Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie myśliwce Eurofighter Typhoon na manewrach w Estonii

Fot. Toni Dahmen/Bundeswehr
Fot. Toni Dahmen/Bundeswehr

Stacjonujące w bazie Amari w północno-zachodniej Estonii niemieckie myśliwce Eurofighter Typhoon rozpoczęły we wtorek ćwiczenia prowadzone w ramach bałtyckiej misji monitorowania przestrzeni powietrznej NATO - podała we wtorek agencja BNS.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ćwiczenia potrwają do piątku. W ich trakcie przetestowana zostanie zdolność lotów na niskiej wysokości we wschodniej, południowo-wschodniej, południowej i centralnej części kraju.

Czytaj też

W zeszłym tygodniu Polskie F-16 Jastrząb stacjonujące na Litwie wraz z holenderskimi F-35 i amerykańskimi F-15 przebywającymi obecnie w Polsce przeprowadziły wspólne szkolenie oparte o skomplikowane scenariusze zagrożeń. Szkolenie miało na celu integrację maszyn 4 i 5 generacji w skomplikowanych scenariuszach związanych z różnymi zagrożeniami na wschodniej flance NATO. W czasie tych ćwiczeń ćwiczono taktykę, technikę oraz procedury opracowane do określonych zagrożeń – jak czytamy w komunikacie NATO Air Command. Samoloty były wspierane przez powietrzne tankowce.

Reklama

NATO Air Shielding na wschodniej flance NATO to formuła, która powstała kilka miesięcy po otwartej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Zakłada ona koordynację działań lotnictwa sił powietrznych i naziemnej obrony powietrznej krajów sojuszniczych w celu obrony wschodniej flanki NATO. Jej elementem są dyżury bojowe myśliwców w ramach NATO Air Policing, misji polegającej na ciągłej obecności – 24 godziny na dobę, 365 dni w roku – samolotów myśliwskich i załóg gotowych do startu i szybkiego reagowania na ewentualne naruszenia przestrzeni powietrznej.

Czytaj też

Samoloty sił Baltic Air Policing, stacjonujące na Litwie, w Estonii i okresowo także w Polsce często są podrywane w celu identyfikacji samolotów Federacji Rosyjskiej lecących do lub z Kaliningradu. Według NATO rosyjskie samoloty często zbliżają się do przestrzeni powietrznej NATO nie komunikując się z kontrolą lotów, nie zgłaszając planu lotu lub z wyłączonymi transponderami pozwalającymi na ich lokalizację i identyfikację. Misja BAP podlega wielonarodowemu dowództwu sił powietrznych NATO w niemieckim Uedem.

Czytaj też

To samo dowództwo koordynuje również inne działania w misji Air Shielding, w tym między innymi patrole powietrzne realizowane zarówno przez myśliwce z państw wschodniej flanki (jak Polska), jak i sojuszników (USA, operujących m.in. z bazy w Łasku, czy krajów europejskich, działających z własnych baz). Naturalnie w system dowodzenia wpięte są też elementy obrony powietrznej, jak choćby niemieckie Patrioty na Słowacji (a od niedawna też w Polsce), czy francuskie SAMP/T w Rumunii.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. DDR

    Ze wszystkich jakie są lata połowa z czego gotowych do walki można policzyć na palcach jednej ręki więc jeśli chcecie ruszać na Niemcy aby wymusić reparacje to tylko teraz bo lepszej okazji Polska już nie będzie