Reklama

Siły zbrojne

Austria kupuje artylerię przeciwlotniczą

Austriacka minister obrony narodowej Klaudia Tanner oraz przedstawiciele koncernu Rheinmetall.
Austriacka minister obrony narodowej Klaudia Tanner oraz przedstawiciele koncernu Rheinmetall.
Autor. Rheinmetall AG

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall podpisał z austriackim ministerstwem obrony umowę na modernizację artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych GDF-005 do wersji Skyguard NG.

Wartość podpisanej umowy wyniosła 532 mln euro i zakłada modernizację posiadanych przez austriacką armię armat automatycznych GDF-005 w liczbie 24 sztuk do standardu odpowiadającemu systemowi Skyguard NG oraz przekazanie dodatkowych czterech egzemplarzy. Prace mają zakończyć się w terminie dwóch lat, począwszy od lutego 2024 roku. Umowa obejmuje dostarczenie pakietu części zamiennych, szkoleniowego oraz logistycznego. Oprócz tego w kontrakcie zawarto prawo opcji na dostawy dodatkowych czterech zestawów przeciwlotniczych. Jest to kolejna już umowa dla niemieckiego koncernu Rheinmetall w ostatnich 12 miesiącach, która otrzymała podobne zamówienie od Rumunii oraz bliżej nieokreślonego kraju.

Reklama
Reklama

Skyguard NG to najnowsza generacja zestawu, rozwijanego przez Rheinmetall Air Defence AG (dawniej Oerlikon Contraves AG) i stanowi kolejne już pokolenie budowanego sukcesywnie zautomatyzowanego kompleksu artyleryjsko-rakietowego. Standardowy zestaw Skyguard 3 składa się z systemu kierowania ogniem (dysponującego radarami wykrywania i śledzenia celów oraz czujnikami elektrooptycznymi) oraz do czterech dwulufowych armat GDF-007/009 kalibru 35 mm. Są one dostosowane do użycia amunicji programowanej Rheinmetall AHEAD, która powstała m.in. z myślą o zwalczaniu zagrożeń ze strony pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych. Tym samym można za pomocą systemu Skyguard 3 eliminować cele na dystansie do 4000 metrów. Skyguard 3 może być również uzbrojony w ciągnione armaty rewolwerowe Oerlikon Revolver Gun Mk 2, bądź zintegrowany z przeciwlotniczymi systemami rakietowymi bardzo krótkiego lub krótkiego zasięgu, wskazanymi przez klienta.

Czytaj też

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Seb66

    He he! I tylko "polski" MON zaciekle broni się przed wprowadzeniem do WP o wiele skuteczniejszej Noteci z polską amunicją ABM 35mm opracowaną JUŻ i przestrzelaną poligonowo!! I tylko ten MON jest tak "skuteczny" że od PARU LAT nie jest zdolny dokończyć WTT dla Sony. I tylko ten MON uważa że ....im później wprowadzimy GOTOWE już nasze, niezależne rozwiązania plot tym ...lepiej? Tylko kto w MON nam to to robi i w czyim interesie??

  2. LMed

    No cóż, kolejny (z wielu) dowód na to że niemiecka zbrojeniówka się kończy (emigranci, zieloni, ...), hehe.

Reklama