Siły zbrojne
Budynek Muzeum MW wreszcie otwarty – do otwarcia muzeum brakuje 2,5 miliona złotych
Najważniejszym wydarzeniem obchodów rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej było niewątpliwie uroczyste otwarcie budynku Muzeum MW w Gdyni.
Uczestniczyli w niej minister Obrony Narodowej Tomasz Siemonoiak, przedstawiciele parlamentu, władz miejskich (w tym prezydent Gdyni Szczurek) oraz Sił Zbrojnych. Niesłusznie mówi się przy tej okazji, że jest to nowa siedziba dla Muzeum MW, podczas gdy tak naprawdę taka placówka muzealna z prawdziwego zdarzenia nigdy wcześniej nie istniała. Tylko namiastką muzeum była miniekspozycja zorganizowana tuż po wojnie w jednej z willi tuż przy gdyńskiej plaży. Później część eksponatów wystawiano na niszczycielu ORP „Błyskawica”, stała ekspozycja wielkogabarytowych systemów uzbrojenia jest otwarta w plenerze koło Bulwaru Nadmorskiego, natomiast pozostałe pamiątki historyczne magazynuje się w piwnicach Dowództwa MW, ze zrozumiałych względów niedostępnych dla zwiedzających.
Teraz wreszcie może się to zmienić. Do zorganizowani ekspozycji przygotowano bowiem budynek o kubaturze 17 830 m³ i trzech kondygnacjach wystawowych z powierzchnią użytkową 3 136 m². Znajdująca się tuż obok stała wystawa plenerowa została połączona z budynkiem głównym specjalnym pomostem. W Muzeum MW planuje się dodatkowo zorganizować salę audiowizualną, bibliotekę oraz wydzieloną część kawiarnianą. Nawiasem mówiąc widok z tarasu kawiarni umieszczonej na czwartej kondygnacji na niezasłoniętą drzewami zatokę jest jednym z najpiękniejszych w Trójmieście.
Obecnie w salach wystawowych zorganizowano jedynie wystawy czasowe, przedstawiające m.in. kolekcje: obrazów wielkich marynistów oraz orderów i odznaczeń (parter), modeli dawnych żaglowców (1 piętro) i okrętów XX wieku (2 piętro). Dla zorganizowania ekspozycji stałej brakuje jeszcze około 2-2,5 miliona złotych i każda pomoc w tej sprawie przybliży nas do uruchomienia tej ważnej dla nas wszystkich instytucji. Jak dotąd rozpoczęta 5 maja 2002 roku budowa kosztowała około 18 milionów złotych z czego 8 milionów zgromadziła Fundacja „O dach dla historii Marynarki Wojennej”. Do mety pozostało już naprawdę niewiele.
Maksymilian Dura
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie