Reklama

Siły zbrojne

Australia wyda 700 mln USD na śmigłowcowy system szkolenia

Śmigłowiec EC-135 – fot. Airbus Helicopters
Śmigłowiec EC-135 – fot. Airbus Helicopters

Australijczycy postanowili zbudować nowoczesny system szkoleniowy załóg śmigłowców wojskowych HATS (Helicopter Aircrew Training System) oparty o europejskie śmigłowce i symulatory.

Nowy system HATS zaakceptowany przez rząd australijski ma pomóc w przygotowaniu pilotów sił morskich i wojsk lądowych do przejścia na nowe śmigłowce (rozpoznawczo-bojowe typu Tiger, MRH-90 Taipan, MH 60R Seahawk i nowe CH-47F Chinook), które mają wejść do służby w ciągu najbliższych 10 lat.

HATS będzie działał w bazie australijskiego lotnictwa morskiego HMAS Albatross w Nowra (Nowa Południowa Walia). Głównym wykonawcą tego zadania ma być firma Boeing Defence Australia (trwają jeszcze negocjacje kontraktu), która zaproponowała, by szkolenie oprzeć o flotę 15 śmigłowców EC135 produkowanych przez Airbus Helicopters, dwa kompletne symulatory lotu (Thales EC 135 Flight Simulator) oraz symulator okrętowego pokładu lotniczego dla pilotów morskich.

Inwestycja ma pozwolić na prowadzenie szkolenia w jak najbardziej realistycznych warunkach, przez co rozumie się również ćwiczenie w lądowanie na pokładzie okrętu oraz prowadzenie morskich akcji poszukiwawczo ratowniczych. Plany przewidują oficjalne otwarcie nowego centrum HATS pod koniec 2018 r., ale już wiadomo, że proces szkolenia rozpocznie się o wiele wcześniej. Ma ono objąć około 130 osób rocznie w tym pilotów, pokładowych specjalistów systemów uzbrojenia, nawigatorów, a nawet rezerwistów.

Koszt nowego systemu treningowego wyceniono na 700 milionów dolarów z czego 200 milionów dolarów jest przeznaczonych na przygotowanie infrastruktury w HMAS Albatross. Około 65% kosztów programu będzie wykorzystane przez australijskie firmy. Kontrakt spowoduje dodatkowe zatrudnienie 80 osób długoterminowo i 380 osób krótkoterminowo.

Reklama

Komentarze

    Reklama