Reklama

Geopolityka

Ukraina modernizuje niszczyciele czołgów [WIDEO]

Prototyp BRDM-2 z modułem Amulet podczas testów.
Fot. KB Luch

Personel Biura Konstrukcyjnego Łucz we współpracy ze Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy realizuje programy mające zwiększyć zdolności do niszczenia czołgów. Doświadczony personel producenta wyrzutni przeciwpancernych Stugna, Skif oraz Korsarz nie tylko szkoli ich obsługi ale również rozwija nowe zdolności m. in. w ramach programu Amulet.

Reklama

Czytaj też

Personel został ewakuowany z Kijowa, aby móc dalej prowadzić prace oraz szkolić ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi systemów, z których część przeznaczona była na eksport i posiada menu w mocno egzotycznych językach. Mimo to szkoleni są nowi operatorzy oraz doszkalani rezerwiści i strzelcy z jednostek liniowych. Dotyczy to zarówno obsługi cięższych zestawów przeciwpancernych Skif i Stugna-P o zasięgu 4 km jak też lżejszych wyrzutni Korsarz o zasięgu 2,5 km. W obu przypadkach system naprowadzania jest bardzo zbliżony, oparty o pocisk prowadzony w promieniu lasera z półautomatycznego modułu naprowadzającego.

Reklama

Reklama

Równocześnie prowadzone są testy i dalsze prace dotyczące modernizacji niszczycieli czołgów na podwoziu transportera opancerzonego BRDM-2 typu 9P148 uzbrojonych w pociski 9M111 Konkurs. Przy wsparciu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wznowiono prace nad przezbrojeniem tych maszyn w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Amulet.

Czytaj też

Jest to lekki system uzbrojenia, składający się z głowicy optoelektronicznej i laserowego modułu naprowadzania oraz dwóch wyrzutni pocisków kierowanych Stugna-P/Skif. Amulet może zostać uzbrojony zarówno w starsze pociski z głowicą tandemową kalibru 130 mm RK-2S o zasięgu 4000 m i penetracji 800 mm RAH po penetracji pancerza reaktywnego lub nowsze rakiety RS-2M kalibru 152 mm zapewniające penetrację ponad 1100 mm i zasięg około 5,5 km.

Komentarze (1)

  1. DIM

    MON RP oczywiście będzie to analizować...

    1. Piotr Skarga

      Nie!!! Tak szybko, jak? Najpierw ogłoszą zamiar ogłoszenia planu rozpoczęcia fazy analitycznej dialogu technicznego pierwszej fazy definiowania zakresu zadania pt Analiza przedmiotu postępowania analitycznego w zakresie zdefiniowania możliwości pozyskania od Ukrainy danych i informacji nt tej modernizacji! Do analizy to jeszcze długa droga ....w MON!! 😀