Reklama

Siły zbrojne

Bułgaria dostanie używane amerykańskie F-16

Bułgarskie MiGi-29 i amerykańskie F-16 nad bazą Graf Ignatiewo. Fot. US Air Force
Bułgarskie MiGi-29 i amerykańskie F-16 nad bazą Graf Ignatiewo. Fot. US Air Force

Amerykańskie siły powietrzne przekażą Bułgarii dwa samoloty F-16 w ramach systemu Excess Defense Articles (EDA) aby ułatwić szkolenie i trening personelu z nowym typem samolotów. Sofia w 2018 roku zamówiła 8 wielozadaniowych samolotów F-16 Block 70, które mają zastąpić w zasadzie niezdatne już do lotów MiGi-29. Informacja o planach darowizny, która jak każdy transfer uzbrojenia wymaga aprobaty Kongresu USA, została ogłoszona przy okazji wizyty w bazie Graf Ignatiewo Zastępcy Sekretarza Stanu ds. Politycznych i Wojskowych René Clarka Coopera.

Ambasada USA w Sofii potwierdziła, że w ramach EDA do Bułgarii przekazane zostaną dwa wycofane ze służby samoloty F-16 Fighting Falcon. Pojawiły się od razu spekulacje iż będą to maszyny dwumiejscowe F-16D, które posłużą do szkolenia bułgarskich pilotów, jednak z komunikatu wynika, że najprawdopodobniej będą to maszyny niezdatne do lotu i będą wykorzystywane do szkolenia personelu naziemnego.

Inne rozwiązanie byłoby też mało logiczne, gdyż pod względem wyposażenia i obsługi przez pilota żaden z wycofywanych ze służby w U.S. Air Force samolotów F-16 nie przypomina najnowszej wersji F-16 Block 70, której awionika w dużym stopniu korzysta z rozwiązań zastosowanych w F-35. Poza tym program EDA obejmuje sprzęt który ze względu na standard lub zuzycie nie jest już eksploatowany. Natomiast bułgarscy piloci, o czym już pisaliśmy, rozpoczęli w bieżącym roku szkolenie w USA.

Wybrany przez Bułgarię F-16 Block 70 (tak zwany Super Viper) wersja opracowana z myślą o Indiach i posiadająca szczególne rozwiązania, takie jak wbudowany sensor podczerwieni IRST. Maszyny wykorzystują wiele rozwiązań zastosowanych w samolotach F-35, szczególnie w zakresie awioniki i systemu walki. Jest wśród nich np. radar AESA Northrop Grumman AN/APG-83 SABRE (ang. Scalable Agile Beam Radar) na bazie stacji radiolokacyjnej AN/APG-81 stosowanej w F-35, czy też celowniki nahełmowe Joint Helmet Mounted Cueing System. Umożliwia to wykorzystanie uzbrojenia kierowanego najnowszej generacji, w tym pocisków powietrze-powietrze AIM-120C7 i AIM-9X oraz bomb kierowanych Paveway IV i JDAM. Napęd stanowi silnik nowej generacji typu General Electric F110 lub Pratt & Whitney F100. Szczegółowa konfiguracja bułgarskich maszyn nie jest obecnie znana.

Reklama

Komentarze

    Reklama