Siły zbrojne

Białoruś kupuje samoloty Jak-130

Rosyjski Jakowlew Jak-130. – fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl
Rosyjski Jakowlew Jak-130. – fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Białoruś otrzyma cztery zaawansowane samoloty treningowe Jak-130 w 2015 roku. Informacje na ten temat udzielił dowódca wojsk powietrzno-desantowych i obrony przeciwlotniczej tego kraju, generał Aleh Dwihaleu. 

Taki sprzęt pozwala po pierwsze lepiej wyszkolić pilota, a po drugie, samoloty te można będzie wykorzystać do takich zadań, jak wywiad meteorologiczny, spalają one mniej paliwa, można będzie na nich wykonywać zadania dyżuru bojowego – oświadczył generał białoruskiej agencji prasowej BiełTA.

Umowę na dostawę tych 4 maszyn Rosja i Białoruś podpisały w 2012 roku. Jakowlew Jak-130 to samolot szkolno-treningowy kategorii LIFT (Lead-In Fighter Training), przeznaczona do zaawansowanego szkolenia pilotów. Samoloty tego typu charakteryzują się nowoczesną awioniką, zbliżoną do stosowanej w najnowszych myśliwcach, oraz wysokimi parametrami lotu. 

Polska jest obecnie w trakcie procesu wyboru maszyn klasy LIFT. W przetargu bierze udział brytyjski Hawk T2, amerykańsko-koreański T-50 Golden Eagle i włoski M-346 Master. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.