Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie Typhoony będą bombardować Syrię?

Fot. Geoffrey Lee/Eurofighter.com
Fot. Geoffrey Lee/Eurofighter.com

Brytyjskie ministerstwo obrony bierze pod uwagę wykorzystanie myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon w nalotach na Syrię, jeśli zostanie uzyskana zgoda parlamentu.

Jak donosi The Telegraph, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon poinformował, że w wypadku zatwierdzenia operacji przeciwko IS w Syrii, brytyjskie siły powietrzne włączą do niej myśliwce wielozadaniowe Eurofighter Typhoon. Obecnie Brytyjczycy bombardują cele w Iraku za pomocą uderzeniowych samolotów Tornado oraz bezzałogowych środków latających typu Reaper.

Myśliwce Typhoon były już używane bojowo do ataków na cele naziemne. Brały udział w nalotach na Libię, wykorzystując bomby Enhanced Paveway II, z naprowadzaniem laserowym oraz za pomocą GPS/INS. Maszyny w wariantach Tranche 2 i Tranche 3 są również zintegrowane z „dwusystemowymi” bombami kierowanymi nowszej generacji typu Paveway IV. Według informacji Defense News, bomby tego typu wykorzystywały Eurofightery należące do Arabii Saudyjskiej w czasie nalotów przeciwko bojownikom Huti.

Brytyjczycy w ramach modernizacji zamierzają również zintegrować Eurofightery z pociskami manewrującymi Storm Shadow oraz z pociskami powietrze-ziemia Brimstone 2. W tym miejscu warto przypomnieć, że Londyn zdecydował niedawno o podwyższeniu docelowej liczby maszyn Eurofighter Typhoon na wyposażeniu Royal Air Force, gdyż pierwotnie przewidywano wycofanie wszystkich maszyn w wersji Tranche 1 nie później końca obecnej dekady. 

Czytaj więcej: Koniec redukcji brytyjskich sił zbrojnych. Założenia polityki obronnej na najbliższą dekadę

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Paweł Broda

    Realnie Wielka Brytania nie posiada chyba Eurofighterów w wersji Tranche 3 w dywizjonach operacyjnych ?

Reklama