Reklama

Siły zbrojne

Australia: stare transportery jako bojowe roboty

Opcjonalnie załogowy M113AS4 z ZSMU.
Opcjonalnie załogowy M113AS4 z ZSMU.
Autor. Australian Army/X

Australijscy żołnierze przeszli szkolenie w zakresie obsługi opcjonalnie załogowych transporterów opancerzonych M113AS4 wyposażonych z zdalnie sterowane moduły uzbrojenia.

Reklama

Zmodyfikowane pod kątem zdalnego sterowania M113AS4 w liczbie 16 sztuk zostały odebrane przez australijską armię już w 2021 roku i od tego czasu trwały ich testy. Obecnie ma ona posiadać 20 egzemplarzy tego zmodyfikowanego przez koncern BAE Systems opcjonalnie załogowego pojazdu, który to ma stać się stałym elementem wyposażenia Sił Zbrojnych Australii. Możliwość ich zdalnego sterowania pozwala na minimalizację strat wśród nie tylko przez przewożonych w przedziale desantu żołnierzy, ale także tych odpowiadających za jego kierowanie oraz prowadzenie z niego ognia. Na filmie poniżej widzimy, że pojazdy otrzymały przynajmniej dwa rodzaje zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, jeden wyposażony w uniwersalny karabin maszynowy FN MAG, zaś drugi w mocniejszy wielkokalibrowy M2 HB.

Reklama
Reklama

Nie jest wiadome, czy Australia zdecyduje się na zwiększenie liczby posiadanych opcjonalnie bezzałogowych M113AS4. Odzew armii na tę modyfikację ma być pozytywny, ponieważ daje ona wiele możliwości, ograniczając zagrożenia dla żołnierzy do minimum. Co więcej, z racji na brak konieczności znajdowania się w pojeździe osób pozwala na podejmowanie bardziej ryzykowanych działań. Tym samym, żołnierzy którzy byliby oddelegowani do ich obsługi, można przeszkolić pod kątem służby w innego typu pojazdach. Z racji na szerokie spectrum dostępnych w australijskim przemyśle ZSMU, możliwe jest aby w przyszłości umieszczono na M113AS4 mocniejsze uzbrojenie np. armaty kal. 30 mm. Co ciekawe, pojazdy poddane „robotyzacji” mają charakteryzować się poprawionym poziomem ochrony względem tych załogowych.

Czytaj też

M113AS4 jest australijską modernizacją starych M113AS1 i M113AS3, które bazują na amerykańskim gąsienicowym transporterze opancerzonym M113A1. Konstrukcja australijskiego wariantu jest podobna do amerykańskiego M113A1, ale została poprawiona za pomocą instalacji dodatkowego pancerza ceramicznego, aby zapewnić ochronę całego wozu przed bronią kalibru 14,5 mm. W opancerzonej wieżyczce umieszczono karabin maszynowy 12,7 mm. Kadłub został również wzmocniony. Zapewnia dodatkową ochronę przed wybuchem min lądowych i IED. Pojazd ma trzyosobową załogę, a przedział desantu może pomieścić łącznie 10 piechurów. Australia miała przekazać Ukrainie do tej pory 28 egzemplarzy tej wersji M113.

Czytaj też

Fot. MO Australii
Fot. MO Australii
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Bulba1

    Może trzeba było zrobotyzowane bwp i używając np jako trwały minowe