Reklama

Siły zbrojne

Borsuk z RPA na ćwiczeniach wojskowych

Południowoafrykański KBWP Borsuk/Badger.
Południowoafrykański KBWP Borsuk/Badger.
Autor. SA National Defence Force/Facebook

Podczas minionych ćwiczeń VUKUHLOME 2023 Siły Zbrojne RPA zademonstrowały pierwsze egzemplarze pojazdów rodziny Badger (Borsuk) której wprowadzanie do jednostek rozpoczęto z wieloletnim opóźnieniem.

Reklama

Pojawienie się na ćwiczeniach dalej niewdrożonego do służby Borsuka jest dużą ciekawostką, zważywszy na całą historię programu jego pozyskania jako następcy przestarzałych obecnie pojazdów rodziny Ratel. Oprócz kołowych bojowych wozów piechoty w liczbie przynajmniej trzech egzemplarzy na zdjęciach widzimy wóz ewakuacji medycznej oraz pojazd dowodzenia. Wskazuje to, jakie wersje są najbliższe wdrożenia do służby, co ma nastąpić w tym roku. Oprócz nowych Borsuków w ćwiczeniach wzięła udział także olbrzymia liczba sprzętu pancernego, często stanowiącego efekt pracy lokalnego przemysłu zbrojeniowego, który kiedyś był wiodącym na kontynencie. Obecnie jest on już jedynie cieniem samego siebie.

Reklama
Reklama

Siły zbrojne Republiki Południowej Afryki podpisały kontrakt na dostawę ponad 200 pojazdów rodziny Badger już w roku 2013, jednak od tego czasu doczekano się jedynie czterech wozów przedprodukcyjnych, które są testowane przez wojsko. Według pierwotnego harmonogramu przekazanie do Sił Zbrojnych RPA zamówionych 200 Borsuków miałoby zakończyć się w roku… 2023. Rosnąca inflacja, pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju oraz brak zapisania w początkowym kontrakcie dostaw części zamiennych i obsługi technicznej poskutkował już po kilkunastu miesiącach zwiększeniem ceny umowy prawie dwukrotnie (z 780 mln do 1,4 mld USD). W roku 2019 zapowiadano rozpoczęcie dostaw po wielu opóźnieniach, jednak i ten termin nie został zrealizowany. Przełożyło się to na kolejne problemy firmy Denel, przez co oróbowano skasować cały program w 2022 roku (do czego ostatecznie nie doszło).

Południowoafrykański wóz ewakuacji medycznej na bazie KTO Borsuk/Badger.
Południowoafrykański wóz ewakuacji medycznej na bazie KTO Borsuk/Badger.
Autor. SA National Defence Force/Facebook

Niedawno firma Denel zwróciła się do południowoafrykańskiej agencji zamówień wojskowych ARMSCOR o zmiany w harmonogramie programu Hoefyster, zakładające m.in. przyspieszenie płatności za fazę pierwszą jego realizacji oraz zmniejszenie wymagań co do pojazdu. W przypadku ich akceptacji do kwietnia 2024 roku ma zostać dostarczony seryjny bojowy wóz piechoty, w lipcu wóz wsparcia ogniowego, w grudniu zaś pojazd dowodzenia. Do marca 2025 przekazany ma być Borsuk w wersji rakietowego niszczyciela czołgów, zaś do grudnia w wersji samobieżnego moździerza. Obecnie Denel ma pracować nad kosztorysem fazy drugiej zakładającej zamówienie przez armię RPA łącznie 88 Borsuków w różnych wariantach, aby sformować pierwszy batalion wykorzystujący te wozy.

Południowoafrykański KTO Borsuk/Badger w wersji dowodzenia.
Południowoafrykański KTO Borsuk/Badger w wersji dowodzenia.
Autor. SA National Defence Force/Facebook

Badger to kołowy bojowy wóz piechoty opracowany przez południowoafrykańską firmę Denel na bazie fińskiego KTO Patria AMV, przystosowanego do wymogów Sił Zbrojnych RPA. Uzbrojenie główne stanowi zasilana dwustronnie armata napędowa GI-30 z zapasem amunicji wynoszącym 400 naboi. Może ona skutecznie razić cele na dystansie do 4000 metrów. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Całość umieszczono w modułowej wieży MCT zaprojektowanej specjalnie przez Denel na potrzeby pojazdu. Załogę Badgera stanowią trzy osoby, zaś desant liczy do ośmiu żołnierzy. Za napęd tego ważącego 28 ton pojazdu odpowiada silnik Scania DI 12 o mocy 540 KM, mogący rozpędzić wóz do 104 km/h.

Czytaj też

Pierwotnie kontrakt opiewał na 264 Badgerów, zredukowano go do 238 wozów, po czym ostatecznie stanęło na 244 pojazdach, a w tym: 97 kołowych bojowych wozach piechoty, 70 wozach dowodzenia, 41 moździerzach samobieżnych, 14 wozach wsparcia ogniowego, 14 niszczycielach czołgów i 8 wozach ewakuacji medycznej. Obecnie nie wiadomo, czy liczby te nie zostaną znowu zmienione. Denel w tym roku otrzymał ponad 52 mln USD od rządu RPA w ramach pakietu ratunkowego, co pozwoliło na wznowienie częściowej produkcji w zakładach. Obecnie koszt programu Hoefyster ocenia się na ponad 1,5 mld USD, jednak niewykluczony jest jeszcze wzrost kosztów.

Czytaj też

Południowoafrykański KBWP Borsuk/Badger.
Południowoafrykański KBWP Borsuk/Badger.
Autor. SA National Defence Force/Facebook
Reklama

Komentarze (2)

  1. Prezes Polski

    Patrzę na ten afrykański cud i nie mogę się pozbyć paskudnego wrażenia, że wieża zssw jest wybitnie mało urodziwa. Wiem, że ładność w sprzęcie wojskowym nie jest najważniejsza, ale pokażcie mi źle wyglądający sprzęt, który okazał się skuteczny i przeszedł do historii.

    1. Davien3

      Oj zebrałaby sie cała masa poczynając od Shermana albo KW-2 ale znacznie szybciej znajdziesz ładny sprzet który okazał sie złomem jak np włoskie krazowniki ciezkie .

  2. Książę niosący na plecach białego konia

    Borsuk zaniedbywany i prześladowany w Warszawie~! Borsuk, który zjada czerwone grzbiety... Borsuk, który ma znacznie lepszy temperament, siłę niszczycielską i obronę... Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy anulują czerwone grzbiety i zaimportują borsuki!

Reklama