby przeszkolenia personelu i utworzenia infrastruktury dla maszyn UH-60M, gdyż obecnie rolę śmigłowców wielozadaniowych pełnią w siłach zbrojnych Chorwacji posowieckie maszyny Mi-8, Mi-17 i Mi-171. Nowe maszyny będą nie tylko realizować misje wojskowe, ale również wspierać siły porządkowe i ratownicze.

Już kilka lat temu, w czasie gdy pozyskano używane maszyny OH-58D Kiowa Warrior, rozważano również zakup co najmniej 12 śmigłowców UH-60L, również pochodzących od US Army. Wówczas problemem były przede wszystkim ograniczone koszty. Wycofane Mi-8/Mi-17 planowano przekazać w ramach amerykańskiej pomocy siłom zbrojnym Ukrainy, która posiada zaplecze techniczne dla remontów, wsparcia eksploatacji jak również modernizacji tych maszyn.

Chorwacja realizuje obecnie ambitny plan „westernizacji” swoich sił zbrojnych i wycofywania się sukcesywnie ze sprzętu posowieckiego. Wymaga to jednak znacznych środków, a wśród priorytetów oprócz śmigłowców znajduje się obrona powietrzna oraz potrzeba modernizacji a w dłuższej perspektywie wymiany czołgów M-84.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.