Reklama

Siły zbrojne

Armia 2021: pojazdy specjalistyczne na BWP Kurganiec-25

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowała rosyjska spółka KurganMaszZawod, plany rozwoju średniej uniwersalnej platformy gąsienicowej Kurganiec-25 obejmuje stworzenie całej rodziny wozów bojowych na jej podstawie. Jak dotąd pojazdy te były prezentowane publicznie jedynie w dwóch podstawowych wersjach bojowych.

Informacje tą przekazano w czasie Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technologicznego "Armia-2021", które to odbywają się w dniach 22-28 sierpnia br. w Moskwie. Rozwój tej konstrukcji prowadzony jest przez Biuro Konstrukcji Maszyn Specjalnych (SKBM) we współpracy z zakładami KurganMaszZawod, które wchodzą w skład holdingu broni precyzyjnych rosyjskiej państowowej korporacji Rostec. Wedle prezentowanych kilka tygodni temu informacji prace badawczo-rozwojowe nad tą konstrukcją są prowadzone zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem.

Jak dotąd Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zamówiło przedseryjną partię tych wozów w obu wersjach podstawowych. Jednak jeszcze nie zostały one dostarczone, ze względu na nadal trwające próby partii prototypowej, którą oglądać można było na dotychczasowych rosyjskich defiladach wojskowych. Nawet w przypadku dotrzymania założonych terminów rozpoczęcia produkcji seryjnej i dostaw nowych bojowych wozów tego typu ich wdrożenie do służby liniowej będzie przebiegało dość powoli ze względu na wysokie koszta przy ograniczonych budżecie. Z tego powodu kontynuowany jest nadal proces modernizacji obecnie eksploatowanych bojowych wozów piechoty z rodziny BMP, m.in. poprzez instalacje nowoczesnych i silnie uzbrojonych bezzałogowych modułów wieżowych.

W ostatnich latach prototypy Kurgańca w wersji gąsienicowego transportera opancerzonego B-10 oraz bojowego wozu piechoty B-11 (w dwóch różnych wariantach różniących się uzbrojeniem) były prezentowane w czasie licznych defilad i wystaw w całej Rosji. Pierwszy z nich jest uzbrojony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym Kord kal. 12,7 mm. Z drugi z nich występuje w dwóch różnych wersjach z bezzałogowym modułem wieżowym Bumierang-BM (Epoch) lub AU-220M Bajkał. Ich uzbrojenie stanowi odpowiednio armata automatyczna 2A42 kal. 30 mm sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowy PKTM kal. 7,62 mm oraz dwoma podwójnymi wyrzutniami ppk 9M133 Kornet-EM oraz armata automatyczna BM-57 kal. 57 mm sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że obecne prace związane z platformą Kurganiec-25 koncentrują się właśnie na stworzeniu jego szerokiej gamy wersji specjalistycznych z wykorzystaniem wybranych modułów o odpowiednich wymiarach i masie. Modułowy charakter konstrukcji od samego początku był celem twórców , co stanowi odejście od dotychczasowych zwyczajów rosyjskich biur konstruktorskich i przyjęcie "zachodniej" mody w tym zakresie. Umożliwia to jednak stworzenie w zasadzie dowolnych wersji specjalistycznych na podstawie platformy bazowej dzięki jej unifikacji oraz łatwości zabudowy. Oprócz już ogłoszonej wersji B-12 czyli wozu zabezpieczenia technicznego wymienia się też takie jak: bojowy wóz rozpoznawczy, wóz dowodzenia, wóz wsparcia ogniowego z wieżą uzbrojoną w armatę kal. 125 mm, samobieżny moździerz czy wóz chemiczny.

Kurganiec-25 to rodzina gąsienicowych wozów bojowych opartej na jednolitej modułowej średniej platformie gąsienicowej. Wóz ten ma docelowo zastąpić w rosyjskich wojskach lądowych obecnie bojowe wozy piechoty z rodziny BMP-2 i BMP-3. Załoga pojazdu składa się z trzech osób (kierowca, dowódca i operator uzbrojenia/wyposażenia specjalistycznego). W wersjach bojowych wóz może przewozić do 8 żołnierzy desantu. Masa całkowita tego wozu wynosi 25 ton, co przy napędzie w postaci silnika wysokoprężnego o mocy 800 KM zapewnia prędkość maksymalną na poziomie 80 km/h.

image
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. fejk

    Borsuk na 99 procent bedzie mysle kupiony,niepotrzebne tu są jakieś polityczne cyrki zwolenników totalnych

    1. mosze

      Borsuka zaczęto opracowywać za rządów tych, których nazywasz totalnymi.

    2. I dobrze, że już go nie robią bo by było pewnie jak z niesławnymi podwozia i interwencyjnym importem takowych z zagranicy albo ze Ślązakiem któremu zamiast uzbrojenia kazano z boku wyciąć większą dziurę na większy ponton.

  2. rozczochrany

    Czyli to taki rosyjski odpowiednik naszego Borsuka.

  3. trzcinQ

    No jakby nie było o wiele lepszy od rodziny BMP. Na nasze szczęście pełna wymiana na Kurganca zajmie im więcej czasu ( chyba) niż nam wymiana BWP1 na Borsuka

    1. Dawo

      O ile Borsuk zostanie zakupuony przez naszą armie. Póki co jego los jest nie pewny.

    2. trzcinQ

      Nie chcę wyobrazić sobie nawet by Borsuk nie został przez MON zakupiony bo co to oznaczałoby każdy dobrze wie

    3. Ra

      Możesz napisać skąd wnioskujesz o niepewnym losie borsuka?

  4. Majngott

    Ogromne toto. Coś jak ruska Maus.

    1. pg

      Nie można, trepy się tego trzymają twardo od końca komuny chyba. Przecież w razie wyzwalania Europy Zachodniej nasze niezywciężone Ludowe Wojsko Polskie będzie nacierało na imperialistyczno-kapitalistyczne kraje gdzie jest dość dużo rzek i kanałów a przecież Armia Radziecka nie zawsze zapewni odpowiednie przeprawy a tempo natarcia trzeba utrzymywać. Taki plan zdaje się nadal obowiązuje a ostatnio potwierdzały to bronkozaury typu Koziej.

Reklama