Reklama

Siły zbrojne

Bułgaria chce zastąpić myśliwce MiG-29. "Samoloty nowe lub używane"

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Bułgarskie ministerstwo obrony wysłało oficjalne zapytanie ofertowe do rządów siedmiu państw - Sofia jest zainteresowana zakupem 16 nowych lub używanych samolotów myśliwskich, mających zastąpić MiGi-29.

Rząd bułgarski zwrócił się z zapytaniem ofertowym do rządów USA, Portugalii, Izraela, Włoch, Niemiec, Francji i Szwecji, Sofia chce kupić 16 nowych lub używanych samolotów myśliwskich, mających zastąpić przestarzałe, pochodzące jeszcze z czasów Układu Warszawskiego samoloty MiG-29.

W grę wchodzi kupno nowych lub używanych samolotów F/A-18 Super Hornet i F-16 ze Stanów Zjednoczonych, Rafale z Francji i Gripen C/D ze Szwecji. Możliwe jest też nabycie nowych maszyn Eurofighter (3 transza) z Niemiec lub używanych z Włoch (1 transza) i używanych F-16 z Portugalii lub Izraela.

Kupno samolotów zatwierdził w minionym miesiącu bułgarski parlament, maszyny mają zostać nabyte w dwóch równych liczebnie transzach. Na zakup pierwszych ośmiu samolotów, szkolenie obsługi naziemnej i pilotów oraz trzyletnie wsparcie logistyczne przeznaczono 1,08 mld USD. Producenci samolotów mają czas na nadesłanie ofert do 1 października.

Reklama

Komentarze (23)

 1. BieS

  Obstawiam, że bazę Graf Ignatievo zamienią na Malbork.

 2. dropik

  łał , Dużo naszych ulubionych migów -29 znajdzie się na rynku. Możemy 3 jednostkę stworzyć.

 3. adams

  To w naszym MON już zapewne strzelają korki od szampanów,będzie można trochę szrotu kupić tym razem z Bułgarii.U nas się je odmaluje i MON odtrąbi sukces

 4. dim

  22 lata od incydentu na skałach Imia. Tureccy komandosi strącili wtedy, z bliska, grecki śmigłowiec patrolowy. Co stanowiło ostatni krok przed przerodzeniem się w wojnę. Teraz zaczęto ujawniać więcej szczegółów. Stroną rozgrywającą byli Turcy. Wobec czego greckie dowództwo, przedtem przeprowadzające dziesiątki symulacji takiej wojny, uważało, że wobec tego słaba obecność na akwenie marynarki tureckiej i znaczna przewaga Greków, to właśnie pułapka, przynęta do wejścia w konflikt. Ale że można wykorzystać ją dla zwycięstwa. - A jak ? - A mianowicie, jeśli incydent będzie rozwijać się dalej, zamiast prężenia morskich muskułów, Grecy winni natychmiastowo użyć wszystkich dostępnych środków dla zniszczenia tureckich lotnisk... Grecki naczelny dowódca (oficer marynarki), oświadczyć miał Premierowi, że jeśli zaraz, w pierwszym momencie starcia nie zostaną zniszczone tureckie bazy lotnicze, wojna w powietrzu i na morzu zostanie następnie błyskawicznie przegrana. Wszystko to mimo amerykańskiej oceny - dziś ten dokument znamy - że greckie wyspy nie byłyby dla Turcji do zdobycia. Ówcześnie. Czyli jednak Grekom wynikało z symulacji, że o wygranej lub przegranej zadecyduje lotnictwo i uderzenia rakietowe. A nie okręty. Z kolei przy lotnictwie, decydujący miał być element czyje rakiety mieć będą większy zasięg. Ówcześnie byłby to rakiety tureckie.

 5. Ada

  Poważnie, może kupić tanio te migi, przynajmniej będą na części dla naszych.

 6. SWQ

  Jest okazja do pozbycia się F16 i ujednolicenia floty MIG29.....

 7. b.w.a

  Rany boskie, ile można tak tendencyjnie komentować. Każdy artykuł o tym że ktoś, coś chce kupić skutkuje lawiną ględzenia \"a u nas to na wrotach od stodoły...\". Ględzącym polecam sprawdzić, kiedy Bułgaria a kiedy Polska kupiła swoje pierwsze F-16. Pomogę - my - kupiliśmy nasze w 2006, natomiast Bułgarzy swoje dopiero kupić zamierzają. I chcą nimi zastąpić całe 12 i 3 MiG-29A i UB (1:1) mając oprócz tego jeszcze tylko 12 Su-25 - więcej maszyn bojowych nie mają.

 8. De Retour

  Pewnie kupią F16 jak wszyscy w regionie, ale przynajmniej prezydent Bułgarii Roumen Radev miał pretekst by przelecieć się Rafale.

 9. Koba

  W sumie 22 szt. Mig-29. Nr 19 stał w 2017 u nas w WZL Bydgoszcz. Ile z nich nadaje się jeszcze do czegokolwiek - trudno powiedzieć. W 2014 w stanie lotnym było ich 10 szt. Teraz - ? Ponieważ u nas jest taka nowa świecka tradycja odkupowania używanego sprzętu, a zakup nowego nas nie podejrzewam, to pewnie pojawią się zakusy na uzupełnienie ubytków w naszej flocie MiG-ów + zapas. Obym się mylił.

 10. As

  My modernizujemy taki złom a nie wymieniamy, śmigłowce MI-2 będziemy mieli najlepsze na świecie.

 11. Davien

  Więc może powiesz panie BUBA czym uzupełniać?

 12. sojer

  \"Lub\" = używane F-16. Będą organizować przetargi do skutku.

 13. Jarosław

  Jedni potrafią zadecydować, a nasi najlepsi w obiecywaniu, pewnie ogłoszą przetarg jak piloci będą już chodzić piechotą.

 14. Rolin

  To pewnie polska armia odkupi samoloty od Bułgarów bo u nasz w armii ostatnio jakaś taka tendencja do odkupywania złomu wycofywane go z armii świata.

 15. Wlodek

  To oznacza ze Bulgaria bedzie lepsza w uzbrojeniu od nas.

 16. grb85

  f18 dla PL miło by było

 17. Mati

  Ktoś z Was wie ile oni mają tych MiGów ? Nasi decydenci lubią kupować szrot, powinni zagadać z Bułgarami, może by nam tanio te MiGi sprzedali. Będzie można skasować program Harpia.

 18. Harry 2

  To może, skoro chce używane, zaoferujemy nasze Su22 co?

 19. BUBA

  Przynajmniej robią to w normalny sposób. a nie jak Polska rozformowuje eskadry Su-22 i będzie je od nowa odtwarzać na nowym sprzęcie albo jeszcze bardziej redukować lotnictwo. W ostatnich dwóch latach ubyło około 17 samolotów bojowych. 14 Su-22 i 3 bojowe MiGi-29 na skutek wypadków. Piękna modernizacja lotnictwa bojowego. Strat nie uzupełniono.

 20. erekta plus

  Sprzedajmy im nasze 22 sztuki F16 i będziemy mieć jednolitą flotę MiGów.

 21. Nico

  Brawo Bułgaria. Mam nadzieję, że kupicie nowe lub używane maszyny tylko nie z USA.

 22. $$

  My skupujemy stary sprzęt wiec może kupimy od Bułgarii?

 23. Davien

  No cóz tu stawiam na F-16 albo w ostateczności na Gripena C/D.

Reklama