Reklama

Siły zbrojne

Białoruś modernizuje swoją artylerię

Białoruski 2S5 Hiacynt-S.
Białoruski 2S5 Hiacynt-S.
Autor. Fot. Ministerstwo Obrony Białorusi

Białoruska agencja wojskowa Wajar poinformowała o trwających pracach modernizacyjnych samobieżnych systemów artyleryjskich będących na stanie jej sił zbrojnych, powołując się na pułkownika Rusłana Czechowa, dowódcę Wojsk Rakietowych i Artylerii Białoruskich Sił Zbrojnych. Co więcej, miano zmienić plan szkolenia artylerzystów wykorzystując wnioski z działań na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oprócz modernizacji wspomnianych typów uzbrojenia miano zmienić sposób szkolenia białoruskich artylerzystów, który został ulepszony o wnioski i obserwacje z działań wojennych prowadzonych na Ukrainie. Mowa tutaj zapewne o znacznie większej współpracy między jednostką ogniową a bezzałogowcami, które pozwalają na wykrycie celu, korygowanie prowadzonego ostrzału lub nawet "dobicie" ostrzelanego celu. Według generała dywizji Pawła Murawiejko „resort obrony badał wszystkie te aspekty dosłownie krok po kroku" i „dość szybko wprowadzała zmiany w praktycznym szkoleniu żołnierzy".

Czytaj też

„Doświadczenia operacji wojskowej na Ukrainie potwierdzają, że sowieckie systemy artyleryjskie, będące na uzbrojeniu (oddziałów rakietowych i artylerii- przyp.red.), takie jak (samobieżne systemy artyleryjskie - przyp. red.) 2S1 Goździk, 2S3 Akacja i 2S5 Hiacynt, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet BM-21 Grad, po modernizacji wykazują bardzo dobre osiągi. Obecnie trwają prace modernizacyjne w przedsiębiorstwach obronnych Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi" – poinformowała wojskowa agencja informacyjna Wajar.

Reklama

Czytaj też

Czechow zauważył, że Białoruś stale rozwija formy i metody użycia swoich jednostek artylerii. „Przepracowaliśmy zmiany, jakie wprowadziliśmy w istniejących podręcznikach i instrukcjach użycia bojowego wojsk rakietowych i artyleryjskich. Szkolenie bojowe zostało zorganizowane zgodnie ze zaktualizowanymi przepisami" – poinformowała agencja.

Czytaj też

Białoruś posiadała w służbie liniowej oraz rezerwie około 500 sztuk samobieżnej artylerii lufowej, oraz prawie 300 wieloprowadnicowych systemów rakietowych, jeżeli spojrzymy na dane sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Część tego wyposażenia mogła zostać przekazana Rosji, dlatego określenie liczby obecnie posiadanych przez Białoruś wspomnianych typów uzbrojenia jest jeszcze trudniejsze. Rekompensować ma to modernizowanie pozostających na uzbrojeniu systemów artyleryjskich jak 2S3 Akacja (około 100 sztuk), 2S1 Goździk (mniej niż 200 sztuk) czy BM-21 Grad (około 120 egzemplarzy). Nie zostało określone, w jaki sposób modernizowane są białoruskie systemy artyleryjskie, jednak można wnioskować, że otrzymują one systemy wymiany danych, kierowania ogniem lub wymieniane są w nich podzespoły na lepsze/nowsze.

Fot. Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy Republiki Białorusi
Fot. Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy Republiki Białorusi
Reklama

Komentarze

    Reklama