Reklama

Siły zbrojne

Asseco wygrywa kolejny raz

Stacja kierowania i kontroli z oprogramowaniem Asseco. Fot. Asseco Poland
Stacja kierowania i kontroli z oprogramowaniem Asseco. Fot. Asseco Poland

Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony narodowej ponownie dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu dotyczącym pozyskania bezzałogowych aparatów latających klasy mikro dla Sił Zbrojnych RP. Po raz drugi wybrano ofertę Asseco Poland S.A.

Przypomnijmy, że poprzedniego wyboru dokonano w dniu 14 kwietnia 2020 roku i wtedy oferta Asseco otrzymała 87 pkt. a konkurencyjna złożona przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) – 82,67 pkt. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uczestniczący w postępowaniu na dostawę BSP klasy mikro ITWL wniósł 24 kwietnia br. odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Złożone skargi dotyczyły dokumentacji, testów i parametrów techniczny oferowanych maszyn.

14 maja Inspektorat opublikował datowany na 28 kwietnia 2020 dokument informujący o „unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty” i jednoczesnym przystąpieniu do ponownych badań i oceny oferowanych maszyn w zakresie zgodności z SIWZ.

W dniu 25 maja br. IU ponownie dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty i znów więcej punktów otrzymała oferta Asseco Poland. W ocenie ofert 85% stanowiła cena, natomiast 15% parametry techniczne. Obydwu wykonawców zaoferowało systemy, które zdobyły po 2 na 15 punktów procentowych za parametry techniczne. Obie oferty otrzymały tyle samo punktów co poprzednio. Wynika to również z tego, że obu wykonawców utrzymało te same ceny, odpowiednio: Asseco Poland - 4,627 mln PLN a ITWL - 4,875 mln PLN.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. M

    Cały temat wydaje sie znowu byc w jakis sposób nieprzejrzysty. 1. Startowałem w tym postepowaniu - w sumie 3 razy...od 2014 czy jakos tak.. 2. Ostatnie postępowanie - prekwalifikacja, negocjacje etc... na negocjacjach człowiek z komisji zasnął a potem stwierdził że i tak widział juz wszystko (tak tylko wspominam :) ) Mili ludzie, widzieliśmy sie z nimi kolejny raz (wcześniej an przetarg na BSP - Orlik i wizjer - nawet bym pewnie i wygrał gdyby nie Antoni - moja cena 450 M PLN za obie klasy!!!). 3. W tym przetargu po negocjacjach zmienił sie nagle jeden kluczowy parametr - metoda pomiaru rozmiaru - wczesniej produkt , który oferowałem spełniał 100% wymogi, dodatkowo bym zebrał 10 pkt za parametry tech.) i nagle zmiana Pomiaru i moje smigielka sa o 4 cm za długie :))) Stwierdziłem że sobie już podaruje, nawet Producent powiedział ze to żart (startował też 3 razy w PL ze swoim produktem, powiedział że za granicą to do niego dzwonią, a tu wydane dziesiatki tys euro na przygotowywanie ofert i chaos). 3. Moja cena za wszystko - 3 MLN PLN, produkt wojskowy, z Izraela... dostarczają głównie do sił spec. różnych krajów od 10 lat.... To kolejny przetarg na BSP, kótry tak zadziałał - oczywiście do SG i policji tez startowałem - odczucia podobne - albo chinole, albo inny flyeye "nadajacy sie" 10 lat temu jako system , ale obecnie troche trąca myszką... Zobaczcie co np. produkuje polska firma z Warszawy - Prometheus - może ich koncepcja powinna być przyszłością dla armii - sporo BSP widziałem, ale ich, i to w tych cenach to przełomowe platformy bazowe i inne systemy - zakładam że w MON mało o nich wiedzą - a może powinni skoro kupili udziały w WB?

  2. Olo

    co za debilizm. 2% z 15 za możliwości techniczne? Kto dopuszcza takie warunki przetargów? Toż to bezczelny sabotaż. Powinno być 10% za cenę i 90 za możliwości techniczne. Minium dopuszczeniowe do kwalifikacji to np. 75%.

    1. Lukas113

      Wówczas F-35 nie wgrał by u nas przetargu. A nie czekaj na f-35 nie było przetargu:)

  3. Extern

    Mała różnica w cenie, ale wybiorą zagraniczny dron, bo ustawa zawsze nakazuje wybrać tańszą ofertę bez uwzględniania innych ważnych czynników. A krajowe rozwiązania, praca dla inżyniera i technika w Polsce? Ech globalizm w całej okazałości, zawsze najlepiej służy tym największym.

    1. Radzimy zapoznać się z tematem.

      Asseco to PL firma!

  4. tagore

    Warunki oceny ofert dyskwalifikują komisję i organizatorów przetargu. Parametry techniczne 15%, goście powinni realizować przetargi na papier toaletowy ,choć i tu nie wiem czy by podołali.

    1. Gts

      Przy takich warunkach technicznych podejrzewam, że miałbyś łapy cały czas brązowe, a papier darł by się od byle dotknięcia.

    2. RafałekM

      Nie masz pojęcia jak wyglądają przetargi w Polsce to się nie udzielaj. Rezygnacja z ceny jako głównego kryterium oceny ofert może skończyć się wieloletnią znajomością z cba i prokuraturą z zarzutem niekorzystnego rozporządzenia mieniem. To nie jest dobrze, ale taka jest rzeczywistość i w takich warunkach komisja robi co może.

    3. Karkoszka

      Pokaż mi jeden taki przypadek za ostatnie 30 lat, a uwierzę.

  5. Kopara

    Mikro dron dla Klonowej Teraz będą sledzic CYFROWEGO bo kontrowersyjny

  6. orel

    Czyli obie oferty pod względem parametrów zostały ocenione na 2/15 a i tak bierzemy... wiem ze to tak nie działa ale jednak.

    1. RafałekM

      Jeżeli oferta spełnia wymagania SIWZ to nie ma wyboru, oferty nie można odrzucić.

  7. Zenek

    2 punkty na 15. Pewnie po punkcie za możliwość wznoszenia i opadania. Niezłe oferty.

  8. boxer

    2 punkty na 15 za parametry techniczne. To musi być niesamowity sprzęt. Jak zwykle cena najważniejsza. To się już robi żałosne.

Reklama