Reklama

Siły zbrojne

Białoruski rakietowy "bóg wojny" zwiększa zasięg

Białoruski BM-21B.
Białoruski BM-21B.
Autor. Homoatrox/Wikipedia

Serwis Defense Express powołując się na białoruskie źródła („Białoruski Gajun”), poinformował o zamiarach przekazania przez białoruskie dowództwo do jednostek artylerii rakietowej nowych pociskówrakietowych kalibru 122 mm o zwiększonej donośności wynoszącej 40 km. Podobny zasięg rażenia mają używane przez Polskę rakiety Feniks.

Obecnie Białoruś posiada na stanie swojej armii około 120 zmodernizowanych lokalnie wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet BM-21A/B „BelGrad”, w których będą wykorzystywane nowe pociski kal. 122 mm. Informację o przekazaniu do jednostek nowego typu amunicji miało ogłosić tzw. Zachodnie Dowództwo Operacyjne, o czym pisze także grupa monitorująca „Białoruski Gajun”. Mają się one odznaczać nie tylko większą donośnością około 40 km (podobnie jak m.in. polskie Feniksy stosowane w WR-40 Langusta), ale także celnością. Efektem tych działań ma być zwiększenie zdolności jednostek wyposażonych w zmodernizowane Grady do walki kontrbateryjnej, co jest zapewne efektem obserwowanych na Ukrainie starć artyleryjskich. „Białoruski Gajun” przypomina także, że już pod koniec zeszłego roku na terenie Białorusi miały być testowane tego typu rakiety.

Reklama

Białoruś od 2022 roku miała zintensyfikować swoją produkcję środków bojowych, w tym amunicji rakietowej kal. 122 mm. Według białoruskich źródeł mowa tutaj o zdolności wytworzenia… ręcznie (sic!) 15 000 środków bojowych wspomnianego typu. Przy ręcznej produkcji taka skala wydajności budzi spore wątpliwości zwłaszcza, że mowa nie tylko o ich scalaniu, ale także o przynajmniej częściowym wytwarzaniu poszczególnych elementów. Ewentualnie mimo budowania narracji o samodzielności produkcyjnej są one importowane np. z Chin. Wdrożenie do jednostek wyposażonych w BM-21 Grad nowych pocisków, oznacza kolejny krok w procesie modernizacji białoruskiej artylerii. W lutym zeszłego roku tamtejsza agencja wojskowa Wajar poinformowała o trwających pracach mających poprawić zdolności całej artylerii wykorzystywanej przez Mińsk. Miano przy tym kierować się wnioskami z działań wojennych na Ukrainie i wdrażać je także w szkoleniu żołnierzy.

Czytaj też

Białoruski BM-21B.
Białoruski BM-21B.
Autor. Homoatrox/Wikipedia
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Seb66

    A my oczywiście n i e dokupujemy kolejnych Feniksów, bo i po co? Nie pracujemy też nad głowicami termobarycznymi czy zwiększeniem celności Feniksów poprzez montaż na nich jakichś tam PGK. No co innego, gdyby jeszcze gdzieś w pobliżu trwała jakaś wojna, to na pewno eksperci z MON zrobiliby wszystko by Mesko pracowało 24h/mc/365! Osobiście jestem tego pewien!!

    1. Wuc Naczelny

      Bo z jednej strony paliwo korodowało wyrzutnei BM-21 z drugiej strony paliwo było z FR i FR zaperzestało dostarczać jak się okazało że przy tej celności na 40km to sens miała tylko amunicja kasetowa a FR są EKO i oni nie będą dostarczać komponentów do amuncji kasetowej, bo jakby wspierali kasetową, i im kiedyś Huti z Huty Stalowy Kamerun przywalili kaseówką w Afryce, to by im się AMX10RC poskładały. Skończyło się na tym że nam pozostały neicelne niekasetowe Feniksy, korodujące BM21 daliśmy na UKR, a FR se mogą na licenci produkować Frunmoo. Jak se kupią.

  2. Snajper .

    A na dachu ma najnowszy białoruski system nadawczo odbiorczy do tego jego blask odnajdzie każdego ziemniaka

  3. Buczacza

    Jest moc jest siła....( Ambitny) program modernizacji w toku....Spowodowany agresywną polityką NATO i UE. A tak serio to Białoruś ma mniej więcej taką moc co onucowa konarmia. Wszystko ci miało jakąkolwiek wartość już dawno zabrały onuce. (Łacznie z butami i kurtkami zimowymi).

  4. Thorgal

    Czy to mowa o nowoczesnym paliwie na bazie ekstraktu z kartofla która pozwoli tym rakietom na zasięg 40km?😁

    1. MiP

      Ale to nie ma co się śmiać bo nasze Feniksy testowaliśmy chyba na szwedzkim poligonie i jak zaczęły latać gdzie chciały to Szwedzi wyprosili nas z tego poligonu 🙂 Francuzi nas poratowali swoimi silnikami

  5. AdSumus

    A mamy jeszcze jakieś Feniksy w magazynie?

    1. MiP

      No mamy Feniksy w ukraińskim magazynie