Siły zbrojne

Bułgaria chce zastąpić myśliwce MiG-29. "Samoloty nowe lub używane"

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Bułgarskie ministerstwo obrony wysłało oficjalne zapytanie ofertowe do rządów siedmiu państw - Sofia jest zainteresowana zakupem 16 nowych lub używanych samolotów myśliwskich, mających zastąpić MiGi-29.

Rząd bułgarski zwrócił się z zapytaniem ofertowym do rządów USA, Portugalii, Izraela, Włoch, Niemiec, Francji i Szwecji, Sofia chce kupić 16 nowych lub używanych samolotów myśliwskich, mających zastąpić przestarzałe, pochodzące jeszcze z czasów Układu Warszawskiego samoloty MiG-29.

W grę wchodzi kupno nowych lub używanych samolotów F/A-18 Super Hornet i F-16 ze Stanów Zjednoczonych, Rafale z Francji i Gripen C/D ze Szwecji. Możliwe jest też nabycie nowych maszyn Eurofighter (3 transza) z Niemiec lub używanych z Włoch (1 transza) i używanych F-16 z Portugalii lub Izraela.

Kupno samolotów zatwierdził w minionym miesiącu bułgarski parlament, maszyny mają zostać nabyte w dwóch równych liczebnie transzach. Na zakup pierwszych ośmiu samolotów, szkolenie obsługi naziemnej i pilotów oraz trzyletnie wsparcie logistyczne przeznaczono 1,08 mld USD. Producenci samolotów mają czas na nadesłanie ofert do 1 października.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.