Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: będą nowe dywizje w Wojsku Polskim

Seryjny moździerz Rak używany przez 12 Brygadę Zmechanizowaną. Fot. st. szer. Piotr Pytel/12 BZ
Seryjny moździerz Rak używany przez 12 Brygadę Zmechanizowaną. Fot. st. szer. Piotr Pytel/12 BZ

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział sformowanie dodatkowych dwóch dywizji Wojsk Lądowych, rozmieszczonych w centralnej części Polski.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Minister Błaszczak przekazał informację o planie stworzenia dwóch dodatkowych dywizji w trakcie odprawy rozliczeniowo-koordynacyjnej kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych RP. Obecnie Wojsko Polskie, a konkretnie Wojska Lądowe dysponują czterema dywizjami – 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu, 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną w Szczecinie, 16. Pomorską Dywizją Zmechanizowaną w Olsztynie oraz formowaną 18. Dywizją Zmechanizowaną w Siedlcach.

Łącznie Wojsko Polskie ma więc posiadać sześć związków taktycznych, „z odpowiednim komponentem wsparcia i zabezpieczenia bojowego". Podczas odprawy minister Błaszczak zapowiedział też, że wkrótce zostanie zaprezentowany „model 2035", dotyczący rozwoju Sił Zbrojnych RP i zapewne zawierający więcej szczegółów. Decyzja o tworzeniu nowych dywizji to następstwo zmiany środowiska bezpieczeństwa po otwartej agresji Rosji na Ukrainę, a podstawą do jej realizacji mają być zapisy ustawy o obronie Ojczyzny, zwiększające finansowanie Sił Zbrojnych RP do 3 proc. PKB (bez uwzględnienia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych).

Reklama

Z założenia po sformowaniu dwóch dywizji potencjał bojowy Wojsk Lądowych znacząco wzrośnie. Związek taktyczny poziomu dywizji, w zależności od struktury, liczy kilkanaście tysięcy żołnierzy. Standardowo w skład każdej dywizji powinny wchodzić trzy brygady pancerne lub zmechanizowane oraz jednostki wsparcia (artylerii, rozpoznania, saperskie, logistyczne, przeciwlotnicze itd.). Przekłada się to na dysponowanie – w zależności od struktury – ponad 200 czołgami, od 100 do 200 haubicami i wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi, a także kilkuset transporterami oraz BWP, wraz z szeregiem sprzętu wsparcia.

Czytaj też

Sformowanie dwóch dywizji będzie więc bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym, logistycznym, kadrowym i finansowym dla Sił Zbrojnych RP. Trudno jednoznacznie określić, w jaki sposób będzie to zrealizowane.

Czytaj też

Według szefa MON dodatkowe kadry mają być rekrutowane poprzez system dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a także zwiększenie limitów na uczelniach wojskowych. W tym miejscu warto przypomnieć, że koszt utworzenia jednej silnej, wzmocnionej dywizji z rozbudowaną artylerią i własnym komponentem lotniczym (ale przy częściowym wykorzystaniu obecnych struktur, jeszcze przed decyzją o sformowaniu 18 DZ), został w 2018 roku oszacowany w projekcie Defence24.pl "Czwarta Dywizja" na około 50 mld złotych.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (30)

  1. marine

    Skad wziac ludzi? 2 dywizje to 30 tys zolnierzy.

  2. VIS

    Dodatkowo proponuję 10 regimentów pikinierów i muszkieterów do tego 5 szwadronów rajtarii... Ciekawe kim stany zapełnią, bez poboru będzie ciężko.

    1. bc

      Jak będą wzdłuż Wisły to nie aż tak ciężko, cytując klasyka: w Łomży nie ma żadnej roboty. Podobnie jak koło takiego Torunia, Radomia, Kielc, Nowej Dęby, czy Tarnowa.

  3. oberstleutnant

    Tylko na patronów owych Dywizji proponuję nadać kogoś z I Rzeczypospolitej np.: Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego oraz jakiegoś Króla np. Stefana Batorego . Czy ktoś wielkością i zasługami dla I RP ich przewyższa?

    1. "Pułkownik" Michał

      Hetman Wielki Koronny Stanisław Koniecpolski mógłby z Żółkiewskim iść w konkury. ;) To jak małymi siłami powstrzymał Szwedów w "wojnie o ujście Wisły" to majstersztyk. Potrafił też dorwać w polu Tatarów zanim zaczęli pustoszyć kraj. Lecz Stanisław Batory... no to już inna liga. Dla mnie to faworyt. ;)

    2. ginawa

      Nie, ale w dziedzinie długości nazwy Włochów i ruskich nie przebijemy

    3. bc

      Temat patronów i tradycji/lineage w WP to jest dramat.

  4. Był czas_3 dekady

    Min. Błaszczak rozpędził się, hamulce wysiadły. Budżet państwa tego nie wytrzyma.

    1. rosomak2

      Zawsze mnie dziwiło że wszyscy psioczą na ministra Błaszczaka, a przecież on nie ma pojęcia jak jest zbudowana dywizja. Przecież wszystkie te propozycje wychodzą lub są akceptowane przez panów generałów i to oni są właściwymi pomysłodawcami lub skrzętnymi przytakiwaczami. Jeśli oni tak mówią to może mają rację ?????

  5. Zawisza_Zielony

    W MON wszystko po staremu - papier wszystko przyjmie. W praktyce nasze obecne dywizje powinny mieć po 14 tys. ludzi w realu jeśli wierzyć niezależnej szwedzkiej organizacji badawczej maja co najwyżej 8 - 9 tys, a 7-80 procent sprzętu nie pełnia wymogów pola bitwy.. Przy brakach na rynku pracy MON zamierza w jakiś sposób klonować żołnierz do tych dywizji ? Miało być mniej wodzów więcej Indian ale wydaje się że trend jest odwrotny. W armii USA dowództwu dywizji może podlegać do 6 brygad ogólnowojskowych, a u nas ??? Potrzebujemy realnej siły i doposażenie oraz uzupełniania składów tego co mamy a nie papierowych struktur .!!!!

    1. Pucin:)

      @zawisza_zielony - popieram w pełni twoją tezę - ale niestety obecna partia PiS zauważyła, że obywatele kupują socjotechnikę, tzw. magię dużych liczb - np.: wysoka inflacja - kupili jak masło w sklepie, że to ich dobro i przez Putina a nie przez nieudolność rządzących!!!!! :)

  6. Szpilo

    Bardzo dobrze, popieram! To powinny już być dywizje wzmocnione- mieszane, złożone z 2 brygad czołgów i 2 brygad zmech. (docelowo na NBPWP BORSUK), z silną obroną p.lot.. Dodatkowo należałoby odtworzyć 8. Dywizję Obrony Wybrzeża (również 4-ro brygadową) i powołać kolejną 2. Morską Jednostkę Rakietową. Przekształcić 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej w Dywizję i dozbroić w śmigłowce uderzeniowe (np. AH-64 Apache). No i jeszcze więcej form służby wojskowej i zachęty, np. 50% zwolnienie z płacenia podatków dla wszystkich żołnierzy SZRP. Czołem Rezerwie! kpr. pchor. rez. Adrian Krajewski (Kołobrzeg).

    1. Tubylec

      Z tym podatkiem to już żeś pojechał . Z całym szacunkiem dla wojska i chłopaków ale już więcej utrzymywania darmozjadów nie trzeba. Przez byle granice każdy płacze że w domciu nie siedzi . Co to wojsko czy przedszkole .

    2. Sky

      Bosko! jeszcze program" Polko ródź dzieci - armia czeka" i +10% do emerytury dla matki od kazdego dziecka , ktore odsłuzyło 25 lat w armii. czlowieku, a pomyslałes skad ludzi MON pozyska, nawet program paszport za służbe nie pomoże.

  7. Jack Luminous

    Dawno temu każdy możny wystawiał własną chorągiew. Czasy się zmieniły ale mam taki pomysł - niech każde województwo wystawi własną pełnoetatową dywizję. MON określi tylko jakiego rodzaju ma to być formacja. Pancerna, artyleryjska czy inna. Kto nam wtedy podskoczy? Nikt! Nie ma się co cackać panie ministrze. 😁

  8. "Pułkownik" Michał

    Niektórzy patrząc na ilość Himarsów jakie chcemy kupić, wieszczyli, że może chodzić o powołanie do życia piątej dywizji... ale sześć? Hmm... Tak w sumie... tą jedną można by szybko ogarnąć. Na podstawie 6 Brygady Powietrznodesatnowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej można utworzyć zrąb dla stworzenia dywizji aeromobilnej, przeznaczonej do szybkiego przeciwdziałania hybrydowym akcjom przeciwnika. Taki związek mógłby powstać relatywnie szybko (podobnie jak nasza nowa 18 dywizja). Byłoby to spoko rozwiązanie. Natomiast szósta dywizja? No... to już chyba od podstaw?

  9. Donald

    Błaszczak ma chyba jakąś foremkę do formowania dywizji , tylko to nie takie proste . Poprzednicy rozwiązywali jednostki w atmosferze radosnego pacyfizmu , ale to nie usprawiedliwia tego co się teraz dzieje .Miliardy do Stanów i Korei , a co zrobili przez 7 lat ?.Gdzie jest Pirat , APR 155 i 120 , pt 16 czy 17 ( byłyby dużo lepsze od T 72;m1r) gdzie są hitfisty ze spikami , dlaczego porzucono Błyskawicę ? I czy Borsuk naprawdę musi pływać ?

  10. Donald

    Błaszczak ma chyba jakąś foremkę do formowania dywizji , tylko to nie takie proste . Poprzednicy rozwiązywali jednostki w atmosferze radosnego pacyfizmu , ale to nie usprawiedliwia tego co się teraz dzieje .Miliardy do Stanów i Korei , a co zrobili przez 7 lat ?.Gdzie jest Pirat , APR 155 i 120 , pt 16 czy 17 ( byłyby dużo lepsze od T 72;m1r) gdzie są hitfisty ze spikami , dlaczego porzucono Błyskawicę ? I czy Borsuk naprawdę musi pływać ?

  11. żelazny2

    Trochę dużo naraz chcą formować, może lepiej na razie podnieść stan do 5 dywizji i je w pełni ukompletować a potem zabrać się za 6. Wszystko pięknie a co z brygadami artylerii, chociaż dwie by się przydały, Ukraina pokazuje rolę artylerii. Obawiam się że nadmiar pomysłów z formowaniem jednostek doprowadzi do powstania szkieletów ze szczątkowym uzbrojeniem.

    1. Orel

      Mam nadzieję że taki jest właśnie plan

  12. GPAS

    Panie Prezydencie i Panie Ministrze Obrony Narodowej, najpierw ukompletujcie istniejące cztery dywizje. Potem w pozostałych trzech dywizjach 11, 12 i 16 dodajcie po czwartym batalionie w brygadach tak jak w 18 DZ. Następnie we wszystkich dywizjach dodajcie po czwartej czterobatalianowej brygadzie. W każdej brygadzie można by stworzyć dywizjon artylerii rakietowej oprócz istniejącego już dywizjonu artylerii samobieżnej. Mogłyby on działać na WR 40 Langusta (18szt). W każdej dywizji możnaby stworzyć pułk śmigłowców działający na rzecz tej dywizji. Można by ewentualnie utworzyć też że cztery pułki lekkiej piechoty (zawodowe) o strukturze kompanijnej np. pd-zach polska pułk Piechoty Górskiej w Kłodzku, pułk Piechoty morskiej gdzieś w zachodniopomorskim, kolejne Warmińsko-mazurskie i podkarpackie. Wzmocnić i doposażyć 25 BKP i 6BPD. To wszystko sprawiło by znaczny wzrost liczby żołnierzy i wzrost siły istniejących dywizji i całego WP.

  13. klapaucyusz

    Na to się zanosiło, przecież gadali o 350-tysięcznych PSZ. Będzie jednak sukces, jeśli do 2035 sformują choć jedną dodatkową dywizję. Chyba że będą się ratować uszczuplaniem istniejących albo włączeniem brygad aeromobilnych.

  14. Z prawej flanki

    Mieliśmy 4 dywizje, każda po 3 brygady? To zróbmy sobie 6 dywizji, każda po 2 brygady! Rośniemy w siłę! Poland strong!

  15. Gracz

    Mam nadzieję że utworzą nowe brygady a nie wykastruja obecnych dywizji.

  16. Bullet

    Czyli co przywracamy pobór czy na wzór us army kontrakt 5 lat za obywatelstwo ?

  17. Zenek

    Czterech skadrowanych i porządnie wyposażonych nie ma i jeszcze długo nie będzie, a ten będzie formował dwie następne...

  18. sign1

    Już widzę te tłumy tratujących się poborowych pod WKU :)

  19. Bosun

    Kolejne informacje tego rodzaju zaczynają dobrze łączyć się w całość z tourneé min Błaszczaka po świecie w poszukiwaniu sprzętu pancernego i BWP

  20. Kris XXXX

    Plany, plany i jeszcze raz plany. Papier wszystko przyjmie!!!!

  21. KrzysiekS

    Proponował bym najpierw uzupełnić stany osobowe w obecnych 4 dywizja do 100% bo do tego daleko nie mówiąc już o rezerwach.

  22. Fresh Air Inspector

    On już chyba całkiem odleciał. Nie negując potrzeby posiadania dwóch dodatkowych dywizji najpierw trzeba się zastanowić czy kraj to udźwignie finansowo i kadrowo. A posiadając więcej wojska na lądzie automatycznie wzrasta np. potrzeba uzupełnienia obrony powietrznej (zarówno o komponent rakiet ziemia - powietrze jak i samoloty myśliwskie). Na tą chwilę to mamy oficjalną inflację na poziomie 13,9% i niedługo węgiel na kartki.

  23. OptySceptyk

    Po pierwsze - biorąc pod uwagę, że do nowych dywizji potrzeba kupić całość sprzętu, i wystawić od zera, to koszt każdej szacowałbym zgrubnie na 100mld. 18 dywizja powstała z istniejących brygad, a i tak jej cena to 50 mld. Po drugie- ciekawe, czy będą do tych dywizji żołnierze, w dobie kryzysu demograficznego i z nieznaną skutecznością nowego rozwiązania "zasadniczej ochotniczej". Po trzecie - zapewnienie zaplecza dla tych dywizji to kolejne tysiące żołnierzy i sprzętu. Po czwarte - nadchodzi kryzys gospodarczy. Po piąte - nawet w tej chwili istniejące oddziały nie są w pełni wyposażone. Na chwilę obecną dwie kolejne dywizje to tylko bajki ministra.

  24. szczebelek

    Czyli każdy logicznie myślący człowiek wiedział, że większe WP to nowe jednostki przez co potrzeby na sprzęt będą większe niż do tej pory. Było ponad 100 tysięcy ma być dwa razy więcej, więc możliwe, że nasze potrzeby to minimum 1500 BWP i 1500 KTO w przyszłości...

  25. Lycantrophee

    Wojsko Polskie próbujące sformować jakąkolwiek nową dywizję we wschodniej Polsce [IMPOSSIBLE CHALLENGE]