Reklama

Siły zbrojne

Bombowce Tu-160 na Czukotce. Sygnał dla USA? [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Dwa strategiczne bombowce naddźwiękowe Tu-160 przebazowano do bazy Anadyr zlokalizowanej w obwodzie czukockim. To właśnie tam przez Cieśninę Beringa Rosja graniczy z amerykańską Alaską. Maszyny przebyły niemal 7 tys. km z bazy macierzystej Engels.

Bombowce odbyły 8 lipca lot treningowy w ramach trwających właśnie ćwiczeń lotnictwa dalekiego zasięgu Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskie. Trwał on 7 godzin bez międzylądowań czy tankowania w powietrzu. Odległość pomiędzy bazą Engels w obwodzie Saratowskim i Anadyr na Czukotce to około 6,5 tys. km w linii prostej.

Dzień później oba Tu-160 powróciły do bazy Engels wykonując lot długości ponad 8 tys. km ponad wodami Morza Arktycznego i Morza Wschodniosyberyjskiego. Podczas tej misji samoloty przeprowadziły tankowanie w powietrzu korzystając z maszyny Ił-78. 

Przebazowanie tego typu w przypadku bombowców strategicznych nie jest niczym nietypowym, nawet jeśli jak w tym przypadku oznacza przelot przez całą Rosję. Jednak charakterystyczny jest fakt podania informacji akurat o tym locie oraz jego cel. Czukotaka jest najdalej wysuniętym na wschód terytorium Federacji Rosyjskiej graniczący przez Cieśninę Beringa z terytorium Stanów Zjednoczonych. Z bazy Anadyr do wybrzeża Alaski jest niespełna 800 km. Startując stąd rosyjskie samoloty mogą w którkim czasie dotrzeć na rubież ogniową nad Oceanem Spokojnym umożliwiające atak na zachodnie wybrzeże USA.

Tu-160 (oznaczenie NATO „Blackjack”) jest rosyjskim naddźwiękowym bombowcem strategicznym o zmiennej geometrii skrzydeł i jest najcięższym samolotem wojskowym na świecie. Jego masa startowa wynosi ponad 270 ton i może na swoim pokładzie przenosić do 12 rakiet dalekiego zasięgu, w tym pociski mnewrujące o zasięgu około 3 tys. km wyposażonymi w głowice nuklearne. Zasięg bez tankowania w powietrzu wynosi ponad 12 tys km, a maksymalna prędkość jest ponad dwukrotnie wyższa od prędkości dźwięku.

Podstawowe uzbrojenie maszyn to manewrujące pociski rodziny Ch-55 z głowicami jądrowym lub konwencjonalnymi (Ch-555) o zasięgu ponad 2,5 tys. km. Obecnie ich miejsce zajmują rakiety Ch-101 i Ch-102 o większym zasięgu i precyzji trafienia a w przyszłości będą to również rakiety hipersoniczne, jednak dotyczy to maszyn zmodernizowanych do standardu Tu-160M2.

Reklama
Reklama

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama