Reklama

Siły zbrojne

Chińskie lekkie czołgi dla Bangladeszu

Fot. emperornie/Flickr/CC BY-SA 2.0
Fot. emperornie/Flickr/CC BY-SA 2.0

Według SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) w 2021 r. Chiny dostarczyły do Bangladeszu 44 czołgi lekkie VT-5.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

We wrześniu 2021 r. serwis Army Recognition poinformował, że według zdjęcia opublikowanego na Twitterze, Chiny są gotowe dostarczyć pierwsze czołgi lekkie VT-5 dla armii Bangladeszu. Według informacji opublikowanych w grudniu 2019 roku Ministerstwo Obrony Bangladeszu oficjalnie poinformowało, że zamówiło w Chinach czołgi lekkie VT-5. Wóz ten jest obecnie wdrażany przez chińskie dowództwo wojskowe Xinjiang i chińską piechotę morską pod nazwą Type 15.

VT-5 to czołg lekki opracowany i wyprodukowany przez chińską firmę zbrojeniową NORINCO (China North Industries Corporation). Po raz pierwszy pokazano go publicznie podczas Zhuhai AirShow China w listopadzie 2016 roku. Jego głównym uzbrojeniem jest armata gwintowana kalibru 105 mm z osłoną termiczną i maksymalnym zasięgiem ostrzału wynoszącym 3000 metrów. Czołg wyposażony jest w automat ładowania, a jednostka ogniowa wynosi 38 pocisków. Poza standardowymi rodzajami amunicji armata ma możliwość wystrzeliwywania przeciwpancernych pocisków kierowanych o zasięgu do 5000 metrów.

Reklama

Czytaj też

Kadłub i wieża VT-5 są wykonane ze spawanego pancerza stalowego, wzmocniony pancerzem kompozytowym i/lub pancerzem reaktywnym ERA. Jednostkę napędową stanowi silnik Diesla o mocy 1000 KM, połączony z hydromechaniczną, w pełni automatyczną, skrzynią biegów. Prędkość maksymalna po drodze wynosi 70 km/h, od 35 do 40 km/h w terenie z maksymalnym zasięgiem 450 km.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Holub

    A gdzie metalowa klatka na stropie wieży? Czyżby Rosjanie nie przekazali jeszcze transferu technologii?

    1. ΚrzysiekS

      A ja z przekąsem zapytam ile sprawnych czołgów jest w stanie wystawić do walki polska? Ile jesteśmy w stanie na bieżąco serwisować? Śmiejemy się z Rosji ale prawda jest taka, że ich czołgi przynajmniej mają wieże z wkładami ceramicznymi. Nasze T-72M1 i PT-91 mają puste przestrzenie w wieżach wypełnione zwykłym piaskiem. Do zniszczenia takiego "opancerzenia" nie trzeba nawet Javelinów albo NLAW, wystarczy seria z 30mm.

    2. Chyżwar

      @ΚrzysiekS Gdyby konsekwentnie nie gnojono Bumaru dziś miałbyś teciaki ze spawaną wieżą, działem 120 mm i amunicją z autoloaderem umieszczonym w niszy wieży.