Reklama

Siły zbrojne

Bezbronne Luftwaffe „na straży” nieba nad Niemcami i Estonią

Fot. Bundeswehr/Bicker.
Fot. Bundeswehr/Bicker.

Siły powietrzne Niemiec dysponują obecnie jedynie ośmioma samolotami Eurofighter w stanie pełnej gotowości operacyjnej, między innymi z uwagi na opóźnienia w naprawach i braki części zamiennych. Cztery maszyny tego typu trafią do estońskiej bazy Ämari w ramach misji Baltic Air Policing – pisze Der Spiegel.

Według dziennika Der Spiegel tylko 8 ze 109 myśliwców Eurofighter, które znajdują się na wyposażeniu Luftwaffe jest w stanie pełnej gotowości bojowej. Cztery samoloty tego typu mają pełnić służbę w estońskiej bazie Ämari w ramach rotacji misji Baltic Air Policing, a dwa kolejne pozostaną w Niemczech jako rezerwa dla ewentualnego wsparcia działań w ramach ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Niemiecki dziennik podaje także, że w stanie pełnej gotowości znajduje się tylko 7 z 67 śmigłowców transportowych CH-53 i 5 z 33 maszyn NH-90. Problemy mają być spowodowane między innymi ograniczoną dostępnością części zamiennych i opóźnieniami w naprawach. Serwis Global Post podaje także, że brakuje odpowiednio przeszkolonego personelu obsługi naziemnej. Der Spiegel pisze z kolei, że ministerstwo obrony Republiki Federalnej Niemiec odmówiło komentarza odnośnie przytoczonych danych, zapewniając jednocześnie, że Luftwaffe będzie w stanie wydzielić samoloty do wykonywania zadań w ramach kolejnej zmiany misji Baltic Air Policing.

W ciągu ostatnich lat w siłach zbrojnych Niemiec przeprowadzono reformę, zakładającą między innymi likwidację powszechnego obowiązku służby wojskowej i ograniczenie liczebności Bundeswehry z 250 000 do 175 000 żołnierzy. Według dostępnych informacji wdrożenie restrukturyzacji spowodowało wzrost niezadowolenia wśród żołnierzy służących w niemieckiej armii do poziomu nienotowanego od końca lat 50. XX wieku, także z uwagi na wymuszone zmiany miejsc zamieszkania niemieckich wojskowych.

W kontekście reformy Bundeswehry mówiło się także o niewłaściwym funkcjonowaniu systemu zakupów nowego sprzętu i uzbrojenia. Pojawiały się również doniesienia o niedostatecznym poziomie zabezpieczeń baz Bundeswehry, m.in. z powodu ograniczeń finansowych. Niemcy przeznaczają obecnie na obronę według danych NATO 1,3 % PKB, a w świetle kryzysu ukraińskiego kanclerz Merkel opowiedziała się przeciwko zwiększeniu wydatków obronnych.

Reklama

Komentarze (44)

 1. A_S

  Nie ma w tym nic dziwnego, że w obliczu Rosyjskich poczynań wszystko się Niemcom psuje. Bardzo polityczne posunięcie.

 2. Feliks

  Ruscy im pomogli zreformować Bundeswerę , że nic z niej nie zostało. A ruscy agenci w poszczególnych firmach robią wszystko aby całe wyposażenie Bundeswery było wartości złomu i to sie potwierdza. Takie bogate państwo taki przemysł i ze stu samolotów 5 nadaje sie do lotu. To przeciez ewidentny sabotaż. I co Merkel tego nie widzi to znaczy jest ruską agentka.

 3. Naprzód

  Polska od zaraz powinna kupić 60 samolotów F-16 drugie 60 samolotów F-15E i trzecie 60 Eurofither, oraz uruchomić produkcję i testy samolotu GROT-2 , gdzie on jest???

  1. BieS

   Genialne: "produkcję i testy" - czyli najpierw nie wiadomo kto, za co i po co ma wyprodukować, a potem testować. Daj sobie spokój z tymi grotami, skorpionami i bielikami 2, 3, 6 i 122 turbo bis plus.

  2. Kuba

   I jeszcze powinna każdemu obywatelowi dać po 100tysięcy i talon na samochód... taka jest Polska bogata. Ciekawe za co miałaby sobie kupić...i za co potem utrzymać w gotowości bojowej te tuziny samolotów.

 4. jang

  tyle,że potencjał gospodarczy i poziom techniczny Niemiec Japonii ,Szwecji,Norwegii pozwalają na uruchomienie a'vista broni jądrowej wraz ze środkami przenoszenia. My mamy potencjał..pielgrzymkowo-pomnikowy.I nadal go rozwijamy Priorytetowo Dlatego mamy na IPN i katechezę ale nie mamy na Wywiad. Mamy na pomniki i muzea ale nie mamy na podniesienie choćby gotowości sprzętu...

  1. lol

   Obywatelu, jesteście pewni, że nie piszecie na onecie??????????

  2. Riddler

   Wracaj na onet kolego. Lepiej zrobisz.

 5. kio

  Ludzie czy wy naprawdę jesteście tak głupio naiwni ? Niemcy słabe militarnie ? Co za brednie ! Martwmy sie o nasz "potencjał" militarny bo on jest chyba nizszy niz w 1939 !

  1. Dudi

   No jest i co. Nawet gdyby był wyższy to i tak nie mamy szans z Niemcami, Białorusią albo choćby z Obwodem Kaliningradzkim.

 6. jur f

  JUŻ CZAS !. Już najwyższy czas powiedzieć sobie jasno : Niemcy stanowią dla Nas Polaków takie samozagrożenie jak Rosja Putina. W niedalekiej przyszłości mogą wyjść z NATO. Ale będą starać się osłabiać Polskę (już to czynią) aby doprowadzić do kolejnego Rozbioru Polski. Wspólne interesy łącza Nas tylko z : Czechami, Słowakami Węgrami i Rumunią. A My Polacy MUSIMY WYBRAĆ do rządzenia Patriotów, tych co "Kochają Polskość". Inaczej połowa z Nas zginie, reszta zostanie zamieniona w niewolników. JUŻ CZAS OPOWIEDZIEĆ SIĘ PO STRONIE POLSKOŚCI.

  1. ktoś

   w przypadku konfliktu 20mln osób emigruje do rodzin na zachodzie, ale w zasadzie po co mają wszystko niszczyć jak to powoli samo się dzieje, bez niszczenia infrastruktury? Młodzi wyjeżdzają i kolejni wyjeżdzać bedą, tu zostana emeryci którzy z czasem wymrą.

  2. totenkopf

   z tym patriotyzmem masz dużo racji,jednak przypomnij sobie jak rumunia wystawiła na w 1939,zagarnęła mnóstwo sprzętu i trzymała z naszy wrogiem.A ta cała grupa wyszechradzka jest gówno warta.czesi,słowacy trzymią tylko ze sobą,orban jest przylacielem putina,a poza tym wszystkie te trzy państwa stopniowo izolują polskę w tej niby grupie.znowu zostaniemy sami:(

  3. Pomorzanin

   Bez Słowacji-bo jest mocno skonfliktowana z Węgrami, a i bez Czech - bo te tylko się chowają za Niemcami. Wspólne interesy łączą nas tylko z Węgrami, a NIE ŁĄCZĄ z Białorusią - z którą powinny łączyć najbardziej.

 7. Bothrites

  Ludzie, Wy naprawdę wierzycie że najlepiej zorganizowany i uzdolniony technicznie naród, dopuścił by 90% stanu urządzeń technicznych nie nadawało się do użytku? Nie wierzę w ani jedno slowo.

  1. Jac

   Nie przesadzaj z tym najbardziej.

  2. p@atat@je8

   Janukowycz dopuścił do degradacji armii to dlaczego Merkel nie miała by próbować takiego triku wszak dorastała dorastała w Niemieckiej Republice Demokratycznej tak mi się nasunęło ale to już obsesja

  3. Boczek

   Powierdzam, bo widze przez okno.

 8. rebeliant80

  A czy nasze jaszczembie są już uzbrojone?

  1. FSGHDH

   A kiedy nie były? AIM-9X, AIM-120C-5, AGM-64G, AGM-154, Paveway 2 i 3, JDAM, MK 82 i 83. Wszystko mamy.

 9. jabbaryt

  to najlepszy komentarz dla tych co twierdzili że nie powinniśmy kupować F16 bo większość z nich nie lata. Prawda jest taka że większość F-16 lata a to normalne że stale 30-40 jest w trakcie róznego rodzaju przeglądów napraw czy serwisów. Ważne że jak by coś naprawdę zadymiło to większość samolotów musi być gotowa.

 10. Anty Rusek

  No to może odbijemy sobie za przegrany wrzesień 1939 ??? Teraz Niemcy słabe ;P

  1. lipas

   a 17 IX 1939? nie pamiętamy?

 11. Andrzej

  tragedia

 12. filo

  Społeczeństwo niemieckie zostało tak skutecznie spacyfikowane po II wonie, że ich wstręt do wojny jest większy niż Francuzów podczas II ww. Mają genialne czołgi, samochody pancerne, tylko niemiecki duch walki wyparował. Niech oni ten sprzęt dadzą nam, Polacy będą wiedzieli co z nim zrobić. Niemcy niech się skupią tylko na produkcji sprzętu…

  1. JanKS

   I właśnie dokładnie tak jest - patrz Leopardy i "dodatki".....

  2. fobo

   i niech już lepiej tego "ducha" nie szukają...słabo im się przysłużył podczas ostatnich dwóch wojen...

 13. 12H12

  Taka wiadomość mnie cieszy bo po co Polsce silnie uzbrojony niemiec ? Dobrze że jeszcze tam siedza amerykanie ! Ciekawe ile i jakich systemów rakietowych jest w rekach niemców ? Mam nadzieję że wszystkie pod całkowita kontrolą USA.

 14. as

  Niech nam dadzą te swoje 46 mld $ a my obronimy siebie i ich!

  1. JanKS

   Fajnie by bylo, tylko że my nie potrafimy sensownie wydać na wojsko nawet naszych 1,95% PKB..... Może lepiej niech za 30% tych 46 mld $ kupią nam sprzęt - w raz z przeszkoleniem wojsk i mechaników (oczywiście sprzęt łącznie z wyposażeniem warsztatów, częściami zamiennymi, dokumentacją, technologiami itp).

 15. Darek S.

  Mają nowoczesny przemysł obronny. Po co mają dużo niepotrzebnie wydawać kasy. Ten sprzęt za 5 lat będzie na złom. Jak Rosja wkroczy do Polski, wtedy Niemcy rozpoczną produkować broń, bo dopiero wtedy będzie im potrzebna. Teraz Rosja to problem Polaków, to oni są na wschodniej Flance. To oni powinni być uzbrojeni po zęby na dziś, a nie na jutro. Oni nie będą mieć czasu na kupno broni. Niemcy zawalili tylko z tą redukcją armii. No i nie mają 100 generałów.

  1. JanKS

   Jest w tym pewna racja - tylko jest jeszcze czynnik "prężenia muskułów" - w przyrodzie czesto wystarczy wyglądać odpowiednio groźnie i nie trzeba w ogóle się bić. Niemcy chyba zapomnieli o tej podstawowej zasadzie. I o tym, że wydawanie nawet 4% PKB rocznie jest tańsze, niż nawet "mała" wojna. "Si vis pacem para bellum" A Polska jest dla Niemiec wiekszym (!) partnerem handlowym niż Rosja (przynajmniej obecnie), więc w ich najlepiej pojętym interesie jest, aby w Polsce nie było wojny, a nawet aby Polska nie musiała za mocno szykować się do wojny. Również w ich interesie jest, aby w Rosji nie było wojny - z tych samych powodów, bo to też duży partner handlowy (obecnie prawie tak duży jak Polska, a z większym potencjałem wzrostu). Tylko że gadanie jest tańsze niż wydawanie pieniędzy na wojsko, a do najbliższych wyborów blisko, a ruscy agenci wpływu działają ....

 16. Adriano

  Mieć tyle kasy i 8 sprawnych myśliwców no śmiech na sali xD Nasze 48 F-16 by spokojnie na nich wystarczyło a ponadto F-ki to samoloty wielozadaniowe w przeciwienstwie do eurofigterów hahahaha

 17. Kapik

  Tylko pomyśleć co by było jak my byśmy mieli 46 miliardów dolarów na siły zbrojne.

  1. wurth

   No jak to co ? Wiesz ile pocisków agitacyjnych i mundurów można za to kupić ? :D

  2. Hiszpan

   Zmarnotrawilibyśmy je tak samo, jak te kwoty, które mamy aktualnie. Nie ma takich sum czy kwot, które nie dałoby się wyrzucić w błoto naszego wspaniałego "przemysłu" ...

 18. Raf03

  Z duzym rozczarowaniem przeczytalem ta informacje.Okolo 100 Eurofighterow niezdolnych do walki?Jak to mozliwe ze Niemcy mogli do tego dopuscic?Przeciez sa duzo zamozniejsi od nas i stac ich na dobra armie.Pokoj nie jest dany raz na zawsze.Chociaz przy okazji pragne stwierdzic ze stanowisko Niemiec w sprawie Ukrainy jest mi bliskie tzn tylko negocjacje moga doprowadzic do pokoju.Dlaczego?Rosja nie ustapi w sprawie Ukrainy gdyby Putin sie teraz wycofal stracilby twarz i olbrzymie poparcie jakie ma w Rosji. Musimy byc ostrozni zeby nie dac sie wciagnac sie w ta awanture wojenna.Pozdrawiam

  1. z prawej flanki

   a myślisz ,źe jak NATO stracilo twarz razem z wiarygodnościa - to dla nas dobrze? I nie mam tu wcale na myśli wypowiadania wojny Rosji - tylko podstawowej solidarności poszczególnych krajów Sojuszu ; czy jak kiedyś (nie daj Panie Boźe) zamiast "umierania za Gdańsk" - wybiora "stanowcze protesty" i debaty o terminie debat ; to bedzie to ostroźność czy tchórzostwo?

  2. olo

   Putin już jest trupem bo podskoczył USA a te niewybaczają. Cena ropy i gazu poleci w najblizszych latach na łeb na szyję (> 95 $ za baryłkę to rozwalony budżet Rosji) a to oznacza ciężkie czasy dla Rosji. Do tego nawet jak mykną Donbas to będzie to księżycowy krajobraz w który bedzie trezba wpompować setki miliardów $ dodajac Krym i parę innych jeszcze okupowanych terenów to tykająca bomba z opóźnionym zapłonem gotowa.

  3. Arek

   A kogo oni mają sie obawiać? Przeciez nie są na pierwszej linii ognia tak jak my.

 19. and

  ....ale jaja....aż spojrzałem w kalendarz...jest 26 sierpnia a nie 1 kwietnia...to nie prima aprilis

 20. Moc

  To tłumaczy dlaczego Pani Merkel tak głaszcze Rosję. Ja już myślałem, że ona sama z siebie ma taką słabość do Władimira ;)

 21. art

  oni mieli w d... armie bo mieli Amerykanów u siebie i tym systemem czuli się zwolnieni od myslenia o własnym bezpieczeństwie... dla Niemców armia to tylko pozycja kosztowa w budżecie..., ale nie oszukujmy się 109 Eurofighterów to jest moc zdolne rozj...ć każdą lądową, czy powietrzną ofensywe przeciwnika zanim przekroczy granice

 22. hubidoc

  Zaatakujmy ich już dzisiaj przecież mamy 18 gotowych do walki Su-22 czyli 2x wiecej niz Niemcy :)

 23. mw

  Wygląda na to, że w obliczu cięć wydatków u sąsiadów nasze siły powietrzne stają się potęgą w regionie. Niestety w porównaniu do Rosji jesteśmy karłem.

  1. kodi

   A jaka jest sprawność ich lotnictwa? Wiesz? Teraz liczą się tylko rakiety

 24. Real

  Ale maja bazy amerykańskie

 25. Tomasz

  Nie chcą się bronić sami, to niech nie "zabraniają" (nie krytykują) bronić się innym w NATO. Może i armia niemiecka jest nowoczesna, ale brakuje w niej żołnierzy, a taka już nie stanowi odpowiedniej siły. Merkel się nie zbroi - niech inni to robią i na nią nie patrzą. "Pępkiem Europy" to ona nie jest.

  1. lol

   Komentarz odnośnie braku żołnierzy jest nie na miejscu w momencie gdy sami mamy stutysięczną armię gdzie jedynie jakieś 20 tysięcy to jednostki frontowe, z czego jakieś 6 można w miarę szybko zmobilizować. 2% PKB to za mało trzeba 3-4% i zawodową przynajmniej 250 tysięczną armię wspomaganą przez zreformowany NSR. A przede wszystkim to trzeba inwestować w szkoły wyższe i programy rozwoju, w ten sposób nie tylko wojsko zyska ale i gospodarka powinna odżyć. Praktycznie wszystkie przełomowe technologie od lat 50 są efektem prac badawczych wojska.

Reklama