Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie Typhoony ponownie nad niebem Estonii

Samoloty brytyjski Typhoon
Samoloty brytyjski Typhoon
Autor. Royal Air Force/Twitter

Brytyjskie samoloty Typhoon zostały ponownie rozmieszczone w ramach „Operacji Azotize” na terytorium Estonii, by patrolować przestrzeń tego państwa. Rozmieszczenie ma związek z trwającym konfliktem na Ukrainie – poinformowało w komunikacie brytyjskie ministerstwo obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

4 czerwca ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w komunikacie poinformowało, że brytyjskie myśliwce Typhoon po raz kolejny powróciły na estońską ziemię, by chronić przestrzeń powietrzną tego kraju.

Czytaj też

Typhoon działają na terenie Estonii w ramach operacji Azotize, która rozpoczęła się w marcu 2023 roku. Jest to już druga obecność tych samolotów na terenie Europy. W marcu 2022 roku Wielka Brytania w ramach operacji Biloxi wysłała do Rumunii swoje samoloty, by zabezpieczać niebo tego kraju i rejon wschodniej flanki NATO.

Reklama

Czytaj też

Co ważne przez cały maj Wielka Brytania prowadziła w Estonii wielodomenowe działania szkoleniowe, ćwicząc wraz z ponad 10 000 pracowników z 11 krajów NATO. Ćwiczenie pod nazwą „Spring Tempest", zostało przeprowadzone wspólnie z Estonią i Francją i zademonstrowały zdolność Wielkiej Brytanii i jej sojuszników. W ćwiczeniach brały udział śmigłowce szturmowe Apache z Army Air Corps Aviation Taskforce (1AAC ATF) były uzbrojone w pociski Hellfire, rakiety CRV7, a Typhoon ze 140 Expeditionary Air Wing (EAW) były uzbrojone w bomby kierowane laserowo Paveway IV i pociski przeciwpancerne kalibru 27 mm.

Ćwiczenie to jest kontynuacją ćwiczenia "Spring Storm", największego corocznego ćwiczenia wojskowego w Estonii z udziałem dowodzonej przez Wielką Brytanię wzmocnionej wysuniętej obecności NATO (eFP), w którym wzięło udział ponad 1 500 brytyjskich żołnierzy szkolących się wraz z ponad 10 000 żołnierzami z 11 krajów NATO.

Reklama

Komentarze

    Reklama