Siły zbrojne

Australijskie śmigłowce Tiger gotowe do akcji

Fot. Australian Army
Fot. Australian Army

Australijskie ministerstwo obrony ogłosiło osiągnięcie przez śmigłowce Airbus Helicopters Tiger ARH pełnej gotowości operacyjnej (Full Operating Capability). Pierwotnie planowano osiągnąć ją w roku 2009, czyli w pięć lat od dostarczenia pierwszych maszyn. Australijskie Tigery mają pozostać w linii jeszcze przez około dziesięć lat, gdyż w połowie przyszłej dekady mają je zastąpić nowe maszyny. 

Osiągnięcie pełnej gotowości bojowej zostało ogłoszone 18 kwietnia 2016 i jest to data wyznaczająca moment, gdy złożony z dwóch eskadr śmigłowców Tiger ARH 1st Aviation Regiment stał się jednostką zdolną do działań bojowych. Jak jednak zaznaczono, pełna gotowość operacyjna nie obejmuje w tym wypadku wszystkich zdolności, które mają zostać osiągnięte do końca 2016 roku.

Tym samym można uznać bieżący rok za datę sukcesu w zakresie wdrażania na antypodach śmigłowców Airbus Helicopters Tiger ARH (Armed Reconnaissance Helicopters). Jest to jednak sukces o gorzkim smaku. Maszyny dostarczone australijskiej armii w latach 2004-2011 potrzebowały do osiągnięcia gotowości czasu dwukrotnie dłuższego niż planowany. Na dodatek już zaplanowano, iż w połowie przyszłej dekady zostaną zastąpione przez nowy typ platformy bojowej.

Czytaj również: Australijskie problemy Tigera [Komentarz]

Wynika to z licznych problemów jakie trawiły ten program, nadmiernie kosztowny i skomplikowany ze względu na zmiany wprowadzone w australijskiej wersji. Nie bez znaczenia były też znaczne opóźnienia i wysokie koszty serwisowania, wynikające przede wszystkim z odległości jakie musiały przebywać części zamienne i serwisowane komponenty w drodzę z Europy do Australii.

W wyniku zmian w systemie serwisowania i obsługi udało się wyeliminować wiele problemów oraz znacznie obniżyć koszty eksploatacji. W ciągu minionego roku o 1/5 zwiększono czas jaki maszyny spędziły w powietrzu, a w bieżącym roku ma on wzrosnąć o kolejne 20%. Pomimo to, Canberra zdecydowała się na ich zastąpienie nowym typem maszyn, lepiej dostosowanych do specyficznych warunków. Wśród potencjalnych następców Tiger ARH wymienia się śmigłowce Bell AH-1Z Viper, które przegrały w pierwotnym przetargu. Niewykluczone jednak, że Australia zdecyduje się na całkiem nowe śmigłowce bezzałogowe lub jakaś kombinację maszyn załogowych i uzbrojonych dronów. 

Komentarze